Waggler úszós horgászat | Tippek,trükkök,technikák

Minden címke 308


Mutasd az összes cikket...

Waggler úszós horgászat | Tippek,trükkök,technikák

 

A horgászatunk során számtalan technikát alkalmazhatunk a nagy fogási eredmény elérésnek érdekében. Ebben a cikkben a waggler úszós horgászmódszerről olvashattok részletesebben, amihez természetesen ismét hozunk néhány tippet és konkrét terméket is. Ezen kívül az általános waggler tippeken túl adunk ötletet a pellet és method waggler szerelékekhez is. A horgász webshopunkban külön kategóriát hoztunk létre a waggler úszós horgászat eszközeinek, ami nem véletlen. Tarts velünk és ismerj meg néhány zseniális részletet!

 

Mi az a waggler?


A waggler úszók olyan különleges úszófajták, amelyeket elsősorban állóvizek és lassú folyású vizek horgászatára terveztek. Ideális választás lehet a kisebb halfajokat, mint például a keszegeket és kárászokat célozva, azonban ez nem zárja ki a nagyobb testű halak horgászatát sem. Ezek az úszók akár fixen rögzíthetők is a zsinórhoz, ami egyszerűbb és pontosabb dobást tesz lehetővé. Ezt a megoldást inkább vízközti vagy sekély fenékhorgászathoz ajánljuk, méghozzá önsúly nélküli úszóval. Ezzel ellentétben a csúszó úszós wagglerezés sokkal inkább alkalmas a mélyebb fenékhorgászathoz és távolabbi pontok dobásához, természetesen ebben az esetben önsúlyos úszóval. Karcsú, hosszúkás formájuknak köszönhetően érzékenyen reagálnak a kapásokra, emellett remekül alkalmazkodnak a különböző vízmélységekhez, ami a hagyományos úszókat is jellemzi. A hagyományos úszókkal ellentétben azonban a waggler úszók könnyű dobást tesznek lehetővé, emellett dobás közben kevésbé gubancolódnak. És hát a waggler úszók használatának előnyeként még egy rendkívül fontos dolgot emelnénk ki, ami pedig a jobb koordinálhatóság volna. Népszerűségük a sokoldalúságuknak és a könnyű használatuknak köszönhető.

 

Mi jellemzi a wagglerezést?


A wagglerezés egy intenzív, egybotos horgászmódszer, amely folyamatos etetést, szerelék igazítást és állandó figyelmet igényel. Ennek értelmében nem feltétlenül egy pihentető horgászmódszerről beszélhetünk, azonban, ha ehhez minden kéznél van, úgy igazán élvezetessé tehetjük horgászatunkat.   

Hogyan válassz waggler úszót?


A horgászboltok polcain számtalan méretű, formájú és súlyozással ellátott waggler úszóval találkozhattok, ezért fontos, hogy a horgászati körülményeknek és a célhalaknak megfelelő típust válaszd. Mutatjuk, mire érdemes figyelned:

 

1. Méretek és súlyozás


  • A kisebb méretű waggler úszók ideálisak csendes, állóvízi horgászathoz, ahol a finom csalizási módszereket célszerű alkalmaznod.


  • A nagyobb, súlyozott úszók választását abban az esetben javasoljuk számodra, ha a horgászatod során a távolabbi pontokat is horgásznád, illetve a dobásodat a szeles idő és a víz hullámzása is befolyásolhatja. A súlyoknak köszönhetően az úszóddal ebben az esetben is stabil dobási eredményeket tudsz produkálni, emellett a szerelék és a főzsinór rövid időn belül a víz alá süllyed, aminek köszönhetően a szél vagy a víz hullámzása kevésbé tudja azt arrébb sodorni, fenntartva így a folyamatos kontaktot.

