Haldorádó Etetőanyag Bázis Mix 2, 5kg- Epres...
Horgász webáruházunkban nem csupán a horgászat kellékeit találjátok meg, de igyekszünk hasznos információkkal is szolgálni, számos témát érintve. Ebben a cikkben összeszedjük Nektek a Magyarországon honos halfajtákat, a jellemzőiket, szokásaikat és viselkedésükhöz mérten, tippeket adunk a horgászatukhoz is.
A halfajokat több szempont szerint is csoportba rendezhetjük. Ezek közül mi most az élőhely szerinti és táplálkozás szerinti csoportosítást fejtenénk ki picit bővebben. A cikkünk második felében pedig a horgászat szerinti csoportosítással találkozhattok, ahol is adunk néhány tippet egyes halfajok horgászatára, valamint találhattok számos hasznos infót az őket érintő korlátozásokkal kapcsolatban is. Az őshonos halfajok mellett néhány invazív haltípust is bemutatunk.
Az invazív halak esetében olyan idegenhonos halfajokról beszélhetünk, amelyek terjedése egy új ökoszisztémába vagy élettérbe kerülve is olyannyira jelentős mértékű, hogy ezzel az őshonos fajok kiszorítását is eredményezhetik. Nagy területeket átfogó, nagyon szapora terjedés jellemzi őket.
Az éghajlati és környezeti tényezők nagyban meghatározzák egyes halfajok élőhelyét. Az éghajlati adottságok, mint a hőmérséklet, ezáltal a víz hőmérséklete is, a napsütéses órák száma, valamint a csapadékmennyiség mind-mind befolyásoló tényezői a halak élőhelyének. Egyes halfajok a melegebb, míg társaik a hidegebb vízhőmérséklethez alkalmazkodnak könnyebben. Magyarországon nagy részt az édesvízi halakkal találkozunk, de itthon is előfordulhatnak sós vizeket kedvelő halfajok is.
A halak élőhelyét tekintve jellemzően tavi és folyóvízi halakról beszélhetünk. Hiba lenne azt állítani, hogy kizárólag egyik vagy másik vízben élnek meg, azonban az élőhelyükhöz való alkalmazkodás alakítja ki a halfajok fiziológiai és viselkedésbeli jellemzőit, amelyek mást kívánnak egy állóvízi, és megint mást egy folyóvízi környezetben.
A folyóvízi halak folyamatos és olykor jelentős mértékű sodrással találják szemben magukat. Felépítésük és izomzatuk ehhez alkalmazkodik, ennek megfelelően az izomzatuk sokkal masszívabb és erősebb a tavi vagy állóvízi halakéhoz képest. A folyamatos vízáramlással szemben az erős úszóizmuk támogatja őket a megfelelő helyre történő eljutásban. A folyóvizek oxigénellátottsága kiemelkedőbb a gyors áramlásnak és ezáltal a víz keveredésének köszönhetően. A folyóvízi halfajok a vízáramlásból adódóan nehezebben jutnak táplálékhoz, így hát jogosan mondhatjuk, hogy a folyóvízi halaknak igencsak meg kell dolgozniuk a táplálékért, mivel a sodrás könnyen eltünteti az orruk elől azt. Ennek értelmében a táplálékkeresésben rendkívül aktívak és vadászatuk során dinamikusak.
A teljesség igénye nélkül ilyenek a pisztráng, lazac, balin és süllő is.
A tavi halak, az állóvíz jellegéből adódóan kevésbé vannak kitéve folyamatos és erős sodrásnak, aminek köszönhetően izomzatuk gyengébb a folyóvízi halakéhoz képest. A folyóval ellentétben zárt vizekről beszélhetünk, ahol a különböző halfajok előszeretettel mozgolódnak a mélyebb részeken. A tavak vizeinek a sodrás hiányában gyengébb az oxigénellátottsága, ezáltal könnyebben elgázosodik, ami algásodáshoz vezet, így magától értetődő, hogy az állóvizeknél rosszabb vízminőséget tapasztalhatunk. A tavi halaknak könnyebb dolguk van a táplálékkeresés tekintetében. Az erős vízsodrás híján könnyebben hozzájutnak a növényzetben megbúvó olyan apró élőlényekhez, mint a rovarlárvák, de a víz mélyebb rétegeiben is könnyen megtalálják táplálkozásukhoz megfelelő növényeket és planktonokat.
