Etetőkosár választás | Tippek és tudnivalók

Minden címke 303


Mutasd az összes cikket...

Etetőkosár választás | Tippek és tudnivalók


Horgász webáruházunk egy korábbi cikkében bemutattunk Nektek néhány etetőkosár típust. Most szeretnénk ezeket némileg jobban megismertetni veletek, ezáltal segítve a választásotokat. Az etetőkosarak választása során érdemes néhány szempontot figyelembe venni, amelyek nagyban befolyásolhatják a végszereléketek és ezáltal a horgászat eredményességét.

 

Ahogyan azt korábban említettük a horgászni kívánt víz jellege, az időjárás, a megfogni kívánt halak szokásai, valamint ezekre vonatkozó tilalmi időszakok mind-mind befolyásoló tényezői a választásodnak.
 

Cikkünkben ejtünk néhány szót a választást befolyásoló tényezőkről, majd megmutatjuk Nektek, milyen etetőkosarak közül választhattok horgász webshopunkban.

 

Milyen típusú vizeken horgászhatunk itthon?


Kis hazánkat az édes vizek jellemzik. Ezek között találkozhatunk tavakkal, folyókkal, csatornákkal, tómedrekkel, de akár horgászható patakokkal is. Érdemes szem előtt tartanunk, hogy a víz típusa már önmagában nagy befolyással van a horgászatunk jellegére.

 

Mi jellemzi ezeket a vizeket?


Az álló vizek vagy tavak népszerűsége nem véletlen, hiszen ezek számtalan édesvízi halat rejtenek. Jellemzően megtalálhatók bennük a pontyok, keszegfélék, busák, sőt még a süllők és harcsák is. Mindenképp szeretnénk azonban megemlíteni, hogy egyes tavak, mint a Balaton, Velencei-tó vagy Tisza-tó, attól függetlenül, hogy adottságaikból adódóan lehetőséget adnak a horgászatra, nem sorolhatók feltétlenül a horgásztavak közé. Találkozhatunk azonban kifejezetten a sporthorgászat céljára kialakított horgásztavakkal. Ezek sok esetben magántulajdonú horgásztavak, amelyek akár különleges halállománnyal is rendelkezhetnek.  
 

A hegyvidékeken csurdogáló patakok, esetleg tavak jellemzően a hideg vízi halak számára (mint például a pisztráng) nyújtanak otthonos közeget. Ezek horgászata teljesen más technikán alapszik, mint egy tavi horgászat, amelyet mindenképp érdemes figyelembe vennünk a választás során.
 

A csatornák és folyók horgászata sem utolsó élmény. Ebben az esetben figyelembe kell vegyük azonban, hogy az állóvíztől eltérően ezeknek a vizeknek az áramlása folyamatos. Itt oda kell figyeljünk a vízáramlás irányára és annak sebességére ahhoz, hogy a horgászatunkhoz a megfelelő szereléket és technikákat alkalmazva eredményes legyen.

 

Mi a helyzet a víz mélységével?


A víz mélysége is nagyban befolyásolja azt, hogy mivel érdemes próbálkoznunk a horgászat során. A sekélyebb vizek esetében (0-2 méter közötti mélységben) az aktívabbnak mondható halak a víz felső rétegeiben is elérhetőek, ahol akár az úsztatással is jó eredményeket érhetünk el. A sekélyebb mélységekkel rendelkező vizekben könnyebben megtalálhatjuk az etetni érdemes területeket, amelyek gyakran a nádasok közelében, sekélyebb öblökben helyezkednek el.
 

A mélyebb vizek esetén azonban érdemes lehet a fenekező horgászatot választanunk, ugyanis a halak itt jellemzően a víz középső és alsó részén keresik a táplálékot, valamint más viselkedést mutathatnak. Ahhoz viszont, hogy a csali és az etetőanyag a megfelelő helyre juthasson, különösen fontos a szerelékünk gondos megválasztása. Itt az áramlatokból, a mederformákból és a víz nagyobb területéből adódóan nehezebb megtalálnunk a halak elhelyezkedését.
 