 

2. Formák és típusok


A waggler úszók között két fő típust különbözetünk meg, ezek a straight, mint egyenes és a bodied, mint testes változatok. Ami azonban közös, hogy minden esetben fontos az antenna nagyságának vizsgálata. A távolság miatt fontos ugyanis, hogy az antenna jól látható és jól dobható legyen, emellett szükség esetén akár világítópatronnal is lehetőségünk legyen ellátni azt. Érdekességként, a kis szárnyakkal ellátott antennák távolabbi pontok stabil dobását teszik lehetővé számunkra. 

 

  • Straight, egyenes waggler úszók: Az egyenes wagglerek egyszerűek és érzékenyek, ezért sekély vízben vagy kisebb halaknál lehetnek előnyösek.


  • Bodied, testes waggler úszók: A testes wagglerek viszont stabilabb dobást tesznek lehetővé szeles időben is, és lehetőséget nyújtanak a nagyobb csalikkal történő, mélyebb vizek horgászatára is.

3. Anyagválasztás


A waggler úszók általában műanyagból, nádból, pávatollból vagy balsafából készülnek. Mutatjuk ezek előnyeit és hátrányait.

 

                         Műanyag úszók                                

ElőnyeiHátrányai
StrapabíróakA finom kapásokra kevésbé érzékenyek
Az ára kedvezőSúlyuk könnyebb, ezért erős szélben és áramlásban nehezebben irányíthatók
Víztaszító tulajdonsággal rendelkeznek, nem szívják magukba a vizet, ennek köszönhetően hosszabb élettartamúak lehetnek. 
Színezhetők, ami előny a láthatóságát illetően 

 

                          Nádból készült úszók                  

ElőnyeiHátrányai
Természetes anyagból készülnek, környezetbarát termékekSérülékenyek, könnyen törhetnek vagy repedhetnek
Rendkívül érzékenyek, így a finom kapásokat is azonnal jelzikA nem megfelelő kezelés esetén, felszívhatják a vizet, ezáltal az ronthatja a teljesítményüket
Könnyen kiegyensúlyozhatók 

 

                       Pávatollból készült úszók            

Előnyei
Hátrányai
Rendkívül érzékenyek, ideális választás a finom kapások észleléséhezÁruk magasabb a más anyagból készült úszókkal szemben
Könnyűek, ezért kisebb csalik használata esetén is jól működnekSérülékenyek, ezért gondos kezelést igényelnek

 

 

                    Balsafából készült úszók                  

ElőnyeiHátrányai
Rendkívül könnyűek, ami ideális választás a finom horgászmódszerekhezFelületük könnyen sérül
Könnyen formázhatók, számtalan formával találkozhatunkA festésük nem túl időtálló
Stabilak és jól kiegyensúlyozhatók 

Melyiket válaszd?

  •     Válaszd a műanyag úszót abban az esetben, ha kezdő vagy, vagy a horgászterület köves és akadós.

  •     Érdemes a nádból vagy pávatollból készült úszók mellett döntened, ha a finom horgászmódszerekhez keresel biztos megoldást.

  •     A balsafa úszókat abban az esetben ajánljuk, ha könnyű és pontosan irányítható úszóra van szükséged.

4. Speciális tulajdonságok


Számos waggler úszó cserélhető antennával vagy súlyozással készül, ami még praktikusabbá teszi a használatukat. Ez különösen hasznos, ha változó körülmények között horgászol és ezektől függően más-más tulajdonságokra van szükséged.

 

5. Mire figyelj vásárláskor?

 

Vásárlás előtt gondold át, milyen víztípuson horgászol leggyakrabban, és milyen halakat szeretnél megcélozni. Ha nem vagy biztos a választásban, érdemes többféle méretet és típust beszerezni, hogy mindig kéznél legyen a megfelelő felszerelés.

Milyen speciális jellemzőkkel találkozhatunk a waggler úszók esetében?

 

A wagglerek számtalan típusával találkozhatunk a horgászboltok polcain, azonban vannak egyes jellemzők, amelyeket érdemes lehet kiemelni. Természetesen egyetlen úszóban olykor több tulajdonság is megtalálható, amely annak hatékonyságát növeli. 