A legismertebb halfajok a ponty, csuka, kárász és harcsa is.
Hoztunk is egy táblázatot, amelyben címszavakban összegyűjtöttük nektek a tavi és folyóvízi halak jellemzőit.
Tavi halak | Folyóvízi halak | |
gyengébb izomzat, nyugodtabb mozgás | erős izom, dinamikus mozgás | |
könnyebb táplálékhoz jutás | aktívabb táplálékkeresés | |
nyugodt ívási helyként szolgál számukra az állóvíz és az abban található növényzet | az íváshoz, szaporodáshoz szükséges a sekélyebb és kisebb áramlású folyószakaszok keresése | |
a víz viszonylag állandó hőmérsékletéhez alkalmazkodnak | könnyebben alkalmazkodnak a víz hőmérsékletének jelentős változásaihoz | |
rosszabb vízminőség, algás közeg | oxigéndús, tisztább víz |
A magyarországi halfajokat nézve 2 nagy csoportba sorakoztatjuk fel őket, a táplálkozási szokásaikat tekintve, ami nem más, mint a békés és a ragadozó halak csoportja.
A békés halfajták a víz növényein rejlő apró lárvákból, csigákból és a víz rétegeiben előforduló, lebegő planktonokból táplálkoznak, míg a ragadozó halak a vízben élő halak, rákok, kagylók elejtésével jutnak táplálékhoz.
Békés halak | Ragadozó halak | |
a rovarok, lárvák, planktonok fogyasztása jellemzi őket | rovarokat, lárvákat, kétéltűeket és kisebb halakat fogyasztanak | |
emésztőrendszerük alkalmazkodik a növényi eredetű táplálékhoz, bélcsatornájuk hosszabb | emésztőrendszerük az állati zsírok és fehérjék lebontásához alkalmazkodik, bélcsatornájuk rövidebb | |
erős állkapcsuknak köszönhetően képesek a növények leharapására és megőrlésére | éles, hegyes fogakkal rendelkeznek, amelyek segítik a zsákmány elfogását és harapását | |
viselkedésük és táplálékszerzésük nyugodt, gyakran csoportokba verődnek | aktívan kutatnak táplálék után, vadászatuk és zsákmányuk elejtése olykor kissé agresszív,legtöbbször egyedül, esetleg apró csoportban vadásznak |
A magyarországi halfajok horgászatát azok viselkedése és táplálkozási szokása határozza meg. Ezek tekintetében szintén 2 csoportba sorakoztatnánk őket, mégpedig a békés és ragadozó vagy rabló halak csoportjaiba.
A rutinos horgászoknak mondanunk sem kell, hogy a halfajok védelmében különböző korlátozásokkal találkozhatunk a horgász szezon beköszöntével. Ezek lehetnek méret-, súly-, faj-, darabszám korlátozások és tilalmi időszakok egyaránt. A szabályozásokra a halpopuláció fenntartásának céljából van szükség. A tilalmi időszakokban zajlik a halak ívása, amikor is a természetes szaporodásuk kerül fő fókuszba. Annak érdekében, hogy ez zavartalanul megvalósulhasson, szükség van némi korlátozásra a horgászok irányába.
A méretbeli korlátozások szintén a halfajok fenntartásának érdekében alkottattak meg. Céljuk, a halak megfelelő, szaporodásra érett életkoruk elérése és az ívási folyamat létrejötte. Emellett a horgászélmény sem mindegy ám. A megfelelő mennyiségű és méretű halakkal ugyanis sokkal élvezetesebb horgászatban lehet részünk.
Az országos horgászrenden túl érdemes ügyelni arra, hogy egyes horgászterületeknek külön szabályozási rendje is lehet. Erről érdemes meggyőződni minden pecázás előtt.
