Dévérkeszeg | Horgászata,jellemzői

Minden címke 305


Mutasd az összes cikket...

Dévérkeszeg | Horgászata, jellemzői

 

Horgász webshopunk aktuális cikkében a dévérkeszeg halfajról szeretnénk összegyűjteni számotokra néhány hasznosnak vélt információt. Olvashattok a dévérkeszeg előfordulási helyéről, táplálkozási szokásairól, horgászatáról, a rá vonatkozó tilalmi időszakról és méretbeli korlátozásról, valamint adunk néhány tippet a horgászfelszerelésetek összeállításához is. Végezetül pedig megtudhatjátok hogyan fogyaszthatjátok a dévérkeszeg rendkívül finom húsát.

 

A dévérkeszeg bemutatása, élőhelye

A dévérkeszeg, ( latinul Abramis Brama, angolul Bream ) a pontyfélék családjába tartozó békés halfaj, amelynek elterjedése leginkább Európa és Ázsia édesvizeiben jellemző. Az iszapos és agyagos aljzatú tavakban, lassú folyású folyókban, holtágakban és mesterséges víztározókban találkozhatunk leggyakrabban a dévérkeszegekkel. A kisebb példányai hajlamosak rajokba verődve mozgolódni, míg a nagyobb példányok gyakran egyedül keresik táplálékukat. Rendkívül népszerű horgász célhalnak tekinthetők, hiszen előfordulásuk gyakori, horgászatuk pedig a megfelelő etetőanyag és csali választással viszonylag egyszerű.

Felépítése, méretei

Teste oldalról erősen lapított, míg hátvonala magasan ívelt formát kapott. A testét fedő apró pikkelyek fiatalabb korukban többnyire ezüst, olykor arany színekben ragyognak, ám a nagyobb példányoknál a sötétebb tónusú, bronzos árnyalatok előfordulása jellemző. Hátvonala és uszonyai jellemzően sötét, csaknem fekete színű keretet adnak a ragyogó pikkelyű halnak. Feje a testéhez képest kicsinyek mondható, szemei pedig ezzel arányosak, az orra gömbölyű, a szája pedig félig alsó állású, amely kiváló adottságként szolgál az iszapban való jellegzetes turkálásához. Méreteit tekintve lassú növekedésű halfajról beszélhetünk, amely az első évben 5-7 cm-re, a második évben 8-11 cm-re nő, míg az ötödik évében elérheti a 20-27 cm-es hosszúságot is. Találkozhatunk persze olykor egészen nagy példányokkal is, ezek akár a 40 cm-es testhosszt és 2 kg körüli súlyt is elérhetik.

Táplálkozása

Gyakran sekélyebb, iszapos vagy növényzettel borított részeken keresgél, ahol bőséges táplálékforrás áll rendelkezésére. Táplálkozása tavasszal és nyáron sokkal intenzívebb, ekkor ugyanis a kedvezőbb vízhőmérséklet mellett a táplálékkínálat is bőségesebb. A dévérkeszeg táplálkozása elsősorban az aljzaton található apró élőlényekre és növényi törmelékre épül, amelyekre hoztunk is néhány példát.

 

  • Állati eredetű táplálékok: aljzati gerinctelenek, például árvaszúnyog-lárvák, férgek, apró rákok, vízibolhák és kagylók. Ezeket a dévérkeszegre tipikusan jellemző módon, az iszapos aljzatból túrja ki.

  • Növényi eredetű táplálékok: különféle vízinövények maradványai, magvak és egyéb növényi törmelékek

 

Horgászati szempontból fontos megjegyezni, hogy a dévérkeszeg érdeklődését igencsak felkeltik az etetett helyek, különösen, ha az etetés finom szemcsés etetőanyaggal történik, ami nagyban hasonlít az iszapos aljzatban található természetes táplálékra.

A dévérkeszeg tilalmi ideje

A dévérkeszeg 3-4 éves korára éri el az ivarérettséget, amikor is áprilistól júniusig rakják le ikráikat. Erre a nyílt vizek növényzeteit, esetleg a partmenti köveket és kavicsos mederfeneket tartják a legalkalmasabbnak. Az ívási időszakban azonban a dévérkeszegre nem vonatkozik tilalmi korlátozás!

A dévérkeszeg méretkorlátozása

Ahogyan a halfaj szaporodásának időszakában nincs a horgászatára vonatkozó tilalmi idő, úgy méretbeli korlátozások sincsenek a dévérkeszegre!

A dévérkeszeg horgászata

A dévérkeszeg, ahogyan azt cikkünk korábbi szakaszában említettük rendkívül népszerű célhala a horgászoknak. Ennek oka lehet a halfajta könnyed horgászata, természetesen a megfelelő technika és horgászmódszer megválasztásával, ami egészen izgalmas élményeket nyújt. A dévérkeszegek gyakran csapatokba verődve szelik a vizet, aminek köszönhetően nagyobb esélyünk nyílik a horogra csalni egyiküket.

Hoztunk néhány tippet, amelyeket alkalmazva eredményes horgászatban lehet részed.

 

1. Horgászhely kiválasztása

Amennyiben dévérkeszegre horgásznál szívesen, úgy érdemes szem előtt tartanod, hogy a választott célhal ebben az esetben kedveli a lassú folyású vizeket, tavakat, holtágakat és csatornákat. A horgászatához ideális helyek a mélyebb, iszapos vagy agyagos aljú területek, illetve a növényzettel borított sekély szakaszok, ez különösen igaz tavasszal, az íváshoz közeli időszakban. A folyóvizek esetén a csendesebb vagy gyengén áramló területeken érdemes dévérkeszegre horgászni.