 

Cserélhető antennás waggler

Ezek az úszók különböző színű vagy méretű antennákkal érkeznek, amelyek könnyen cserélhetők. Ez lehetővé teszi, hogy a horgász a fényviszonyoknak és a körülményeknek megfelelően állítsa be az úszó láthatóságát.

 

Súlyozott (önsúlyos) wagglerek

Az ilyen úszók teste beépített súlyozással rendelkezik, a besúlyozáshoz általában nincs szükség további sörétólmokra a zsinóron. Ez különösen hasznos, ha gyorsan szeretnéd összeállítani a szereléket, illetve távolabbi ponton és mélyebb vízrétegben horgásznál.

 

Szélálló wagglerek

Ezek az úszók nagyobb és stabilabb testtel készülnek, hogy jobban ellenálljanak a szeles időjárásnak és a hullámzásnak. Alkalmasak nagyobb dobásokhoz és nyílt vizeken való használatra.

 

Night waggler (éjszakai waggler)

Ezek a waggler úszók világítópatronnal vagy beépített LED-del érkeznek, hogy éjszakai horgászat során is jól láthatók legyenek. Az akkumulátoros vagy kémiai világítás hosszú órákig használható.

 

Állítható úszók

Az állítható wagglerek súlyát vagy méretét lehet változtatni, így különféle körülmények között is használhatók. Ez különösen hasznos változó szélviszonyok vagy eltérő vízmélységek esetén.

 

Pellett waggler


Method waggler

Két utóbbiról népszerűségük miatt szeretnénk kicsit részletesebben írni nektek.

Pellet és Method Waggler úszók


A pellet és method waggler úszók speciális típusok, amelyeket elsősorban pontyos horgászathoz használnak. Ezek az úszók különleges jellemzőkkel rendelkeznek, amelyeket szeretnénk nektek néhány mondatban összefoglalni.

 

Pellet Waggler úszó


A pellet waggler úszókat kifejezetten a pellettel történő felszíni, vagy felszín közeli horgászathoz fejlesztették ki. Rövidebbek és tömörebbek, mint a hagyományos waggler úszók, aminek köszönhetően gyorsabb és pontosabb dobást, valamint vonzóbb csalizást tesz lehetővé. Gyakran önsúlyosak, aminek értelmében egyszerűbb szerelékkel találkozhatunk, ami nem igényel plusz súlyozást. Tökéletes választás az állóvizeken történő pontyozáshoz és amurozáshoz egyaránt.

 

Method Waggler úszó


A method waggler úszók, ahogy arra nevük is enged következtetni a method feeder technikával kombinálva működnek a leghatékonyabban. Hosszúkás, stabil testű darabok, amelyek ellenállóbbak a szeles idővel és hullámokkal szemben. Gyakran nagyobb teherbírásúak, így kitűnőek lehetnek a távdobások alkalmával is. A method wagglerek segítségével a csalit és az etetőanyagot egy helyen tudod tartani, ezzel is növelve a kapások esélyét.

A pellet és method wagglerek használata rendkívül hatékony lehet, ha a célhalak pontyok vagy más nagytestű halfajok. A pellet és method wagglerek amellett, hogy pontos és vonzó csalizással adnak esélyt a kapások gyakoriságára, még a kapások érzékelését is jelentős mértékben javítják.

Így állítsd össze szerelékedet a waggler úszós horgászathoz

 

A waggler úszós technika sikeres alkalmazásához nem csak az úszó kiválasztása fontos, hanem az is, hogy megfelelő felszereléssel rendelkezz. Íme néhány alapvető elem, amelyre szükséged lesz:

 

1. Bot

 

Válassz egy könnyű, de erős match botot, amelynek hossza 3,6-4,2 méter között van. Ezek a botok ideálisak az úszós horgászathoz, mivel pontos dobásokat tesznek lehetővé, és érzékenyen reagálnak a kapásokra. Tippként, a jó minőségű match bot bottestje magas karbontartalmú, minőségi gyűrűsorral van ellátva, amelyek számos, kis átmérőjű, a bottesttől távol álló gyűrűk.

