Haldorádó Busázó Fenekező Szett 75 gramm - Busázó...
Horgász webáruház révén nem csupán a legjobb horgászfelszerelést szeretnénk biztosítani számotokra, hanem kellő tájékoztatással is szolgálnánk egy-egy témát illetően. Ebben a cikkben a busa halfajról olvashattok részletesebben. Megismerhetitek a testfelépítését, táplálkozási szokásait, horgászatát és a rájuk vonatkozó tilalmi korlátozásokat egyaránt. A blog végén pedig a korábbi cikkekhez hasonlóan, hozunk egy remek busa receptet is.
A busa (Hypophthalmichthys spp.) a pontyfélék családjába tartozó invazív halfaj, amely eredetileg Ázsiából, jellemzően Kínából származik, de mára már Magyarország álló és folyóvizeiben is elterjedt. Elsőként az 1970-es években telepítették hazánk vizeibe, majd az ökoszisztémához alkalmazkodva, szaporodásuk egészen felgyorsult. Két fő típusa ismert, a fehér busa (Hypophthalmichthys molitrix) és a pettyes busa (Hypophthalmichthys nobilis). Mindkét esetben növényevő, békés halról beszélhetünk, amelyek algákkal és planktonokkal táplálkoznak. Korábban kifejezetten vízminőség-javítási célokkal telepítették, a busák ugyanis fitoplanktont fogyasztva, úgynevezett algaszűrő halként segítik a vizeink tisztítását. Érdekességként, a busák olykor csoportosan szűrik a vizet. Az ilyen alkalmak során megfigyelhető, ahogyan szájuk teljesen nyitva van, a kopoltyújukból pedig kiáramlik a megszűrt víz. A kedvező környezet és könnyen elérhető, nagy mennyiségű tápláléknak következtében a hazai vizekben túlzottan elszaporodott, aminek már biológiai hátrányai is származhatnak az őshonos halakkal szemben. Gyors növekedésének és nagy méretének köszönhetően horgász szempontból népszerű célhalnak számít, hiszen a fárasztása remek élményeket nyújt. Itt fontos megemlíteni, hogy a kifogott példányokat tilos visszaengedni, a fogására pedig korlátozások nem vonatkoznak, hiszen a húsa is jól hasznosítható. Napjainkban már a hazai vizeink invazív halfajaként említhetők, mivel félő a túlszaporodásuk, ami által az őshonos hazai halfajok fenntartását is veszélyeztetik.
A hibrid busa a fehér busa és a pettyes busa keresztezéséből létrejött halfajta. Ezt a keresztezést általában mesterséges körülmények között végzik, hogy egyesítsék a két faj előnyös tulajdonságait, például a gyors növekedést és a hatékony planktonszűrő képességet. A hibrid busa megjelenésében mindkét szülőfajra hasonlít. Mérete nagy, teste ezüstös színű, és gyakran előfordulnak testén a pettyes busára jellemző foltok. Főként halastavakban és víztározókban található meg, ahol mind gazdasági célokra, mind a vízminőség javítására alkalmazzák.
Ahogyan azt említettük, szinte víztípustól függetlenül minden vizünkben megtalálható, legyen itt szó tavakról, folyókról, vagy mesterséges vizekről. Jellemzően egyébként a folyók halának tekinthetjük, hiszen legjobban a mélyebb, lassú folyású vizeket kedveli.
A busa táplálkozását tekintve a békés, planktonevő halak közé sorolható. A táplálkozása során főként a vízben lebegő fitoplanktonokat, például kékalgákat (cyanobaktériumokat) és zöldalgákat, valamint zooplanktonok, például vízibolhákat (Daphnia) és evezőlábú rákocskákat (Copepoda) fogyaszt. A táplálkozásuk ezen jellegéből adódóan hatékonyan képesek csökkenteni az algásodást, hiszen óránként több liter víz átszűrésére is képesek. Ez a táplálkozási szokás teszi őket különösen alkalmassá az algásodó vizek tisztítására, miközben természetes ökológiai szerepük pozitívumként említhető.
A busa teste zömök, oldalról lapított, feje viszonylag nagy, szemei alacsonyan helyezkednek el, aminek köszönhetően nem véletlenül kapta a „lesüllyedt szemű” jelzőt. Szája széles és felső állású, ami megkönnyíti a vízben lévő planktonokkal való táplálkozást. Testét vékony és apró pikkelyek borítják, amelyek ezüstös és ólomszürke színben pompáznak. A hátvonalán lévő pikkelyek szürkés, enyhén zöldes árnyalatot kaptak, míg az oldalán és hasvonalán elhelyezkedő pikkelyei fehéres ezüstös árnyalatúak. A pettyes busánál az oldalán egy-egy sötétebb árnyalatú folttal is találkozhatunk. Úszói közül a farokúszó erőteljes és mélyen vágott, ami elősegíti a hatékony mozgást a nagyobb méret és testsúly ellenére is. Úszói egységesen izmosnak mondhatók. Színüket tekintve a hát-, és farokúszó sötét szürkés árnyalatúak, míg többi úszója sárgás árnyalatokat öltött.
A busa kifejlett példányait átlagosan 50-100 cm testhossz és 15-25 kg súly jellemzi. Mivel gyorsan növekvő halfajról beszélünk, így egyes esetekben találkozhatunk akár 150 cm körüli hosszal, 40-50 kg fölötti súllyal rendelkező egyedekkel is.
