Haldorádó Etetőanyag Bázis Mix 2, 5kg- Epres...
A pontyhorgászat nem csupán egy horgász technika, sokkal inkább kihívásokkal teli élmény, amely legyünk őszinték, türelmet, kitartást és stratégiai megoldásokat is igényel. Az előző cikkben részletesen bemutattuk a ponty fajtáit, életmódját és táplálkozását, amelyek ismerete kulcsfontosságú tényezők a sikeres horgászathoz. Most pedig nézzük meg, milyen módszerekkel és technikákkal lehet eredményesen horogra csalni ezt a rendkívüli horgászélményt nyújtó halat!
A ponty óvatos, ravasz és sokszor kiszámíthatatlan hal, így nem mindig egyszerű feladat horogra csalni. Egy nagyobb méretű példány fárasztása izgalmas küzdelmet jelenthet még a tapasztalattal rendelkező pecások számára is. Az ilyen helyzetekben a horgász tapasztalata mellett, a felszerelés legapróbb részlete is komoly jelentőséggel bír. A pontyhorgászat egészen nagy népszerűségnek örvend, ami nem meglepő, hiszen egy kapitális méretekkel bíró példány kifogása felejthetetlen pillanatokat szerez mind a hobbi-, mind a sporthorgászok számára. Érdekes azonban, hogy ennek ellenére nem mindenhol számít értékesnek halnak.
A ponty horgászatára a békéshalaknál bevethető, összes horgászmódszert nyugodt szívvel alkalmazhatjuk, attól függően, hogy milyen víztípuson, milyen méretű halra és milyen körülmények között szeretnénk horgászni. Az alábbiakban a legnépszerűbb technikákat soroljuk fel, amelyeket cikkünk további szakaszaiban részletesen is bemutatunk Nektek.
Hagyományos fenekező horgászat – Klasszikus horgászmódszer, amely során az etetett területen elhelyezett csali a fenéken várja a kapást.
Feeder horgászat – Finomabb, érzékenyebb technika, mikor is rezgőspicces bottal és etetőkosárral történik a horgászat, célja a ponty gyors és hatékony becserkészése.
Method feeder horgászat – Egy modern és rendkívül népszerű technika, amely a feeder módszer és az etetőanyag pontos elhelyezésének kombinációjaként hozhatja el számunkra a kívánt fogási eredményt. Emellett az egyik legeredményesebb technikaként említenénk, amely egészen egyszerű és egyben intenzív horgászmódszernek számít.
Bojlis horgászat – Kifejezetten a nagytestű pontyok célzott horgászatára megálmodott módszer, melynek eredményessége hosszabb időt igényel.
Úszós horgászat – Különösen hatékony sekélyebb vizeken vagy partközeli horgászatnál, ebben az esetben kapásunkat az úszó mozgása jelzi számunkra.
Rakós botos horgászat – Pontos és precíz technika, amelyet főként versenyhorgászok alkalmaznak.
A fenekező horgászat az egyik legősibb és legelterjedtebb pontyhorgászati módszer, amelyet kezdő és tapasztalt horgászok egyaránt előszeretettel alkalmaznak. Lényege, hogy a csali a mederfenéken helyezkedik el, ahol a pontyok természetes táplálkozási szokásaiknak megfelelően keresgélnek. A módszer sikeressége nagyban függ az etetési stratégiától, ugyanis a pontyokat leginkább a folyamatos etetés vonzza a csali közelébe. Erre a módszerre alapozva fejlődtek ki a kifinomultabb fenekező technikák, melyeket eredményességüknek köszönhetően mára már sokkalta gyakrabban alkalmaznak, mint a hagyományos fenekező technikát.