A minőségi horgászatért és a halállományok fenntartásának érdekében mindenképp figyeljetek a korlátozásokra és tartsátok be azokat!
Így, hogy ezeket tisztáztuk, jöhet is egyes halfajok jellemzése, a rájuk vonatkozó tilalmi időszakok és méretbeli korlátozások ismertetése, valamint adunk néhány horgász tippet is a fogási arány növeléséhez, természetesen utóbbiakat csupán ötletelés jelleggel, a teljesség igénye nélkül.
A magyar horgászok kedvenc édesvízi hala, melyek között találkozhatunk a nyurga ponttyal és a különleges színű és mintázatú koi és spanyol mintás pontyokkal is. Nem árulunk el nagy titkot, ha a sporthorgászok kedvenceként tituláljuk a pontyokat. Gyakori előfordulásának, békés természetének köszönhetően kiváló fogási cél a tavakon, halastavakon, ahol is a telepítések során a halak jelentős részét a pontyok képezik. Általában a víz alsó rétegeiben, mederfenéken mozgolódik. A nagyobb példányok akár 20-25 kg körülire is megnőhetnek, melyek horgászata és fárasztása során elképesztő horgászélményeket tapasztalhatunk. Itt mindenképp szeretnénk megemlíteni, hogy a sérülékenységükből adódóan érdemes halvédelmi eszközöket is alkalmaznod a horgászat során. Halmatracok vagy pontymatracok, pontybölcsők, mérlegelők, sebkezelők széles választékát kínáljuk ehhez. Ezen kívül az általános horgászcikkek között keresgélve is feltűnhet, hogy jelentős részük a pontyok horgászatára kifejlesztett apró cikk vagy etetőanyag, ami szintén a pontyok horgászatának népszerűségére enged következtetni.
Tilalmi időszak: általános tilalmi időszak május 2.-május 31.
Méretei: átlagosan 40-80 cm hosszúak, rekord esetekben akár 20-25 kg körüli súlyt is elérhetnek
Méretbeli korlátozás: az általános korlátozás szerint min. nagyság 30 cm
Naponta kifogható mennyiség: max. 3 db
Horgász módszer: hagyományos etetőkosaras fenekező módszer, bojlis, feederes, úszós, rakós, waggleres horgászat
Csali és etetőanyag tipp: speciális pontyozó etetőanyagok, magvak használata, csalizó- és etetőbojlik, kukorica, tigrismogyoró
A kárász esetében a pontyhoz hasonlóan számos hazai vízben fellelhető, békés természetű, ám de invazív halfajról beszélhetünk. Méretét tekintve kisebb test jellemzi, ámde rendkívül könnyen horgászható haltípus.
Tilalmi időszak: általános tilalmi időszak nem védi a kárászokat
Méretei: átlagosan 10-40 cm hosszúak, súlyuk maximum 1-2 kg
Méretbeli korlátozás: méretük el kell érje a 15 cm-t
Horgász módszer: úszós, method feeder és hagyományos fenekező horgászat
Csali és etetőanyag tipp: ponty-kárász pellet mixek, Wafter csalik, élőcsalik, mint a csonti, pinky, giliszta
A magyarországi tavakban és horgásztavakban elterjedt halfaj. Békés viselkedésű, édes állóvizek lakója, amely olykor a víz felsőbb rétegeiben is előfordul a növényi eredetű táplálék után kutatva. Gyakori eset, hogy a pontyhorgászatok vagy pontyfogó versenyek során is amur akad a horogra. A horgásztechnikák, valamint az etetőanyagok és csalik választásakor tehát érdemes a pontyozáshoz hasonló taktikákat is kipróbálni.