A horgászat során szintén érdemes számolnunk azzal a ténnyel, hogy a nyári hónapokban a sekélyebb vizek könnyebben felmelegszenek, aminek következtében a máskor a víz felső zónáiban elérhető halak ezúttal mélyebben, a hűvösebb zónákban helyezkednek el. A téli hónapokban szintén jellemzőbb, hogy a hideg beköszöntével a víz mélyebb zónáiban találjuk a halakat, hiszen itt a víz hőmérséklete kevésbé ingadozik, ezzel kellemesebb közeget biztosítva számukra.
 

Érdemes először kiválasztanod a horgászat helyét. Ezt meghatározva már tudjuk, milyen víztípussal kell számolnunk az etetés kérdésében. Természetesen a víz jellegén túl számításba kell venned a horgászat időpontját, így hát az időjárás általi befolyásoló tényezőket is. Jól tudjuk ugyanis, hogy a víz hideg és melegebb hőmérséklete más-más etetési módszereket kíván. A horgászvizet kiválasztva talán már a célhalunk fajtájával is tisztában vagyunk. Így hát nincs más dolgunk, mint a célhalunk preferenciái szerinti etetési módszer meghatározása. És elérkeztünk cikkünk fő témájához, ahol a következő eldöntendő feladat, az etetési módszerünkhöz és etetőanyagunkhoz illő etetőkosarak, esetleg etetőrakéták kiválasztása. Hozzuk máris címszavakba bontva, rövid jellemzésekkel a lehetőségeiteket.
 

Milyen hagyományos vagy feeder etetőkosarak közül választhatsz?
 

Anyagukat tekintve a következő típusokkal találkozhatsz horgász webáruházunk széles feeder etetőkosár kínálatában. 
 

 

Fém, dróthálós etetőkosarak 


  • Típusai: nyitott, a gyors etetőanyag kiszóródásának érdekében és zárt kialakítású etetőkosár, a lassabb és folyamatosabb kiszóródásért

  • Előnye: olcsó, tartós

  • Amihez ajánljuk: kisebb szemű etetőanyagokhoz, folyóvizekben és kisebb tavakban történő horgászathoz

 

Műanyag etetőkosár


  • Típusai: formáját tekintve lehet ovális, téglalap, kerek alakú

  • Előnye: könnyű, rugalmas, alkalmazkodik a környezeti hatásokhoz

  • Amihez ajánljuk: finom szerelékes horgászathoz, a tavakon és sekélyebb vizeken történő pecához

 

Ezt a fém etetőkosarat érdemes kipróbálnod:
 


Haldorádó Special Round Feederkosár 2db-2XL 10g
 


Kicsi önsúllyal, annál nagyobb etetőanyag mennyiséggel dolgozik. Folyamatos kioldódást eredményez és a megfelelő súly eléréshez a kosáron található ólmok cserélhetők.
 

 

Melyik műanyag etetőkosarat próbáld ki?
 

Matrix Plastic Bottom Weighted Feeder Large 30g - Matrix Súlyozott Műanyag Feederkosár
 

Egészen jó választás lehet, hiszen az alsó súlyozásának köszönhetően, a pontos dobást követően az egészen nagy nyílás eredményeképp gyors etetőanyag kioldódást tapasztalhatunk. Jó döntés lehet az apró magvakkal dúsított etetéshez is.

Milyen szerkezetű etetőkosarakkal találkozhatsz?


Zárt feeder kosár

 

  • Jellemzője: erősebben zárt kosárról beszélünk, az etetőanyag lassabban oldódik ki belőle

  • Előnye: kis súlyú, stabil

  • Amihez ajánljuk: sekély, kisebb áramlatú vizekhez, ahol nem szeretnénk az etetőanyag túl gyors kioldódását

 

XL method feeder kosár


  • Jellemzője: tömör, nagy teherbírású kosár

  • Előnye: nagyobb súlyának köszönhetően stabil marad az erősebb sodrás esetén is, a nagyobb mennyiségű etetőanyag mennyiséget folyamatosan oldja ki

  • Amihez ajánljuk: a nagyobb áramlatú vizeken érdemes használni, valamint a mélyebb részeken, ahol az etetőanyag pontos elhelyezése a célunk

 