A busa invazív halfajnak tekinthető, aminek értelmében horgászatára az ívási időszakában sem vonatkozik általános tilalmi korlátozás. Ivarérettségét egyébként 5-6 éves korára éri el. Ikráikat a 22-24°C-os folyók felső, gyors áramlású szakaszain rakják le, amik súlyukból adódóan gyakran a víz felszínén lebegnek és az ívási helytől egészen messzire sodródhatnak. Ívási ideje a nyári hónapokban, júniustól augusztusig tart.
Az általános szabályozás szerint a busára méretbeli korlátozás sem vonatkozik.
Amennyi csak a horogra akad.
A kifogott példányokat tilos visszaengedni a horgászvízbe!
A busa horgászata különleges kihívást jelent a horgászok számára, mivel táplálkozási szokásai miatt nehéz a hagyományos módszerekkel horogra csalni. Méretéből adódóan azonban ha ez sikerül, rendkívül izgalmas fogási élményben lehet része horgászunknak. Mivel békés, planktonevő hal révén nehezen kap a felcsalizott horogra, be kell vetni néhány technikát a sikeres fogási arány eléréshez. A két leggyakrabban alkalmazott horgászmódszer a fenekező és úszós technika.
A fenekező busázás a busa horgászatának egy hatékony módszere, amely során a horgász a fenék közelébe juttatja a csalit. Ehhez általában speciális busázó etetőkosarat használnak, amely planktonutánzó keverékkel, azaz felhősítő etetőanyaggal van megtöltve. A szerelék lényege, hogy a csali lebegő helyzetben maradjon a fenék felett, a busát az ínycsiklandó etetőanyag felhő a természetes táplálékához hasonló módon odacsalja, könnyebben rákapva így a horogra. A módszer rendkívül hatékonynak bizonyulhat olyan helyeken, ahol a busák csoportosan mozgolódnak.
Az úszós busázás egy izgalmas horgásztechnika, amely során célhalunk horgászatát a vízfelszín közelében, speciális etetőanyag segítségével végezzük. Az úszós szereléken általában planktonutánzó keverékekkel töltött etetőkosarat helyeznek el, amely a vízben ínycsiklandó felhőréteget képezve vonzzák a busát a csalizott horgok közelébe. Ez a módszer rendkívül hatékony, mivel a busa természetes táplálkozási szokásait utánozza, emellett a horgász számára pontosabb kapásjelzést biztosít.
Mi mindenképp ajánljuk számodra a horgászmódszeredtől függően a busázó vízközti úszók vagy speciális busázó kosarak, a busázó etetőanyagok, busázó plankton tabletták és busázó pufik használatát.
A busa horgászatához érdemes felszerelésedet gondosan összeválogatnod, amelyről egy korábbi cikkünkben adunk néhány instrukciót. Itt részletesebben olvashatsz a felsorolt eszközökről és funkcióikról.
A hivatalos magyarországi busa rekordfogás Boros Tibor nevéhez köthető, aki 2017. szeptember 16-án a Lázbérci-víztározón egy 80 kg-os, 135 cm hosszú busát fogott. Ez a fogás nem csupán itthoni rekordnak számít, de egyben világrekordnak is tekinthető.
A busa húsa fehér színű, omlós és kissé zsíros, ami különösen alkalmassá teszi füstölésre vagy pástétom készítésére. Bár viszonylag szálkás, megfelelő előkészítéssel és filézéssel rendkívül finom ételek készíthetők belőle. Íze nem túl karakteres, ezért különböző fűszerezésekkel változatosan fogyasztható. A busa húsa omega-3 zsírsavakban gazdag, aminek értelmében tápláló és egészséges húsú halnak mondható. Kiváló arányban találhatóak benne az A-, D-, B1-, B2- és B12-vitaminok, valamint az emberi szervezet számára fontos nyomelemek, min a magnézium, a kalcium, a vas, a cink, a szelén, és a jód.
Viszonylag szálkás, de a megfelelő előkészítéssel könnyen fogyasztható halfajta.
Ahogyan írtuk, a megfelelő előkészítéssel különböző formákban tálalható a busa. A legkedveltebb formái a rántott busa, a filézett, szálkamentesen sütött busafilé, de gyakran használják az ízletes halászlevekbe is.
Következő alkalommal tedd picit különlegesebbé az ízélményt és próbálj ki egy finom busa steak-et. Ehhez filézd le a busát, keverj egy ínycsiklandó pácot olívaolaj, só, bors és fokhagyma egyvelegéből majd kend le vele a halszeletek. Hagyd állni egy fél órát, majd serpenyőben hevíts némi vajat és süsd ropogósra előbb a bőrös oldalát, majd a húsos oldalát is. Tálald citrommal és steak burgonyával. Isteni finomság lesz.
Amennyiben szereted a füstölt ízt, úgy a busát akár füstölheted is, hiszen a húsa omlós, kissé zsíros és jól passzol a füst aromával, így kifejezetten alkalmas erre az elkészítési módra. A füstölt busa ízletes és különleges fogás, amelyet hidegen és melegen egyaránt tálalhatsz.
Reméljük tetszett a cikkünk! Amennyiben így volt nézz vissza máskor is. Addig is rendeld meg horgász webshopunkból a felszerelésed hiányzó darabjait és készülj a horgász szezon kezdetére. A szürke téli estéken pedig olvass néhányat a Halcatraz.hu érdekes blogbejegyzései közül.