2. Orsó

 

A nagyobb dobátmérővel rendelkező, precíz fékrendszerű és magasabb áttételű orsók kiváló választásnak bizonyulhatnak a wagglerezés során. A precíz zsinóradagolós modellek különösen jó választásnak bizonyulhatnak.

3. Zsinór


A kisebb halfajok horgászatához a 0,16-0,22 mm vastagságú monofil zsinór megfelelő választás lesz, azonban a nagyobb célhalak esetén érdemes erősebb zsinórokat is bevetned. Ügyelj rá, hogy az indokolatlanul vastag zsinór ronthat a dobás pontosságán, míg a túl vékony zsinór elszakadhat a dobás közben. Fontos szempont még a süllyedő főzsinór, aminek a használat előtt, akár annak zsírtalanítására is szükség lehet.

4. Súlyozás és előke


A helyes súlyozás kulcsfontosságú a waggler úszós technikát alkalmazva. Az úszó egyensúlyának beállításához érdemes apró, jó minőségű sörétólmokat használnod. Fontos a jó minőségű sörétólom használata és annak megfelelő alkalmazása, hogy a főzsinór ne roncsolódjon. A sörétólmok helyzetével folyamatosan játszanunk kell, amíg meg nem találjuk az ideális vízréteget, ettől függetlenül a kapászóna még ezután is változhat, amihez továbbra is alkalmazkodni kell. Az előke hosszát és vastagságát a célhalad mérete fogja meghatározni, általában 0,06 – 0,12 mm vastagság jellemző.

5. Horgok


A horgok méretét és típusát a csalihoz és a célhalakhoz igazítsd, de jellemzően a vékony húsú match horgok lesznek a megfelelőek. Keszegezéshez elegendő lehet a kisebb horgok (14-18-as méret) használata, míg a nagyobb halakhoz magától értetődő, hogy az erősebb, nagyobb horgok lesznek megfelelőek.

Speciáls pellet waggler szerelék tipp

 

Szerelékhez szükséges horgászcikkek:

 

·        Pellet waggler úszó: Rövidebb, tömör testű, önsúlyos úszó (pl. 8-12 g)

·        Monofil zsinór: 0,16-0,20 mm vastagságú, amely megfelelő dobótávot és csali bejuttatást biztosít

·        Apró forgókapocs: A csavarodás elkerülésére

·        Stopper gyöngyök: Az úszó pozíciójának rögzítéséhez

·        Sörétólmok: Csak finom egyensúlyozásra, ha szükséges

·        Horog: 12-16-os méretű, erős pontyozó horog

·        Pellet csali: 6-8 mm-es süllyedő vagy lebegő pellet

·        Pellet gumi: A pellet egyszerű és biztonságos rögzítéséhez

 

Szerelék összeállítása:


1.  Úszó felhelyezése:

        Helyezd fel a zsinórra a pellet waggler úszót, amely lehet önsúlyos vagy minimális plusz súlyozást igénylő. Használj két stopper gyöngyöt az úszó alá és fölé, hogy a helyén tartsd.

 

2.  Forgókapocs rögzítése:

        Kösd fel az apró forgókapcsot a zsinór végére, amely megakadályozza a zsinór csavarodását dobáskor vagy visszacsévéléskor.

 

3.   Súlyozás:

        Az önsúlyos pellet waggler úszók általában nem igényelnek további súlyt, de ha szükséges, helyezz el néhány apró sörétólmot az úszó alatti zsinórra. Ügyelj arra, hogy az úszó antennája éppen a víz felszínén legyen.

 

  4.  Előke rögzítése:

        A forgókapocsra csatlakoztass egy 20-30 cm hosszú előkét. Az előke vastagsága legyen 0,12-0,16 mm. Rögzíts a végére egy 12-16-os méretű horgot.

 

 5.   Csali rögzítése:

        Helyezd fel a pelletet a pellet gumira. Ez biztosítja, hogy a csali természetesen viselkedjen a vízben, és a horog könnyedén és stabilan akadjon kapás esetén.