Nyitott method feeder kosár


  • Jellemzője: oldalain részben vagy teljesen nyitott etetőkosárról beszélhetünk

  • Előnye: amennyiben a gyors etetés a célunk, úgy ez előnyként említhető

  • Amihez ajánljuk: kitűnő választásnak bizonyulhat a nyugodt és sekély vizeken, valamint olyan horgászat alkalmával, ahol a gyors etetés a célunk


 

Könnyű S-M méretű method feeder kosár


  • Jellemzője: könnyű, kisebb kialakítású kosár

  • Előnye: súlya a finom szerelékekhez is megfelelő

  • Amihez ajánljuk: megfelelő választás lehet a sekélyebb és kisebb vízterületekhez, illetve ha célunk a csekélyebb mennyiségű etetőanyaggal történő etetés

 

Pellet vagy papucs feeder kosár


  • Jellemzője: zárt kivitelű, kifejezetten pelletekhez tervezett etetőkosár

  • Előnye: a dobás során megfelelően megtartja a pelletet és egyéb finom szemcsés etetőanyagot

  • Amihez ajánljuk: kifejezetten a pellet alapú etetőanyagok használatához és a kisebb keszegfélék etetéséhez ajánljuk

 

Mutatunk ezek közül is néhány terméket, amelyeket érdemes lehet kipróbálnod!

 

Egy az XL method feeder kosarak közül:

 

Haldorádó Dart Metal Method Fém Kosár - XL 50 gramm Haldorádó Method Feederkosár
 

Ez jó választásnak bizonyulhat a távoli és pontos dobások kivitelezéséhez. A vízbe érkezést követően a benn lévő etetőanyag folyamatos csalogatást nyújt a halaknak, emellett anyaga rendkívül strapabíró és időtálló.   
 

 

Egy másik közkedvelt darab a könnyű, S-M méretű method feeder kosarakból:


Feederkosár Matrix Alloy Method Feeder Small 15g


Anyagából adódóan kiváló tömegeloszlást tesz lehetővé, amely pontos dobást eredményez. A method kosár a lapos kialakításának köszönhetően pozícióját stabilan tartja a fenékre érve.
 

 

A nagy népszerűségnek örvendő, ablakos feeder kosarak ásza:

 

Guru Caged Window Feeder Medium 50g + 60g - Matrix Ablakos Közepes Feeder Kosár

 

Innovatív tervezés, különleges hatékonyság az ablakos félig nyitott, félig zárt kialakításnak köszönhetően. A window feeder kosarak rendkívül hatékonyak a pontos távdobások során, ahol a vízbe érve fokozatos kioldással és ínycsiklandó etetőanyag felhővel csalogatják a halakat.
 

De ha már a pellet kosárral zártuk a felsorolást, térjünk is ki ezekre egy picit.
 

Milyen pellet etetőkosarakat alkalmazhatsz?

 

Hagyományos pellet kosár

 

  • Jellemzője: ezt az etetőkosarat jellemzően a 3-4 bordás szerkezet jellemzi

  • Előnye: segíti megtartani a finom szemcsés etetőanyagot a kioldódásig

  • Amihez ajánljuk: általában álló vizekhez javasoljuk, ahol a nagy koncentrációjú pellettel történő etetés a célunk


Rácsos pellet kosár

 

  • Jellemzője: rácsos (cage) kialakítású pellet kosár, amely biztosítja a víz áramlását a rácsos szerkezeten át, ezáltal gyors etetőanyag kioldódást eredményez

  • Előnye: mivel általában fémből készültek, így időtálló kosaraknak mondhatjuk őket, emellett tökéletes választás a finom szerelések technikáknál

  • Amihez ajánljuk: érdemes az aktívabb halakhoz alkalmazni, ahol a gyors etetés a célunk, emellett az erősebb sodrású vizeken is megfelelő választásnak bizonyul

 

Inline pellet kosár

 

  • Jellemzője: a csalival együtt közvetlenül a főzsinórra rögzített etetőkosár

  • Előnye: precíz dobást tesz lehetővé

  • Amihez ajánljuk: a hosszabb távok dobásához remek választás, hiszen kisebb ellenállást eredményez, valamint a precíz és zajmentes etetéshez is tökéletes darab

 

Mutatjuk, melyik típust választjátok a leggyakrabban:
 

Matrix Pellet Feederkosár Inline Medium 40g GFR235
 

Igazán népszerű pellet kosár ez, amely ideális a pellettel történő horgászathoz. Elülső súlyozásának köszönhetően pontos dobást eredményez, emellett kialakításából adódóan a mély vízben is képes bent tartani az etetőanyagot.
 

