A hazai horgászmódszerek közül, nem állítom, hogy a legnépszerűbb horgászmódszer. De, hogy a legdinamikusabban fejlődő, abban biztos vagyok. A ragadozó halak horgászata mindig is izgalmakkal teli, kicsit misztikus horgászat. Az, hogy egy élettelen műcsali segítségével csaljuk horogra a vizek legnagyobbikát, mindenek felett áll. Igyekszünk a legjobban utánozni a táplálékhal kinézetét, mozgását. Elérni azt, hogy a ragadozó prédának nézze, és lecsapjon rá. Véleményem szerint ez talán a legszebb horgászat, ez a horgászmódszerek csúcsa. Nem a természetes táplálékát kínáljuk fel a halnak, hanem a természetes táplálékát is imitáljuk. Mennyi mindennek kell összeállnia ahhoz, hogy kapásig jussunk. A felkínált csali típusának, színének, mozgásának. A behúzás tempójának és mélységének. És persze a helynek, a napszaknak, az évszaknak.
A ragadozó horgászathoz nagyon sok féle előkét kaphatunk. Ezek általában kész előkék, amelyek átlagos felhasználásra vannak tervezve. Ezek nagyrészt megállják a helyüket, hiszen eleve olyan horgászok tervezték, akik értik is a dolgukat és tudják, mely szituációra milyen előkét ajánljanak. Azonban vannak extrém esetek, mikor jól jöhet az alkotói szabadság, vagy csak egyszerűen mi horgászok szeretnénk alkotni, valami olyat, amiben talán jobban megbízunk.
Gumizásban egy kis segítség. Először is keressünk olyan méretű, megfelelő nagyságú horoggal ellátott fejet (jiget), hogy maximum a kellően lágy test feléig érjen a horog, és, hogy magunk előtt lassan meghúzva, amikor már gyönyörű farok remegő, testbillegető mozgást produkál, ne süllyedjen kőként a mélybe. Minél lassabban tudjuk húzni, annál jobb! Vezetésnél, a csali tulajdonképpeni akciójánál pedig igenis törekedni kell a folyamatos, - csak néha belejátszott! - lassú, egyenletes húzásra! Könnyű fejet választva a vízoszlop középső és felső régiója remekül megszűrhető csukailag, ha pedig süllő a célpont, vagy mélyebb a víz, akkor némileg nehezebb ólomfejes horgot választva megfogható a fenéken lődörgő süllő is.
A műcsalik közül nem maradhatnak ki a körforgó és támolygó villantók, valamint pilkerek sem. A fényes kis fém lapok segítségével igazán sikeres lehetsz a ragadozóhalas horgászatod során.
A wobbler nagyon hasonlít az élő halra, mind mozgásban, mind kinézetre. Általában fából vagy műanyagból esetleg fémből készülnek. A pergetés mestereinek eszköze! Három fajtát különböztetünk meg közülük: felúszó, süllyedő és lebegő wobblereket. Színüket tekintve határ a csillagos ég, a természetestől a futurisztikusig, mindent megtalálsz. A balin egyik kedvence például a kék, tehát ha balinra vadászol, érdemes kék wobblert bevetned.
A műanyag dobozok remek tárolási lehetőséget nyújtanak gumihalaknak, jig fejeknek, horgoknak és a pergető horgászat kellékeinek.
Eljutottunk a pergető botokig is. Nyílván fegyver nélkül se indulnak háborúba. Fontos a bot hossza. Hol akarjuk használni, partról vagy csónakból. Partról érdemesebb kicsit hosszabb botot választani, régebben a 3 méteres volt a jellemző. Viszont napjainkban már háttérbe szorultak ezek a hosszú botok. Egyre többen választanak 2,4 m-es bothosszt partról. Csónakból akár 1,6 méteres botokkal is láthatunk horgásztársakat. Mivel a pergető horgászok folyamatosan dobálnak, kézben van végig a bot, ezért számít a bot súlya. Ezért is választanak egyre rövidebb botokat.
Ami nagyon fontos még, ha pergető botot választól az a dobósúly. Nagyon széles a választék ebben is. Én úgy gondolom, ha most szerelmesedtél bele ebbe a műfajba és botválasztás előtt vagy, akkor kezdésnek érdemes 10-30 grammozást, vagy ahhoz közeli értéket választani. Sok mindent lefed ez a dobósúly tartomány. Azért széles a választék, mert 1 bottal nem tudsz minden technikát alkalmazni.
Illetve a csalik is számos grammozással vannak ellátva. Nagyobb folyókon is van, hogy 3 gramm simán elég, van hogy kell a 30-35 gramm is, hogy tudj horgászni.
A pálcára pergető orsó dukál. Ezeknek is több méretezése létezik. 1000-res mérettől akár 18000-res méretig. Méretválasztás előtt azt kell figyelembe vennünk, hogy milyen hosszú bottal szeretnénk használni, illetve, hogy milyen technikával fogjuk használni. Nagyon leegyszerűsítve a véleményem szerint így lehet jó párosítás.
Pergető orsóból is több fajta létezik. Nagy százalékban sima peremfutó orsókat használnak a sporttársak. Napjainkban egyre elterjedtebb a multi orsók használata.
Pergető márkák között ruházatot is találhatsz. Nadrág, póló, pulcsi, zokni, kabát, cipő, bakancs, csizma, sapka, baseball sapka, thermo cuccok, napszemüveg és UV álló ruházat. Ezt mind megtalálhatod nálunk.
Rapala Jointed Deep Husky Jerk JDHJ08 BSD
Rapala Jointed Deep Husky Jerk JDHJ08 CLN
Rapala Jointed Deep Husky Jerk JDHJ08 FT
Rapala Jointed Deep Husky Jerk JDHJ08 HT
Rapala Jointed Deep Husky Jerk JDHJ08 SSD
Rapala Jointed Shad Rap JSR04 BSD
Rapala Jointed Shad Rap JSR04 CH
Rapala Jointed Shad Rap JSR04 CLG
Rapala Jointed Shad Rap JSR04 CLN
Rapala Jointed Shad Rap JSR04 RDT
Rapala Jointed Shad Rap JSR04 YP
Rapala Jointed Shad Rap JSR05 BOF
Rapala Jointed Shad Rap JSR05 CLS
Rapala Jointed Shad Rap JSR05 GFR
Rapala Jointed Shad Rap JSR09 CLG
Rapala Jointed Shad Rap JSR09 CLN
Rapala Jointed Shadow Shad Rap JSSR05 OSD