 

Használd bátran a víz felső rétegeiben pellettel történő horgászathoz.

Speciáls method waggler szerelék tipp


Szerelékhez szükséges horgászcikkek:


·        Method waggler úszó: Stabil, hosszúkás testű, önsúlyos vagy részben súlyozott (10-15 g)

·        Monofil zsinór: 0,18-0,22 mm vastagságú, amely biztosítja a megfelelő dobótávot és ellenállást

·        Forgókapocs: A csavarodás elkerülésére és a gyors előkecsere érdekében

·        Súlyozás: Ha az úszó nem teljesen önsúlyos, néhány sörétólom szükséges az egyensúlyhoz

·        Horog: 10-14-es méretű, erős pontyozó horog

·        Pelletkarika vagy csaligumi: A csali, például pellet vagy mini bojli rögzítéséhez

·        Etetőanyag: Finomszemcsés method mix, amely könnyen tapad, de gyorsan oldódik

 

Szerelék összeállítása:


1.    Úszó rögzítése:

        Helyezd fel a method waggler úszót a főzsinórra. Használj két stopper gyöngyöt az úszó alá és fölé, hogy stabilan rögzíteni tudd a helyzetét.

 

 2.   Forgókapocs felhelyezése:

        Köss a főzsinór végére egy forgókapcsot. Ez megakadályozza a zsinór csavarodását, különösen távoli dobások esetén.

 

3.    Súlyozás (ha szükséges):

        Az úszó alatt helyezz el néhány apró sörétólmot, hogy finomhangold az úszó egyensúlyát. Az optimális beállításnál az úszó antennája éppen a víz felszínén marad.

 

4.    Előke rögzítése:

        Csatlakoztass egy 10-15 cm hosszú előkét a forgókapocshoz. Az előke legyen valamivel vékonyabb, mint a főzsinór (pl. 0,14-0,18 mm).

 

5.    Csalizás:

        Helyezd a csalit (pl. mini bojlit, pelletet vagy kukoricát) csaligumira. Ez biztosítja, hogy a csali természetesen helyezkedjen el a method mix közelében.

 

6.    Etetőanyag használata:

        Formázz egy kis gombócot finomszemcsés method mixből, és helyezd az úszó alatti kosárba, közel a forgókapocshoz.

Waggler úszós technika lépésről-lépésre


A waggler úszós technika is csupán abban az esetben lesz eredményes, ha megfelelő kivitelezéssel, néhány kulcsfontosságú pontot betartva alkalmazod azt. Az alábbi lépések segíthetnek a technika elsajátításában.

 

1. Az úszó beállítása

Állítsd be az úszót úgy, hogy a csali pontosan a célzott vízrétegben helyezkedjen el. A mélység pontos meghatározása érdekében használhatsz mélységmérőt, emellett mindenképp figyelj az úszó megfelelő kiegyensúlyozottságára, hiszen a kapásjelzés csak ebben az esetben lesz pontos. Kísérletezz bátran a sörétólmokkal, amíg el nem találod a tökéletesen pontos egyensúlyt.

 

2. A csali kiválasztása és felkínálása

Használj a célhalaknak megfelelő csalit, például csontit, gilisztát, pinkyt, szúnyoglárvát, pelletet. A csalit úgy tűzd a horogra, hogy az a lehető legtermészetesebb módon mozoghasson. Így elég vonzó lesz a halak számára.

 

3. Dobás

A szereléket igyekezz finoman és pontosan bedobni a meghorgászni kívánt területre. Ügyelj arra, hogy a zsinór feszes legyen, így az úszód tökéletesen képes jelezni kapás esetén. Azzal viszont etetéskor kalkulálni kell, hogy a szerelék vízbe érkezése után, a zsinór elsüllyesztése és megfeszítése miatt akár több métert zsinórt is vissza kell csévélnünk.