 

Haldorádó Pellet Slipper Medium Etetőkosár 20 gramm - Feeder Alapozó Etetéshez Etetőkosár

 

Ez egy közepes nagyságú darab, de horgász webshopunk kínálatában további méretekben is megvásárolhatjátok. Rácsos szerkezet jellemzi, amely hatékony etetőanyag kioldódást eredményez. Emellett kialakításából és súlyelosztásából adódóan kiváló választás lehet a pontos célzást igénylő távdobásokhoz is. Érdekességként megemlítenénk, hogy a nemzetközi method feeder versenyszabályzatának megfelelő etetőkosár típus.
 

Milyen etetőrakétákat találsz horgász webshopunkban?

 

Hagyományos, Spod etetőrakéta

 

  • Jellemzője: egy erős, általában műanyagból készült etetőeszköz, aminek aerodinamikus kialakítása tökéletes távdobásokat eredményez. A rakéta üreges orr része a vízbe érkezést követően felfelé fordítja a rakétát, ami ekkor az oldalán található furatokon beáramlott víznek köszönhetően kiengedi magából a beletöltött etetőanyagot.

  • Előnye: olcsó, több horgászmódszerhez is alkalmazhatjuk, szeles időben is pontos dobást eredményeznek

  • Amihez ajánljuk: feederezéshez, pontyozáshoz, bojlis horgászathoz, folyók és tavak távolabbi pontjain történő pontos etetéshez javasoljuk

 

Bomba formájú etetőrakéták

 

  • Jellemzője: Sokan Spomb-ként ismerik. A Spomb védett márkanév a spod és bomb elnevezésekből született, ami az etetőeszköz bomba formájára utal.  Mechanikáját tekintve érdemes tudnod, hogy az etetőrakéta, annak típusától függően rugós vagy mágneses elven működik, amely a vízbe érkezéskor vagy a fenékre érve kioldja a rakétát, kiengedve a belsejébe töltött etetőanyagot.

  • Előnye: egyszerűen tölthető, nagy mennyiségű etetőanyagot juttathatunk be, jól dobható etetőeszköz

  • Amihez ajánljuk: Az intenzíven horgászott halastavakra, ahol a halak hozzá vannak szokva a becsapódó rakéták hangjához és nem riasztja őket

 

Milyen etetőrakétákat vess be a horgászatod során?

  

A bomba formájú etetőrakéták között rendkívül népszerűek a Spomb márkájú termékek. Máris mutatunk erre egy remek példát.

 

Spomb Midi-X Black - Spomb Fekete Etetőrakéta 2021

 

 

Áramvonalas formája lehetővé teszi számunkra az akár 150 méterre történő pontos dobásokat is. Emellett érdemes tudnotok, hogy a rakéta belsejébe bármilyen típusú etetőanyag tölthető. A rakéta a vízbe érkezést követően, az orrán található piros gombnak köszönhetően azonnal kiüríti a benne található etetőanyagot.
 

 

Wolf X-Spod Etetőrakéta - Performance Large White - Nagy Fehér

Mágneses kioldási elven működő etetőrakétáról beszélhetünk. Pontos dobásokat eredményez, könnyen tölthető és rendkívüli etetési hatékonyságot produkál. 

 

Ezek mellett a Korum Bopper és a Carp Zoom etetőrakéták népszerűsége mellett sem feltétlenül kell elmenjünk. Horgász webshopunk kínálatát böngészve ezeket is megtalálod. 

Ahogyan az etetőkosaraknál, úgy az etetőrakéták választékában is eltérő méretű darabokkal találkozhatsz. Válaszd ki a horgászcélnak megfelelő méretet, majd dobd a kosaradba!
 

Elérkeztünk a speciális etetőkosár típusokhoz

 

Itt a busázó és maggot kosarak speciális tulajdonságairól hoztunk néhány tudnivalót. Mutatjuk, melyek ezek.

 

Milyen busázó etetőkosarakkal találkozhatsz?