A fenekező horgászat során fontos a megfelelő bot és orsó kiválasztása. A horgászbot választás során számtalan mérettel találkozhatunk a boltok polcain, melyek között elég lehet eligazodni, így hát nem árt némi segítség. A legelterjedtebbek talán a 3,6-3,9 méter közötti darabok, melyek közül a kifejezetten pontyozó botokat érdemes keresned. Ezek egyike ideális választás lehet számodra, ügyelj azonban arra, hogy kellő rugalmassággal és erővel rendelkezzen a nagyobb halak fárasztásához! Az orsók tekintetében érdemes minőségi, nagy zsinórkapacitással rendelkező orsót választani. A nyeletőfékes modellek között is találsz például az iménti feltételeknek megfelelő orsót, ráadásul ezek egyikét alkalmazva nagy előnyt jelent, ha a kapások alkalmával az lehetőséget biztosít a hal szabad mozgására, csökkentve ezzel a leakadás és felszerelés elvesztésének veszélyét.
A szerelékek terén érdemes hosszabb előkét és nagyobb méretű horgot használni, hiszen a ponty gyakran óvatosan veszi fel a csalit. A halcatraz.hu horgász webáruház kínálatában számos kiváló minőségű előkötött pontyozó horog és végszerelék található, amelyek elősegítik a célhalunk horogra akadását.
És hogy milyen kapásjelzőt használj? A hagyományos kapásjelző karikák használata tökéletesen megfelel ehhez a módszerhez. Ezek a jól ismert, élénk színekben kapható kapásjelzők, melyekbe az éjszakai horgászat során akár világítópatron is helyezhető.
Csali tekintetében a jól bevált, magvakkal történő csalizást javasolnánk. Emellett ne feledkezzünk meg az etetőanyagról sem!
A fenekező horgászat sikerességének ugyanis egyik legfontosabb eleme, ahogyan azt már említettük, az etetőanyag megfelelő mértékű alkalmazása, hiszen a ponty gyakran a folyamatos táplálékforráshoz vonzódva tartózkodik hosszabb ideig egy adott területen. Ha nem etetünk rendszeresen, a hal könnyen odébbállhat, más táplálékforrás után kutatva. Az etetéshez használhattok pelleteket, bojlit, főtt kukoricát, vagy magmixeket egyaránt.
A megfelelő etetőanyag kiválasztása egyébként nagyban függ a vízhőmérséklettől és az évszakok váltakozásától. Nyáron a pontyok aktivitása miatt érdemes lehet a nagyobb fehérjetartalmú, halas vagy fűszeres aromájú etetőanyagok, mint például a halibut pellet és halliszt alapú mixeket alkalmazni, míg tavasszal és ősszel az édesebb, kevésbé intenzív illatú etetőanyagok, például a vaníliás, mézes vagy gyümölcsös keverékek működhetnek jobban. Persze itt fontos megjegyezni, hogy akadnak olyanok, akinek erre esküsznek, míg más horgászok teljesen eltérő tapasztalatok útján haladnak. Jól tudjuk ugyanis, hogy mindenkinek más válik be.
Összességében az etetés nem csupán egy kiegészítő technika, hanem a fenekező horgászat alapvető része, amely döntően befolyásolhatja a horgászatunk sikerességét. Ha megfelelő helyen, jól megválasztott etetőanyagokkal dolgozunk, és figyelünk az etetés ritmusára, akkor sokkal nagyobb eséllyel csalhatunk a horogra kapitális pontyokat.
A feeder horgászat az egyik legnépszerűbb és legeredményesebb módszer a pontyfogásra, amely a fenekező technika finomabb, érzékenyebb változataként hódít. A módszer lényege, hogy egy rezgőspicces feeder bot segítségével közvetlen vizuális kapásjelzést kapunk, kapásjelző nélkül. Az érzékeny kapásjelzés révén a horgász gyorsan reagálhat, ami különösen fontos az óvatos pontyok esetében. Mivel a feeder technikánál gyakori a kisebb méretű, de folyamatosan kapó halak megfogása, dinamikusabb élményt nyújt, mint a hagyományos fenekező módszer. Eredményessége leginkább talán annak köszönhető, hogy precízen kombinálja az etetést és a csali felkínálását. Mivel a csalink az etetés közelében helyezkedik el, a táplálék keresése során könnyebben akad horogra a halunk.
