Elérkezett az ősz, az év egyik legjobban várt ragadozóhalas időszaka. A békéshalas szezon lecsengőben van, egyre szellősebbek a vízpartok. Ez igazi hívószó a pergetés szerelmeseinek, akik alig várták, hogy elérkezzen az év ezen része és újra fel tudják kínálni fogós műcsalijaikat a feneketlen gyomrú ragadozóknak.
A pergetés egyre népszerűbb. Nem meglepő tény ez, ugyanis a pergetés egy igazán mozgalmas, izgalmas és aktív módszer. Abszolút a minimál felszerelést igénylő módszerek közé sorolható és sikerrel gyakorolható időhiány esetén is, amikor csak 1-2 órát tudunk a vízparton tölteni.
Évről-évre egyre többen szeretnék kipróbálni magukat a pergetésben, azonban már az elején komoly nehézségekbe ütköznek. A pergetés egy rendkívül összetett, szerteágazó és változatos módszer, könnyen el lehet tévedni az útvesztőjében. Ezernyi gyártó ezernyi szebbnél-szebb terméke csillog a boltok polcain, csalogatva ezzel a horgászokat. Napjainkra olyan ipari méretű kínálattal találkozhatunk, amely a tapasztalt, haladó horgászoknak is fejtörést tud okozni.
Már az első lépés, azaz maga a botválasztás is hihetetlen kemény dió.
Mi magunk sem vagyok profi pergetőhorgászok, az általunk megfogalmazott általános irányadások tájékoztató jellegűek. Cikkünk elsősorban kezdő sporttársaink számára lehet hasznos, amelyben átrágjuk a botválasztás fő szempontjait. Nincs kezünkben a Szent Grál, pontos receptet nem tudunk senki kezébe adni. Bizonyos összefüggésekre szeretnénk rávilágítani, amelyek segíthetnek horgásztársainknak eligazodni a pergetés útvesztőjében. Reméljük, hasznos infókkal tudunk szolgálni.
A mindenre jó pergetőbot legendája. Létezik?
A különböző fórumokon, pergető közösségekben és csoportokban szinte naponta találkozhatunk a “mindenes bot” szókapcsolattal. A kezdő pergetők abszolút érthető módon nem szeretnének azonnal vagyonokat elkölteni egy ismeretlen módszerre. Ki szeretnék próbálni benne magukat, ezért kezdetben minél kisebb anyagi ráfordítással szeretnének univerzális felszerelést vásárolni.
Van azonban egy rossz hírünk: mindenes pergetőbot nem létezik. Az eltérő halfajok, eltérő módszerek, eltérő műcsalik olyan szintű különbségeket hordoznak és olyan sajátos igényeket támasztanak, amelyeket speciálisan csak az arra kialakított eszközökkel tudunk szakszerűen és eredményesen kivitelezni.
Vannak ugyan univerzálisnak hirdetett botok, azonban a mindenre jó felszerelések mindig kompromisszumosak lesznek.
A “mindenre alkalmas” megoldások ellentmondásos módon mindenre jók és ezzel egyidejűleg semmire nem alkalmasak tökéletesen. A pergetés tucatnyi ágazata között olyan szakadékok vannak, amelyeket egyetlen bot képtelen áthidalni.
Természetesen kezdetben egyetlen bottal fogjuk elkezdeni a módszert, azonban minél több dobás lesz a kezünkben, annál tisztább lesz a kép és annál nyilvánvalóbb lesz számunkra, hogy milyen további felszerelésekre van szükségünk.
Most, hogy leromboltuk az univerzális pergetőbotok mítoszát, nézzük meg, hogy melyek azok a fő szempontok, amelyeket mindenképp figyelembe kell vennünk botválasztáskor!
Mi a megcélzott halfaj?