 

4. Kapásjelzés

A waggler úszók rendkívül érzékenyek, így már a legkisebb rezzenésükre is érdemes odafigyelned. Kapás esetén ne túl erős mozdulattal, de lehetőleg gyorsan reagálj. Fontos a nyugodt és határozott reakció, hogy a halak elijesztése helyett inkább megakaszthasd őket.

 

5. Halfárasztás és merítés

Az akasztás után a halfárasztást nyugodtan és ne túl agresszívan hajtsd végre. A waggler úszós szerelék viszonylag érzékeny, ami finomabb fárasztást igényel. Itt érdemes ügyelni arra, hogy a legtöbb horgászmódszertől eltérően, a wagglerezés során ne kezdjük azonnal ellentétes irányba erőltetni a halat. A fárasztás sokkal eredményesebb és szerelékkímélőbb lesz, ha azt higgadtan hajtjuk végre. Hagyjuk a halat a menekülési irányába mozogni, de azért ne hagyjuk túl lazára a zsinórt. Ha a halunk kifárad, úgy már bátrabban terelhetjük őt a hálóba ahelyett, hogy a szakadt szerelék és az elúszott hal miatt bosszankodnánk. Hagyd, hogy a fékkel való játék és a bot rugalmassága megkönnyítse a dolgodat.

A waggler úszós technika gyakorlást igényel, de ha egyszer elsajátítod, rendkívül eredményes horgászmódszer lehet számodra.

  • waggler-uszo-horgasz-webshop

Extra tippek és trükkök waggler úszós horgászathoz

 

Adunk néhány tippet, amit érdemes figyelembe venned az eredményes waggler úszós horgászatodhoz. Mikor és milyen körülmények között érdemes alkalmaznod? Máris itt van néhány fontos szempont.

 

1. Helyválasztás

Mindig próbálj olyan helyen horgászni, ahol a halak természetesen gyülekeznek, például nádasok, hínáros területek közelében. Ezeket a területeket még vonzóbbá teheted számukra némi etetőanyaggal.

 

2. Időzítés

A korai reggeli és a késő délutáni órák általában eredményesebbek lehetnek a wagglerezéshez, hiszen a halak ebben az időszakban aktívabbak a táplálékkeresés szempontjából. Természetesen ennél a horgászmódszernél is érdemes figyelembe venned az időjárás változásait, ugyanis az enyhe szeles idő vagy borult idő kedvezhet a kapásoknak.

 

3. Etetőanyag használata

Az etetőanyag megfelelő alkalmazása kulcsfontosságú a halak helyben tartásához. Használj ehhez etetőcsúzlit és finomszemcsés, jól tapadó keverékeket, amelyek fokozatosan oldódnak, és vonzó illatot árasztanak.

 

4. Csali kombinációk

Bátran próbálkozz különböző csalik kombinációjával. Egy csontkukac és egy kukoricaszem kombinációja például gyakran vonzóbb lehet a halak számára, mint az egyes csalik külön-külön.

 

5. Felszerelés finomhangolása

Ha a halak óvatosak, próbáld meg a zsinór vastagságát csökkenteni, vagy kisebb horgot használni. Az apró változtatások is jelentős különbséget hozhatnak a kapásokat illetően. Emellett fontos, hogy a szerelék és a csali eljuthasson a nagy halakhoz is. Nem ideális tehát, ha a csalit már a süllyedés alatt lecsipegetik az apróbb halak. A lehető legrövidebb idő alatt kell a csalinak a kívánt pontra érkeznie, ezt a tapasztalt jelek alapján érdemes kikísérletezni.

 

A waggler horgászat sokoldalúságát kihasználva és a fentieket követve még élvezetesebb és sikeresebb lehet a vízparton töltött idő a fogási arány tekintetében.

 

A halcatraz.hu horgász webshop kínálatában minden adott a tökéletes waggler úszós szerelék összeállításához. Akár kezdő, akár tapasztalt horgász vagy, nálunk biztosan megtalálod a számodra ideális horgászcikket. Nincs más dolgod, mint kosárba dobni a precíz szerelékedhez szükséges darabokat, és ezután várni a futárszolgálat érkezését.