Tilalmi időszak: az általános tilalmi időszak nincs
Méretei: átlagosan 50-90 cm hosszúak, súlyuk 3-15 kg közötti
Méretbeli korlátozás: az általános korlátozás szerint nincs
Horgász módszer: hagyományos etetőkosaras fenekező horgászat és feeder horgászat, valamint számos ponty horgászathoz alkalmazott technika
Csali és etetőanyag tipp: erjesztett etetőanyagok, magvak használata, Pop-Up csalik, amur pellet, préselt lucerna és fűfélék, csillagfürt, kukorica és tigrismogyoró
A keszegfélék a magyarországi édes állóvizeinek alsóbb rétegeiben élnek. A békés halak csoportjába tartoznak, nyugodt természetű halakként ismerhetjük őket. A finomszerelékes horgászversenyeken gyakran tekintenek rájuk általános célhalként.
Tilalmi időszak: az általános tilalmi időszak április 14.-május 31.
Méretei: átlagosan 20-50 cm hosszúak, súlyuk maximum 1-2 kg
Méretbeli korlátozás: az általános korlátozás szerint min. nagyság 20 cm
Naponta kifogható mennyiség: max. 3 kg
Horgász módszer: a finom szerelékes technikák kiválóak, ilyen pl. a fenekezős, úszós, method feeder technika, valamint a spiccbotos, rakós horgászat is
Csali és etetőanyag tipp: speciális keszegező etetőanyagok a víz jellegéhez választva, keszegező aromák, élőcsalik mint a csonti, pinky, giliszta és szúnyoglárva
A compó egy jellegzetes édesvízi hal, amely jellemzően a magyarországi folyók és tavak növényekkel benőtt területein él. A compó egy nyugodt, aljzaton élő hal, ami a sporthorgászok számára különleges horgászélményt nyújt, mivel jellemzően csak technikás horgászattal sikerül horogra csalogatnunk.
Tilalmi időszak: Az általános tilalmi időszak május 2.- június 14.
Méretei: Átlagosan 40-60 cm hosszúak, súlyuk 1-2 kg körül mozog, de a legnagyobb példányok akár a 4-5 kg-ot is elérhetik
Méretbeli korlátozás: Az általános szabályozás szerint min. nagyság 25 cm
Naponta kifogható mennyiség: max. 3 db
Horgász módszer: Hagyományos etetőkosaras fenekezés, úszós technika
Csali és etetőanyag tipp: kukorica, giliszta, pinky, magvakkal kevert etetőanyagok
A legismertebb és legnépszerűbb ragadozó halak közé tartozik a magyar horgászok körében. Az édes, gyors áramlású folyóvizeket kedveli leginkább, de ez nem zárja ki a tavakban való előfordulását sem. Gyakran találkozhatunk az étlapokon is a süllővel, hiszen finom húsának köszönhetően a gasztronómia szerves részét képezi.
Tilalmi időszak: az általános tilalmi időszak március 1.- április 30.
Méretei: általánosan 15-70 cm hosszúak, és maximum 3-4 kg súlyúak
Méretbeli korlátozás: az általános szabályozás szerint min. nagyság 30 cm
Naponta kifogható mennyiség: max. 3 db
Horgász módszer: jigelés, pergetés, fenekező süllő horgászat
Csali és etetőanyag tipp: Blade műcsalik, aromás spray-k süllőzéshez, wobblerek, halszeletek a fenekezős technikáknál, plasztik csalik vagy gumihalak
A harcsa leggyakrabban az iszapos aljú, lassú folyású édes folyóvizekben lelhető fel. Akár 2 méteresre is megnőhet, jellegzetes bajuszáról könnyen felismerhető. Horgászata rendkívül izgalmas, mely méretéből és erejéből adódik. Hazánkban a harcsa tekinthető a ragadozó halak királyának, ugyanis mind közül ő nő a legnagyobbra.
Tilalmi időszak: az általános tilalmi időszak május 2.- június 14.
