Balin | A halfaj jellemzői, horgászata

Minden címke 305


Mutasd az összes cikket...

Balin | A halfaj jellemzői, horgászata


Ebben a cikkben nem másról, mint a balin halfajról írunk Nektek. Megismerkedhettek részletesen a felépítésével, leírjuk a táplálkozási szokásait és élőhelyét, valamint bemutatjuk a horgászatára vonatkozó tilalmi korlátozásokat. Ezek ismertetése után pedig adunk néhány tippet ahhoz is, hogy minél több példány akadjon a horgotokra abban az esetben, ha a balint választanátok horgászatotok célhalául. És persze cikkünk végén elhozunk egy népszerű balin receptet is.

 

Milyen hal a balin?


A balin (latinul Aspius aspius) az egyik legismertebb ragadozó hal, amely Magyarország vizeiben is megtalálható. A pontyfélék családjába sorolható halfaj, amelyet sokan őnhalként is emlegetnek. Elsősorban a folyók és tavak gyors folyású, oxigéndús szakaszait részesíti előnyben.  Karcsú teste és villámgyors mozgásának köszönhetően kiemelkedő ragadozó halként említhető. A balin horgászata igazi kihívást jelenthet, mivel rendkívül óvatos természetének köszönhetően nem túl egyszerű horogra csalni, ám ha ez sikerül elképesztő horgászélménnyel lehettek gazdagabbak. Nem véletlen tehát, hogy a pergető horgászat egyik kedvenc célhalának számít.

 

A balin felépítéséről


A balin karcsú, torpedó alakú, oldalról kissé lapított, izmos testalkata lehetőséget nyújt számára a gyors mozgáshoz és hatékony vadászathoz. A pikkelyei a szürke és ezüst színeiben pompáznak. A balin hátvonala sötét, már-már kékesfekete színű, oldalai ezüstös szürke színekben pompáznak, míg a hasa fehér közeli árnyalatban tündököl. Páratlan úszói rendkívül erősek, míg a mellúszói inkább hosszú és hegyes jellemzőkkel bírnak, a hát-, és farok alatti úszóinak szegélye pedig erősen homorú formát öltött. A hát és farokúszó színe sötét, szürkésfekete színű, míg többi úszója áttetsző, halványan vöröses színűek. Fejformája hosszúkásnak és keskenynek mondható, szája félig felső állású, oldalról mélyen hasított és alsó állkapcsa jellegzetesen túlnyúlik a felsőn.

A balin fogazata


A balin különleges ragadozóként nem rendelkezik klasszikus értelemben vett fogakkal, mint például a csuka vagy a süllő. Szájában apró, finom fogszerű képződmények találhatók, amelyek segítenek megragadni és megtartani a zsákmányt. Ennek ellenére széles szája és erős állkapcsa lehetővé teszi számára a kisebb halak elfogását, amelyek a fő táplálékát jelentik.

Táplálkozása


A balin táplálkozásának alapjául 3-4 hónapos kora előtt a planktonok és apró rákocskák szolgálnak, majd ezután ragadozó énjüket megmutatva áttérnek a kisebb halakra, mint például a küsz és egyéb rajhalak. A fiatal példányok étrendjében tehát a kisebb vízi rovarok és lárvák is szerepelnek, míg az idősebb, nagyobb balinok már kizárólag halakkal táplálkoznak. Aktív rablóhal, amely főként nappal portyázik és gyakran a vízfelszínen vagy annak közelében csap le zsákmányára gyors, kitörő mozdulatokkal. A balin jellemzően rajokra vadászik, ahol is zsákmányát rendkívül gyors felszíni rablásokkal ejti el. Gyakran előfordul, hogy kifejezetten a vezérküszt, azaz a raj legnagyobb egyedét támadja meg vadászata során. Éppen ezért a horgászata során érdemes a horgászvízben jellemző zsákmányhalaknál egyel nagyobb méretű csalit használni, hiszen így könnyebben felkelthetjük érdeklődését.

 

Méretei


A balin kifejlett példányai jellemzően 40-60 cm hosszúak és 2-4 kg súlyúak. A nagyobb példányok elérhetik a 70 cm-es testhosszt és a bőséges táplálékkal rendelkező vizekben akár a 6-7 kg súlyt is.