Természetesen egy kezdő pergetőhorgásznak erre az a válasza, hogy mindent meg szeretne fogni. Azonban több tényezőt is figyelembe kell venni. Egyrészt az eltérő halfajok eltérő méretekkel rendelkeznek, értelemszerűen balinozni és harcsázni nem lesz alkalmas egyazon horgászbot. Másrészt a különböző fajok eltérő szájszerkezettel is rendelkeznek. Miért lesz ez számunkra fontos?
Csontosabb szájú (pl.: süllő, csuka) horgászata olyan botot fog igényelni, amely rendelkezik elég gerinccel és keménységgel ahhoz, hogy a kemény szájba be tudjuk húzni a horgot. Ha egy túlzottan lágy bottal célozzuk meg ezeket a fajokat, több halvesztésünk lehet a kelleténél, hisz nem tudjuk kellőképp beütni a horgot a csontos szájba.
Ezzel szemben vannak kifejezetten puha és érzékeny szájú halak is (pl.: domolykó, jász), amelyek horgászata lágyabb karakterű botot igényel. Ha ezeket a fajokat nagyon feszes pálcával célozzuk meg, a fejrázásokat nem fogja tudni lereagálni a bot, amely szintén halvesztést eredményez.
A különböző ragadozófajok nemcsak szájszerkezetben térnek el, hanem eltérő táplálkozási szokásokkal is bírnak. Más-más fajtájú és méretű táplálékhalat részesítenek előnyben, így megfogásukhoz más-más méretű és jellegű csalit ajánlott dobálni. Ebből következik a következő kérdés.
Milyen műcsalikat szeretnénk dobálni a bottal?
Az egyik legfontosabb kérdés, amely a használni kívánt bot karakterisztikáját és dobósúlytartományát is befolyásolhatja. Az eltérő fajtájú műcsalik teljesen más karakterű és viselkedésű botot igényelnek.
Amennyiben a plasztikcsalik világa érdekel minket és kifejezetten a jiges horgászatba szeretnénk belemerülni, egy gyors, feszes és gerinces pálcát érdemes választani.
A jiges peca elengedhetetlen feltétele ugyanis az, hogy érezzük azt, ami a zsinórunk végén történik. A botnak minden egyes információt közvetíteni kell felénk. Éreznünk kell azt, ahogy a jigfejet végigkopogtatjuk/végigpattogtatjuk a fenéken. Ezt egy lágy bot nem tudja biztosítani, szinte vakon horgásznánk vele anélkül, hogy tudnánk: pontosan mi is történik a műcsalival.
A kedvezőbb árú botok között is meg lehet találni a feszes karakterű, gumis pecára alkalmas botokat.
Közép árkategóriában a Reiva finemaster botcsaládja kitűnő opció a jiges pergetésre. Igencsak széles méret-, és dobósúly szortiment jellemzi a szériát, így mindenképp megtaláljuk köztük a számunkra tökéletes darabot. Feszességük mellett könnyű, karcsú, esztétikailag is igen tetszetős darabok.
Közép árkategóriában Kansai vagy a Stingray botszéria bizonyos tagjai jó választásnak bizonyulhatnak a wobbleres pergetéshez. Ár-érték arányban verhetetlen botok. Kézbe véve sokkal magasabb árkategóriába sorolnánk, mint ami ténylegesen szerepel az árcédulán.
A Wizard Sensofeel botcsalád szintén kiváló “mindenes” pálca lehet tanuló időszakunkban. A feszes bottestet egy relatíve érzékenyebb botpsicc követ, ezáltal egészen kis jigeket is életre tudunk kelteni, miközben a kanalak és wobblerek használatát is lehetővé teszi.
További információkért keressétek fel a Halcatraz Horgászcentrum YouTube csatornáját (https://www.youtube.com/@HalcatrazKft), ahol többek között egy 5 részes videósorozat is van a kezdő pergető horgászoknak szentelve, mely nagy segítséget nyújt az elindulásban!
Köszönjük a cikket a Different Carp Fishing horgászainak!