Méretei: általánosan 40-150 cm hosszúak, olykor a 100 kg körüli súlyt is elérheti
Méretbeli korlátozás: az általános szabályozás szerint min. nagyság 60 cm
Naponta kifogható mennyiség: max. 3 db
Horgász módszer: pergetés, emelgetés (vertikális módszer), úszós (stupek), csalihalas fenekező technika és jigelés
Csali és etetőanyag tipp: tenyérnyi kárász és keszeg, gilisztacsokor, nadály, kagyló, máj, műcsalik, wobblerek, „polip” (clonk teaser)
Az édesvízi pisztrángok az oxigéndús és hidegebb hőmérsékletű, gyors folyású vizeket kedvelik leginkább. Ennek értelmében előfordulásuk a hegyi patakokban és vizekben a leggyakoribb. A nagyobb pisztrángok viselkedésében erőteljesen kiütközik a ragadozó mivoltjuk, amely izgalmas horgászatot sejtet a pisztrángokat célozva. A pisztrángoknál elsősorban a pergetés és a legyezés horgásztechnika hozza el a kívánt élményt.
Tilalmi időszak: az általános tilalmi időszak október 1.- március 28.
Méretei: átlagosan 30-80 cm hosszúak, és súlyuk maximum 5 kg körüli
Méretbeli korlátozás: az általános szabályozás szerint min. nagyság 22 cm
Naponta kifogható mennyiség: max. 3 db
Horgász módszer: legyezés, pergetés és fenék horgászat
Csali és etetőanyag tipp: lárvaszerű csalik és apró villantók
A magyarországi édesvizek egyik legismertebb rablóhala a csuka. Jellegzetes lapos fejjel és éles fogakkal vadássza le apró zsákmányait. A folyók és tavak növényekkel borított területein fordul elő leginkább. Dinamikus mozgása rendkívül izgalmas horgászélményt nyújt.
Tilalmi időszak: az általános tilalmi időszak február 1.- március 28.
Méretei: átlagosan 30-90 cm hosszúak, súlyuk jellemzően nem haladja meg a 6 kg-ot
Méretbeli korlátozás: az általános szabályozás szerint min. nagyság 40 cm
Naponta kifogható mennyiség: max. 3 db
Horgász módszer: pergetés műcsalival vagy élőhallal csalizva
Csali és etetőanyag tipp: Wobblerek, ragadozó aroma sprayk csukázáshoz, körforgók, villantók, kacsa-, egér- és békautánzatok
A busa szintén invazív halfajnak tekinthető. Két fajtája a fehér és pettyes busa a folyók, tavak és mesterséges vizekben egyaránt megtalálható, attól függetlenül, hogy általában a folyóvizek halfajának tekinthető. Kedveli a mélyebb, lassabb folyású vizeket. Jellegzetes fej és szájformájáról könnyen felismerhető. Gyors növekedésű, planktonevő békés halról beszélhetünk, amelynek horgászata különleges horgászélményt nyújt.
Tilalmi időszak: az általános tilalmi időszak nincs
Méretei: átlagosan 40-60 cm hosszúak, súlyuk elérhető az akár 20-30 kg fölöttit is
Méretbeli korlátozás: az általános szabályozás szerint nincs
Horgász módszer: úszós vagy fenekezős horgászat kifejezetten busa szerelékkel
Csali és etetőanyag tipp: busázó tabletta, nagy mennyiségű busázó felhősítő etetőanyagok, színes pufi
A domolykó egy népszerű és elterjedt édesvízi hal, ami leginkább a folyókban és patakokban érzi jól magát. Gyorsan mozgó, aktív ragadozó hal, akik táplálékuk gyanánt rovarokat és kishalakat ejtenek el. Kiváló horgászcélpont, mely izgalmas élményt kínál a sporthorgászoknak. A domolykó kedveli a köves és homokos aljzatú vizeket.
Tilalmi időszak: Az általános tilalmi időszak április 15.- május 31.
Méretei: Átlagosan 40-70 cm hosszúak, de akár 90 cm-es példányok is előfordulhatnak. Súlyuk jellemzően 1-4 kg, de a legnagyobb domolykók akár 5 kg-ra is megnőhetnek.