Természetesen hoztunk néhány tippet a feeder horgászfelszerelés összeállításához is. A tökéletes horgászathoz érdemes figyelembe venned annak körülményeit, gondolunk itt például a horgászni kívánt terület távolságára vagy a célhalak fajtájára és méreteire. A botok hosszának tekintetében nem foghatsz mellé mondjuk egy 3,3–3,9 méter közötti darabbal, persze előfordulhat, hogy akár 4,2-es méretig is el kell merészkedj. Erősségük tekintetében pedig szűkítsd a választásodat a medium, medium-heavy vagy heavy feeder botokra, szintén a horgászatod körülményeitől függően. Emellett legyen szempont az érzékeny és a színes spicc is a választás során. Az orsók terén a nagy dobátmérőjű és nagy áttételű feeder orsók mellett voksolva pontos dobásokat és akadálymentes fárasztásokat tapasztalhatsz. Emellett szempont lehet még, ha orsónk minél magasabb behúzást biztosít számunkra, így az üres kosarat vagy végszereléket minél rövidebb idő alatt kitekerjük, majd újra a horgászat helyére tudjuk azt juttatni. Az orsódnak természetesen méretében passzolnia kell a botodhoz, valamint elég strapabírónak is kell lennie. A nyeletőfékes és gyorsfékes feeder orsók között például biztosan találsz majd megfelelőt.
A zsinór választásnál a 0,20–0,25 mm-es vastagságú monofil és a fonott előkezsinór biztosítja a megfelelő érzékenységet és szakítószilárdságot a pontyhorgászathoz.
A feeder technika egyik legnagyobb előnye az etetőkosár használata, amely lehetővé teszi, hogy a csalit folyamatosan friss etetőanyag vegye körül. Az etetés itt nem nagy mennyiségű szórt anyaggal történik, hanem fokozatos, koncentrált táplálékbevitelről van szó, amely fenntartja a halak érdeklődését. A sikeres feeder horgászat alapja a jól megválasztott hagyományos, etetőkosaras etetőanyag. A halcatraz.hu horgász webshop kínálatában számos kiváló minőségű etetőanyagot találtok, melyek különböző ízesítésekben érhetők el.
A feeder technikánál csalizáshoz javasolnánk számodra a mini bojlik, a wafter csalik, csontik alkalmazását. Ezenkívül a PVA tasakokkal extra vonzerőt érhetünk el, és a pontyot könnyebben a szerelékünk közelébe csalhatjuk.
A feeder horgászat tökéletes választás azok számára, akik szeretik az aktív horgászatot és nem okoz gondot számukra a folyamatos újra csalizás és etetés.
A method feeder horgászat a feeder technika egyik továbbfejlesztett, kimondottan pontyfogásra optimalizált változata, amely az utóbbi években rendkívül nagy népszerűségnek örvend. A method feeder módszer lényege, hogy egy innovatív tervezésű, speciális method kosarat használva juttatjuk az etetőanyagot a vízbe. Ezek a kosarak a súlyozásuknak köszönhetően mindig megfelelő pozícióban érnek a fenékre. A sikerességének kulcsa pedig, hogy az etetőanyag folyamatos feloldódása mellett a csali a kosár közepében, vagy éppen a feloldódott etetőanyag felhőjében helyezkedik el, így nagyobb eséllyel találja azt meg célhalunk.
A method feeder horgászathoz hozunk néhány tippet, melyeket érdemes figyelembe venned a felszerelésed összeállítása során. A hazai method feeder technika nagyágyúi számtalan kiváló minőségű termékkel képviseltetik magukat a piacon. Talán nem is érdemes másban gondolkodnod, mint az ő termékeikben, hiszen ezek a hazai vizek körülményeit figyelembe véve lettek a legtökéletesebbre kifejlesztve. Indulj el tehát a by Döme, Nevis, Serie Walter márkájú botok irányába, ahol már csak a méretek és dobósúlyok kell, hogy meghatározzák választásodat.
Az orsók esetében a nagy dobátmérőjű feeder orsók biztosítják számunkra a pontos és hosszú dobásokat, amelyek gyakran elengedhetetlenek a pontyok fogásához. Ahogyan a botoknál, úgy az orsók tekintetében is érdemes az említett márkák termékei között keresgélned, így a minőségi darabokhoz is elérhető áron hozzájuthatsz. Ami viszont lényeges, hogy csakis precíz fékrendszerű orsó mellett tedd le a voksod! A 0,18–0,25 mm-es monofil zsinór és a vékony fonott előke megfelelő lesz a method feeder szereléked összeállításához, kivéve persze, ha az adott vízterületen tiltott a fonott előke használata. Ebben az esetben a felvastagodó, azaz tapered előkére lesz szükséged.