 

2. A horgászat idejének meghatározása

A dévérkeszeg általában reggel és kora este a legaktívabb, de felhős, enyhe időben nappal is szívesen táplálkozik. Tavasszal az ívás előtti időszakban különösen jó fogási esély kínálkozik rájuk. Emellett a nyári időszakban is rendkívül aktívak, ami őszre már kicsit hanyatlani látszik, mégsem mondható még eredménytelen próbálkozásnak.

 

3. Horgász felszerelés megválasztása

  • Bot: Válassz a horgásztechnikádhoz megfelelően rakós botot, matchbotot, feeder botot vagy akár spicc botot. A felsoroltak közül mindegyik horgászbot ideális választás a finom szerelékes horgászathoz.

  • Orsó: A feeder horgászat során alkalmazott orsók közül, botod jellegéhez érdemes orsót választanod. 

  • Zsinór: Főzsinórként használj 0,16 és 0,20 mm közti monofil, előkeként pedig 0,12 és 0,16 mm közötti zsinórt.

  • Horog: Csalitól függően az egészen kicsi horgoktól a 18-as méretig érdemes keresgélned.

4. Szerelék

  • Úszós szerelék: Matchbotos technikához mindenképp a hagyományos úszós végszereléket használd, hiszen ez amellett, hogy lehetővé teszi a pontos dobást, rendkívül érzékeny kapásjelzés tekintetében is.


  • Feeder szerelék: Method feeder kosárral vagy klasszikus bordás etetőkosárral kombinálva nagyon hatékony etetésünk lesz.

 

5. Etetés

A dévérkeszeg horgászata során, csakúgy ahogyan minden halfajnál az etetés kulcsfontosságú szempont. Az etetéssel könnyen felkelthetjük a dévérkeszeg figyelmét, ám ehhez megfelelően kell választanunk.

 

  • Etetőanyag: Mindenképp a finomszemcsés etetőanyagokat javasoljuk, amelyek aromásak, de nem túl intenzívek, erre leginkább az édes aromájú etetőanyagokat ajánljuk. Az etetőanyag kioldódása csalogató lesz a dévérkeszeg számára, különösképp ha az a természetes táplálékára emlékezteti.


  • Etetőanyag adalékok: A csonti, darált magvak, apró pelletek vagy főtt kukorica etetőanyaghoz történő hozzáadása tovább növeli az etetés hatékonyságát és vonzerejét.


  • Etetés módja: Végezz mindenképp pontos és koncentrált etetést, hogy elérd a kívánt hatást.

6. Csalik

Természetesen a horgászmódszertől és a horgászat körülményeitől függően a csalid típusa is változhat. A legnépszerűbb, dévérkeszeg esetében bevált csalikra hoztunk azért néhány példát.

 


  • Növényi csalik: Főtt kukorica, puffasztott búza, kenyérrózsa


  • Pelletek és bojlik: Különböző típusai a method feeder technikát alkalmazva rendkívül jó választásnak bizonyulhatnak.

7. Kapás és fárasztás

A dévérkeszeg kapása gyakran finom és óvatos, különösen igaz ez az úszós horgászat esetén. Feederes technikánál a spicc apró rezdülései jelzik a kapást. Fárasztáskor, bár nem kifejezetten erős és termetes hal, a nagyobb példányok kitartó ellenállása élvezetes küzdelmet és kiváló horgászélményt nyújthat számunkra.

 

Dévérkeszeg rekord fogás

A MOHOSZ rekordlistán megtalálhatjátok ti is az eddigi legnagyobb magyarországi példányt, amely 2024. nyarán akadt a horogra. Ennek a dévérkeszegnek a súlya 7,25 kg, hossza pedig 67 cm volt. Az eddig hivatalosan is legnagyobb dévérkeszeget a Rába folyóból sikerült kifogni.

 

A dévérkeszeg fogyasztása

És ha már kifogtuk, miért ne kóstolnánk meg? A dévérkeszeg húsát tekintve nagyon szálkás, ám megfelelően előkészítve rendkívül jól fogyasztható hal. Ennek a tulajdonságának és megfelelő elkészítési módjának köszönhetően tehát elképesztő gasztronómiai élményeket élhetünk át. Nincs más dolgod ehhez, mint a tisztítás és előkészítés után sűrűn beirdalni a halat mindkét oldalán, majd a fűszerezést követően paprikás lisztbe forgatni és ropogósra sütni azt. Hihetetlenül finom, ropogós finomságra számíthatsz. Természetesen ez csak egy példa az elkészítési módjára. Használhatod bátran egy gazdag halászlé alapjába, vagy elkészítheted akár grillezett formában is, ez csupán az ízlésedtől függ.

 

Száz szónak is egy a vége, a dévérkeszeg épp annyira izgalmas horgászélményt képes nyújtani számodra, mint más halfajok. Ahhoz azonban, hogy elérd a kívánt fogási arányt tisztában kell lenned a célhalad viselkedésével és táplálkozási szokásaival, hogy annak megfelelően választhass a horgászmódszerek és etetési módszerek közül. Az információnyújtáson túl pedig a Halcatraz horgász webshop biztosít számodra minden ehhez szükséges horgász felszerelést, legyen itt szó horgászbotról, orsóról, zsinórról vagy csupán csaliról.

Címkék : dévérkeszeg, halfajok