Méretbeli korlátozás: Az általános szabályozás szerint min. nagyság 25 cm
Naponta kifogható mennyiség: max. 3 kg
Horgász módszer: Pergetés
Csali és etetőanyag tipp: Wobblerek, kisebb műcsalik, legyezőcsalik, rovar- vagy kis hal utánzatok
A balin szintén az erős izomzatú ragadozó halak közé sorolható, amely elsősorban a nagyobb folyókban és azok torkolataiban él. Jellegzetes hosszúkás, oldalról lapított test és fejrész jellemzi, emellett roppant erős mozgása van, amelynek köszönhetően horgászata igen izgalmas élményt nyújt. Vadászata során gyakran a vízfelszínen vagy annak közelében keresgél, így kiváló horgászcélpont lehet.
Tilalmi időszak: Az általános tilalmi időszak március 1.- április 30.
Méretei: Átlagosan 40-80 cm hosszúak, de a legnagyobb példányok elérhetik az 1 métert is. Súlyuk jellemzően 2-5 kg, de egyes rekordpéldányok akár 7-8 kg-osak is lehetnek.
Méretbeli korlátozás: Az általános szabályozás szerint min. nagyság 40 cm
Naponta kifogható mennyiség: max. 3 db
Horgász módszer: Dinamikus pergetési technikák
Csali és etetőanyag tipp: Felszíni műcsalik, popperek, wobblerek, rovar- és hal utánzatok
A márna egy gyors mozgású édesvízi hal, amely elsősorban a tiszta vizű, oxigénben gazdag folyókban és patakokban él Magyarországon. A márna jellegzetessége, hogy a folyó gyorsabb, kavicsos vagy homokos aljzatú részein fordul elő, és elsősorban kisebb halakkal, rovarokkal és azok lárváival táplálkozik. Erős és ügyes kitérő mozdulatai izgalmas kihívást jelentenek a horgászok számára.
Tilalmi időszak: Az általános tilalmi időszak április 15.- május 31.
Méretei: Átlagosan 50-70 cm hosszúak, de akár 80-90 cm-es példányok is előfordulhatnak. Súlyuk jellemzően 2-4 kg, de egyes példányok a 6-7 kg-ot is elérhetik
Méretbeli korlátozás: Az általános szabályozás szerint min. nagyság 40 cm
Naponta kifogható mennyiség: max. 3 db
Horgász módszer: Pergetés és finom fenekezős módszerek
Csali és etetőanyag tipp: földigiliszta, pinki, kukorica, csonti, apró élőcsali és finom etetőanyag magvakkal
A törpeharcsa egy invazív halfaj, amely eredetileg Észak-Amerikából származik, de az 1960-as évek óta igencsak elterjedt Magyarországon és más európai országokban is. A törpeharcsa kis termetű, de rendkívül szapora halfaj, amely rendkívüli alkalmazkodóképességéből adódóan gyorsan ellepi az új élőhelyeket is. Jellemzően a tavakban és mocsaras területeket kedveli, leggyakrabban a víz fenekén fordul elő. A faj agresszív terjedése és táplálkozási szokásai miatt komoly problémát jelent az őshonos halfajokra nézve.
Tilalmi időszak: tilalmi időszak az invazív jellemzőjéből adódóan nincs
Méretei: Átlagosan 10-20 cm hosszú, de egyes esetekben akár a 30 cm-t is elérhetik, súlyuk átlagosan 50-150 g
Méretbeli korlátozás: méretbeli korlátozás nincs
Horgász módszer: Fenekező és úszós horgászat
Csali és etetőanyag tipp: giliszta, csonti, apró halak
Természetesen végtelen listával készülhetnénk nektek a hazánkban horgászható halakról és jellemzőikről. Ebben a cikkben igyekezetünk a legnépszerűbbeket összeszedni, bízva abban, hogy te is megtalálod cikkünkben a számodra releváns infót.
A csalik és etetőanyagok mellett persze az sem mindegy milyen bottal és szerelékkel vágsz neki a horgászatodnak, de erről majd később. Addig is rendeld meg kellékeidet a következő peca túrához és horgász webáruházunk a gondos csomagolást követően, gyors szállítást garantálva eljuttatja őket hozzád.