A method feeder technikában a legnagyobb szerep az etetőanyagnak jut. Az etetőkosárba a legjobb, ha finom szemcsés, könnyen oldódó etetőanyag kerül, amely a vízbe érve gyorsan oldódásnak indul és intenzív felhőt képezve, könnyen felkelti a halak érdeklődését.
Kínálatunkban kiváló minőségű method mixeket találsz, amelyek különböző aromákkal készülnek.
Csalizáshoz használhatsz mondjuk kis méretű waftert, esetleg pop-up csalikat, de legalább annyira eredményesek lehetnek a pelletek és csalizó bojlik is. A csalit a horoghoz, egy csalitüskén vagy szilikon hajszálelőkén rögzítjük, így a hal könnyen felszippanthatja azt az etetőanyag felhőjében keresgélve.
Az igazság az, hogy ki erre, ki pedig arra esküszik. A horgászboltok polcain számtalan ízű, színű, összetevőjű és egyéb más jellemzőkkel bíró, szinte minden márka képviseletében megtalálható, method feeder horgászathoz alkalmazandó etetőanyagokat és csalikat találsz. Az pedig, hogy te mi melletted voksolsz, csak rajtad áll. Bátran próbálkozz ilyen-olyan kombinációkkal, és ne riadj vissza az új termékektől sem, hiszen ezek mind az eredményes horgászat céljaként születnek.
A method feeder technika kezdő és haladó horgászok számára is ideális választás, mivel könnyen elsajátítható, mégis rendkívül eredményes módszerről beszélünk. A megfelelő csali, etetőanyag és felszerelés kombinációjával rövid időn belül szép pontyfogások érhetők el. Mivel a csali és az etetőanyag egymás közelében helyezkedik el, így gyors kapásaink lehetnek. A finom szereléknek köszönhetően az óvatos kapások is jól észlelhetők, és rendkívül hatékony módszernek bizonyul álló vizekben és folyókban egyaránt.
A bojlis horgászat a nagytestű pontyok horgászatára kifejlesztett módszer. A bojlizás alapja a precíz etetési stratégiák és technikák megválasztása, a szakértelemmel bíró gondos tervezés, és hosszabb horgászati idő biztosítása. Ez a technika Ezt a technikát elsősorban a nagyobb tavakon, víztározókon és természetes vizeken érdemes bevetni, ahol nagy számban fordulnak elő nagyobb méretű pontyok. Ennél a technikánál nem a kifogott példányok mennyisége, sokkal inkább a kapitális méretű pontyok horogra csalása a cél. A bojlis módszer egyik sajátossága, hogy hosszú órákon vagy akár napokon át a horgászhelyünket nem, vagy csak indokolt esetben változtatjuk, és folyamatos etetéssel tesszük csalogatóvá azt a pontyok számára.
A bojlis horgászat során erősebb, nagyobb terhelhetőségű botokra és orsókra van szükség, hiszen a cél a minél nagyobb méretű pontyok megfogása. Nézz körül a bojlis botok között, és keress mondjuk egy 3–3,9 méteres, 3-3,5 librás, lehetőség szerint kétrészes horgászbotot. Minőségüket tekintve botunk anyagában minél több karbon található, annál magasabb minőségről beszélhetünk, bár ez az árukban is megmutatkozik. Ami még lényeges a választáskor, az a gyűrűsor és orsótartó milyensége. Minden szempontot figyelembe véve a választott horgászbotok megfelelő dobótávot és fárasztási rugalmasságot biztosítanak a bojlis horgászatodhoz.