A balinra vonatkozó tilalmi időszak


A balin az ivarérettséget 3-4 éves korára éri el. A szaporodási időszak alatt a halak sokkal sérülékenyebbek, mivel energiájukat az ívásra fordítják, ennek következtében könnyebben válhatnak zsákmánnyá. Magyarországon a balin tilalmi ideje március 1-től április 30-ig tart, hiszen ívásuk erre az időszakra tehető, erre a legmegfelelőbbnek a gyors folyású, sekély, sóderes és homokpados vízterületeket gondolják. Érdekességként megemlítenénk, hogy a szaporodási időszakban a hím példányok fején apró, fehéres, úgynevezett nászkiütések figyelhetők meg.

A balin méretbeli korlátozása

Az általános méretkorlátozás szerint a kifogható példányoknak el kell érniük a 40 cm-es testhosszt. Az ettől kisebb példányokat minden esetben vissza kell engedni. A naponta kifogható mennyiség pedig maximum 3 db.

 

Balin rekordok


Eddigi ismereteink alapján a Magyarországon kifogott balinok közül, az 1991-ben a Lázbérci-víztározóban fogott 10,54 kg-os példány az abszolút csúcstartó.

Horgászata


A balin horgászata rendkívüli horgászélményt nyújthat. Ez a rablóhal rendkívül óvatos, ám ha a horgokra akad, gyors és erős mozgásával technikás és izgalmas fárasztást nyújt a horgászok számára. A horgászatával érdemes a fényváltások idején próbálkozni, hiszen ekkor lehet a legeredményesebb a fogási arányunk. Ekkor a nappali fényviszonyok esti sötétségre váltanak, vagy épp ellenkezőleg az éjszakai sötétség után virradni kezd. Ezek az időszakok különösen aktívak lehetnek, mivel a természetes fény csökkenése vagy növekedése serkenti a táplálkozási és mozgási szokásaikat, különösen igaz ez a balin esetében. Horgászatára leggyakrabban a dinamikus pergető módszert választják, ahol a wobblerek, felszíni műcsalik, popperek, valamint rovar-, és hal utánzatok bizonyulnak a legeredményesebbnek. Hogy miért? Hiszen ezek utánozzák legjobban a zsákmányhalak mozgását. A balin jellemzően a reggeli és esti órákban a legaktívabb, ilyenkor a vízfelszínen vagy annak közelében vadászik. És hogy miért fontos a pontos dobás és a megfelelő bevontatási technika? A balin rablásai elképesztően gyorsak és látványosak, de csak a természetes mozgást utánzó csalikra csap le. Jó látással rendelkezik, így könnyen felismeri a műcsalit, aminek értelmében a pergetés technikáját megfelelően alkalmazva javíthatunk fogási esélyeinken, hiszen így könnyebben csaphatjuk be a balint. Ehhez az egyenletes, a szakaszos, vagy pedig a nagy sebességű bevontatással érdemes próbálkoznunk.

Milyen horgásztechnikákkal lehetnek még eredményesek?


A legyezés, valamint a csalihalas úsztatós és fenekezős technikák is lehetnek eredményesek.

 

A legjobb balin csalik


Horgász webáruházunk kínálata rendkívül széles a balin csalik tekintetében is, így hát a teljesség igénye nélkül, de mégis hozunk nektek néhány termékajánlatot.

Balin recept


A balin húsa fehér színű, viszonylag száraz, ízét tekintve pedig kevésbé karakteres, mint más halaké, emellett kissé szálkás. A húsa leginkább sütve fogyasztandó. Megfelelő fűszerezéssel a balin különleges ízélménnyel ajándékoz meg.

Az egyik legkedveltebb elkészítési módja a fűszerezett formában, vajon és fehérborban sütött verziója. Ehhez a megtisztított balint mindkét oldalán alaposan beirdaljuk és fűszerezzük, tepsire helyezzük, ahol is burgonyával és egyéb zöldségekkel vegyesen együtt sütjük. A sütés előtt meglocsoljuk kevés fehérborral, így remek ízekkel fogyaszthatjuk az elkészült halételünket.

A másik nagy kedvenc a balinból készült fasírt. Ehhez a halat filézés után, már szálka nélküli állapotban ledaráljuk, fűszerezzük, zsemlemorzsával és tojással formázható állagúra gyúrjuk, majd a húsból készült fasírthoz hasonlóan kisütjük. A fűszerezéséhez sót, borsot, fokhagymát, esetleg kaprot és citromot érdemes használni.

 

Horgász webáruházunkban megtalálsz minden, a balin horgászathoz használatos felszerelést. Rendeld meg minél hamarabb tőlünk, hogy a horgász szezon kezdetén már ne fájjon ezért a fejed!

 

Kapcsolódó cikkek:

 

Címkék : halfajok, Balin