 

Felszíni busázó etetőkosár

 

  • Jellemzője: Általában fém vagy műanyag alapú, könnyített szerkezetű kosarak. Kialakítása lehetővé teszi, hogy a csali és az etetőanyag a felszínen vagy annak közelében lebegjen. Speciális rögzítéssel és úszókkal van ellátva, hogy megakadályozza a gyors süllyedést.

  • Előnye: Precíz etetést tesz lehetővé, az etetőanyag a vízfelszín közelében koncentrálódik. Könnyen kezelhető, ideális választás kezdők és tapasztalt horgászok számára egyaránt.

  • Amihez ajánljuk: A felszíni busázó etetőkosarat olyan horgászhelyeken érdemes alkalmazni, ahol a busák felszíni táplálkozása jellemző.

 

Vízközti busázó etetőkosár

 

  • Jellemzője: Általában fém vagy műanyag alapú, közepesen nehéz szerkezetű kosarak. Kialakítása lehetővé teszi, hogy az etetőanyag a vízoszlop középső rétegeiben lebegjen. Gyakran lebegtető elemekkel vagy speciális súlyozással van ellátva, hogy a megfelelő mélységben maradjon.

  • Előnye: Pontos és koncentrált etetést biztosít a víz középső rétegeiben.  

  • Amihez ajánljuk: A vízközti busázó etetőkosarat olyan helyeken érdemes használni, ahol a busák nem a felszínen, hanem a víz középső rétegeiben táplálkoznak. Ideális választás álló- és lassan áramló vizeken, például tavakon és folyók holtágaiban.

 

Fenekező busázó etetőkosár


  • Jellemzője: Nehéz, fém alapú kosarak, amelyek gyorsan és stabilan a fenékre süllyednek. Kialakítása minimalizálja az etetőanyag szétszóródását.

  • Előnye: Pontos etetést biztosít a fenéken, ahol a busák táplálékot keresnek. Rendkívül strapabíró, így erős áramlatokban is jól használható.

  • Amihez ajánljuk: Erősen áramló vagy mély vizekben, ahol a busák a fenéken tartózkodnak. Ideális nagy mennyiségű etetőanyag koncentrált eljuttatásához.


 

 

Milyen etetőkosarakat vess be a busázáshoz?

 

Benzar Mix Rapid Busázó Szerelék 100 gramm - Benzar Busázó Kosár

 

Ez a kosár kezdő és haladó busázók számára is egyaránt kiváló választás. Kialakításának köszönhetően elegendő mennyiségű etetőanyagot tudunk a vízbe juttatni, a megfelelő súlyú kosárral pedig akár a nagyobb sodrású folyóvizekben is hatékonyan alkalmazhatjuk.
 

Eredményesnek bizonyulhat ez a spirálos kialakítású etetőkosár is:

 

Nevis Busafa Fémből Etetőkosárral - Nevis Busázó Etetőkosár

 

Szabad mozgású spirálkosár, amelyre akár busatabletta is helyezhető. Folyamatos és gyors etetőanyag kioldódást eredményez.
 

Milyen maggot kosarakat találsz horgászboltunkban?


Csontikosarak vagy maggot kosarak


  • Jellemzője: merev falú, általában műanyagból készült kosár, amely jobban kontrollálja a csalik kiszóródását a fémhálós kosarakhoz képest

  • Előnye: stabilabb etetés, a csontik nagy mennyiségű kiszóródását gátolja

  • Amihez ajánljuk: a pontos és nagy mennyiségű élőcsalival történő etetéshez ajánljuk

 

Melyik maggot kosarat érdemes kipróbálnod?

 

Preston ICS In-Line Maggot Feeder Large 30g - Preston Innovations Nagy Csontikosár

 

Könnyen tölthető, pontos dobást elősegítő etetőkosár. A lyukas kialakításának köszönhetően a csontik folyamatosan bújnak elő belőle.
 

Igyekezetünk összeszedni Nektek minden hasznosnak vélt infót az etetőkosarakról. Jól látszik tehát, hogy a horgászcikkek számtalan típusával találkozhattok, nem mindegy azonban mikor és mit választotok. Amennyiben elbizonytalanodtok a választást illetően, úgy keressétek a Halcatraz horgász webshop nagy szakértelemmel rendelkező csapatát bizalommal.