Az orsóknak nagy zsinórkapacitással és erős fékrendszerrel kell rendelkezniük, hogy a távdobások és az erőteljes fárasztások során is megbízhatóan működjenek. A Shimano, Okuma és Daiwa modellek a bojlis horgászat legnépszerűbb darabjai közé sorolhatók, érdemes hát ezek között is szétnézned. A zsinór vastagságát tekintve a 0,22–0,40 mm közötti vastagságú termékek között keresgélj, ezek megfelelő szakítószilárdságot biztosítanak a kapitális pontyok esetében is. Emellett a zsinór csomótűrése és a kopásállósága sem utolsó szempontok a választás során.
A bojlis horgászat legsarkalatosabb pontja az etetés, hiszen abban az esetben, ha a halak számára folyamatosan elérhető a táplálék egy adott területen, talán magától értetődő, hogy hosszabb ideig is tartózkodhatnak ott. Az etetéshez használhatunk főtt magvakat mint kukorica vagy tigrismogyoró, pelleteket és hallisztes etetőanyagokat, valamint etető bojlikat egyaránt.
A csali kérdésben talán nem okozunk nagy meglepetést, ha elsőként a csalizó bojlikat említjük, ami lehet süllyedő, lebegő azaz pop-up, vagy kikönnyített (balanszírozott) egyaránt, ez utóbbit egyébként a legtöbb gyártó wafternek nevezi. Horgász webshopunk kínálatában számtalan ízesítésű, textúrájú és méretű bojlikkal találkozhattok, amelyek hatását olykor dipekbe mártva tudjuk fokozni. Működhetnek a halas, fűszeres és büdös bojlik, de épp úgy az édes, gyümölcsös variációk is.
Horgászatunk szempontjából fontos szempont lehet a horgászhely aljzatának milyensége. Ezt egy talajmintavevő eszközzel vagy medertapogató rúddal ellenőrizhetjük. A legjobb, ha az iszap nem büdös, kevés ággal és levéllel borított. A kagylós, apró élőlényekkel teli talaj azonban már sokkal biztatóbb területre utal.
A bojlis horgászat türelmet és kitartást igénylő technika, amely akár több napos horgászatot is magában foglalhat. A megfelelő előkészülettel és a jól megválasztott etetési stratégiával elképesztő fogásokban lehet részed. Alkalmazd ezt a technikát, ha kifejezetten nagyobb méretű pontyokat szeretnél fogni. Nem lesz csalódás, hiszen a horgászhelyhez csalogató etetés és az önakasztó szerelék nagyobb esélyeket biztosít számodra.
Az úszós horgászat az egyik legklasszikusabb és legélvezetesebb módszer a pontyfogásra. Ez a horgász technika különösen hatékony a felsőbb vízrétegekben táplálkozó pontyoknál, a sekély vizeken és partközeli horgászatnál egyaránt. Ennél a módszernél a kapások nagyon látványosak, de a horgászatunk folyamatos figyelmet igényel.
Szeretnénk még néhány szót ejteni a matchbotos, a spiccbotos és rakós technikákról egyaránt.
A megfelelő úszós horgászbot kiválasztása attól függ, milyen távolságban szeretnénk horgászni. Jellemzően 3-4,5 méter hosszúságú botok közül van lehetőség választani. A matchbotos horgászat során a nagyobb távolságok horgászatához egy 3,9-4,5 méter hosszúságú, könnyű, rugalmas bot mellett érdemes dönteni, amelyek precíz, pontos dobásokat tesznek számodra lehetővé, valamint lényeges szempont még, hogy a választott bot spicc csillapítása gyors legyen. Ezek egyébként számos kis átmérőjű gyűrűvel vannak ellátva, melyek a spicc irányába haladva egyre sűrűbben helyezkednek el, megadva ezzel a matchbot jellegzetességét.
Az úszós horgászat során a kis méretű, precíz fékrendszerű match orsókkal egyszerűen boldogulhatsz, ezek könnyed zsinórvezetést tesznek lehetővé. Ha már zsinórvezetés, a zsinór választásnál általában a 0,16-0,22 mm közötti zsinórvastagság lesz ideális. Ezeket alkalmazva nem fogsz feltűnést kelteni a gyanakvó halak számára sem, szereléked mégis elbírja a nagyobb pontyokat is.
A kapásunk észlelésének szempontjából az úszó kiválasztása kulcsfontosságú a szerelék összeállításánál. Ezt mindenképpen a horgászat körülményeihez, a bot típusához, a víz jellemzőihez és a célhalak méretéhez igazítsd. Vannak például olyan esetek, mikor a túl nagy úszók természetellenesen mozgása nem túl nyerő, míg a túl kicsi úszót könnyen elsodorja a szél. Válogass horgászboltunkban a különböző méretű, anyagú és eltérő súlyú úszók között.
Az úszós horgászat sikerének egyik kulcsa a megfelelő helyhez kötött etetés, amely során kis mennyiségű, de koncentrált etetőanyagot juttatunk be a horgászni kívánt területre. Az etetést érdemes élő csalik, mint csonti vagy giliszta, valamint kukorica, mikropelletek és finom szemcsés etetőanyagok kombinációjával végezni. Horgász webshopunk kínálatában kész mixeket is találsz erre a célra.
A csalik terén igazán jól működnek a csontik, a giliszták, a kukorica, de akár a csalizó bojlik is, amelyeket hajszálelőkén vagy közvetlenül a horogra tűzve is felkínálhatunk. Az édes és gyümölcsös ízesítésű csalik különösen hatékonyak lehetnek melegebb vizekben, míg a természetes, vagy halas ízvilág jobban működhet hidegebb időszakokban.
Az úszós horgászatot kipróbálhatod kezdőként, de tapasztalt horgászok számára kifejezetten kedvelt, komoly kihívást jelentő módszer. Könnyen elsajátíthatónak tűnő, aktív technika, amely rengeteg kihívást és izgalmat tartogat számunkra. Rendkívül látványos, ám állandó odafigyelést igénylő módszer ez. Egy jól beállított úszós szerelékkel és a megfelelő csalikkal gyönyörű példányokat foghatunk.
A rakós botos horgászat az egyik legprecízebb és legtechnikásabb módszer a pontyfogásra, amelyet főként versenyhorgászok alkalmaznak, de egyre népszerűbb a hobbipecások körében is. Ennek a módszernek a legnagyobb előnye, hogy elképesztő pontossággal kínálhatjuk fel a csalit, miközben a halakat egy koncentrált etetési zónában tartjuk. A rakós botos módszer segítségével akár centiméter pontossággal is beállíthatjuk a szereléket, ami különösen eredményes, ha az óvatosan táplálkozó, gyanakvó pontyokat szeretnénk horogra csalni. A versenyhorgászat csúcskategóriás felszereléseinek összeválogatásakor azonban a magasabb árakkal is számolnod kell.
A rakós botok általában 8-13 méter hosszúságú, rakós rendszerrel működő botok, amelyeket a horgász hátratolással és szakaszosan történő kihelyezéssel használ. A halak fárasztására egy speciális gumizott rendszer szolgál, amely lehetővé teszi, hogy a bot rugalmasan reagáljon a kapásokra, miközben elnyeli a halak kirohanásait.
A megfelelő rakós bot kiválasztásánál a hosszúság, súly és anyagminőség a legfontosabb tényezők. Jellemzően a jó minőségű rakós botok könnyű, mindössze 600-800 gramm körüli súlyúak, persze ez a botok hosszától is nagyban függ. Emellett érdemes szót ejteni a bot sérülékenységéről is, amelyre a használata során különös figyelmet kell a horgásznak fordítania. A rakós botok esetén vékony falú, karbonbotokról beszélhetünk, amelyek rendkívül könnyen törnek. A versenyhorgászok leggyakrabban a 8-13 méter közötti rakós botokat alkalmazzák. Számtalan modellt találhattok kínálatunkban, amelyek a legjobb minőséget biztosítva, horgászatod alap darabját képezhetik.
A rakós botos horgászat egyik sajátossága a gumizás, amely a bot végében található belső gumirendszer segítségével csillapítja a hal kirohanásait. A megfelelő gumivastagság kiválasztása kulcsfontosságú tényező. A finomabb 1-1,5 mm-es gumi használata a kisebb méretű pontyokhoz, míg a 2-3 mm-es vastagabb gumik a kapitális példányokhoz ajánlottat. A gumi lehet tömör vagy üreges, attól függően, hogy milyen rugalmasságra van szükségünk a fárasztás során.
Az úszók tekintetében a rakós botos horgászatnál speciális, hosszúkás, érzékeny versenyúszók használatosak, amelyek minden kapást precízen közvetítenek. A zsinórvastagság általában 0,14-0,18 mm vastagság közé kell, hogy essen, míg a horog méretét az alkalmazott csali és a célhalak mérete határozza meg. Emellett ne feledkezz meg a sörétólmok használatáról sem! Ezek egészen apró, akár 0,05g súlyokkal is kaphatóak annak érdekében, hogy a lehető legprecízebben állíthasd be végszereléked súlyozását.
A rakós botos horgászat egyik legnagyobb előnye, hogy koncentrált etetéssel egészen hosszú ideig egyetlen helyen tarthatjuk a halakat. Az etetés általában gombócos bejuttatással vagy etetőcsészével történik, amelyhez finom szemcsés etetőanyag gombócot, magvakat, csontit, pinkyt vagy pelletet használunk.
A csalizás terén a csonti és a giliszta rendkívül eredményesek lehetnek, de bátran használj pinkyt, szúnyoglárvát vagy bábot is.
Miért eredményes a rakós botos pontyhorgászat?
A rakós botos horgászat elsősorban azoknak ajánljuk, akik szeretik a precíz és technikás horgászatot. Elsőre bonyolult technikának tűnhet, de amint ráérzel, egy jól beállított rakós szerelékkel akár kapitális pontyokat is sikeresen horogra csalhatsz.
A pontyhorgászat a halak kifogásán túl azok megóvásáról és kíméletes kezeléséről is szól. A nagytestű pontyok értékes sporthalak, amelyek akár több évtizedig is élhetnek, ezért a horgászok felelőssége, hogy megfelelő eszközökkel és technikákkal védjék őket a sérülésektől. A felelős horgászat része tehát a Catch & Release (Fogd meg és engedd vissza!) elv követése, amely biztosítja, hogy a nagytestű pontyok tovább növekedhessenek és mások számára újra kifoghatók legyenek. A matuzsálemek, azaz öreg és nagy méretű pontyok rendkívül sérülékenyek, ezért különleges odafigyeléssel kell bánni velük.
A halvédelem egyik kötelező, legfontosabb és legtöbbet alkalmazott eszköze a pontymatrac, amelyet a horogszabadítás, sebkezelés és visszaengedés során használunk. Horgász webáruházunk kínálatában a párnázott, vízhatlan és bölcsős pontymatracok egyikét megvásárolva minimalizálhatod a kifogott példányok testén történő sérüléseket.
A merítőháló sem mindegy ám, hogy milyen, különösen igaz ez a nagyobb pontyok esetében. A nagy méretű, mély, gumírozott merítők kíméletesen tartják a halat anélkül, hogy megsértenék testét. Egyes magántavakon szabályozzák a merítőhálók fajtáját, mégpedig nagyobb méretű, sűrű szövésű bojlis merítőt kérnek a horgászoktól. A merítőnek abban az esetben is elég hosszúnak és könnyen kezelhetőnek kell lennie, ha a merítést egyedül kell végrehajtanunk.
A horog kiszabadításához mindig érdemes horogszabadítót használni, így a lehető legkíméletesebb módon van lehetőségünk eltávolítani azt. A horog ütötte seb kezelésére pedig mindenképp használd a sebfertőtlenítő sprayk egyikét, amely fertőtleníti a sérült részt és csökkenti fertőzések esélyét. A szakáll nélküli horgok használata is egyébként a halak szájának roncsolását minimalizálja.
A halvédelem nemcsak etikai kérdés, hanem a fenntartható horgászat alapja is, amely hosszú távon biztosítja a pontyfogás élményét a jövő horgászai számára is. A magántavakban élő példányok eszmei és anyagi értékei is igen magasak, nem véletlen ezek legkíméletesebb bánásmódjának megkövetelése. Természetesen nem csak a magántavak példányaira, de a vadvízi halakra is vonatkozik a kíméletes bánásmód.