Pergetés kezdőknek - Járjuk körbe a botvásárlás kérdéseit!

Minden címke 308


Mutasd az összes cikket...

Elérkezett az ősz, az év egyik legjobban várt ragadozóhalas időszaka. A békéshalas szezon lecsengőben van, egyre szellősebbek a vízpartok. Ez igazi hívószó a pergetés szerelmeseinek, akik alig várták, hogy elérkezzen az év ezen része és újra fel tudják kínálni fogós műcsalijaikat a feneketlen gyomrú ragadozóknak.

A pergetés egyre népszerűbb. Nem meglepő tény ez, ugyanis a pergetés egy igazán mozgalmas, izgalmas és aktív módszer. Abszolút a minimál felszerelést igénylő módszerek közé sorolható és sikerrel gyakorolható időhiány esetén is, amikor csak 1-2 órát tudunk a vízparton tölteni.  


Évről-évre egyre többen szeretnék kipróbálni magukat a pergetésben, azonban már az elején komoly nehézségekbe ütköznek. A pergetés egy rendkívül összetett, szerteágazó és változatos módszer, könnyen el lehet tévedni az útvesztőjében. Ezernyi gyártó ezernyi szebbnél-szebb terméke csillog a boltok polcain, csalogatva ezzel a horgászokat. Napjainkra olyan ipari méretű kínálattal találkozhatunk, amely a tapasztalt, haladó horgászoknak is fejtörést tud okozni.

Már az első lépés, azaz maga a botválasztás is hihetetlen kemény dió.


Mi magunk sem vagyok profi pergetőhorgászok, az általunk megfogalmazott általános irányadások tájékoztató jellegűek. Cikkünk elsősorban kezdő sporttársaink számára lehet hasznos, amelyben átrágjuk a botválasztás fő szempontjait. Nincs kezünkben a Szent Grál, pontos receptet nem tudunk senki kezébe adni. Bizonyos összefüggésekre szeretnénk rávilágítani, amelyek segíthetnek horgásztársainknak eligazodni a pergetés útvesztőjében. Reméljük, hasznos infókkal tudunk szolgálni.


A mindenre jó pergetőbot legendája. Létezik?


A különböző fórumokon, pergető közösségekben és csoportokban szinte naponta találkozhatunk a “mindenes bot” szókapcsolattal. A kezdő pergetők abszolút érthető módon nem szeretnének azonnal vagyonokat elkölteni egy ismeretlen módszerre. Ki szeretnék próbálni benne magukat, ezért kezdetben minél kisebb anyagi ráfordítással szeretnének univerzális felszerelést vásárolni.

Van azonban egy rossz hírünk: mindenes pergetőbot nem létezik. Az eltérő halfajok, eltérő módszerek, eltérő műcsalik olyan szintű különbségeket hordoznak és olyan sajátos igényeket támasztanak, amelyeket speciálisan csak az arra kialakított eszközökkel tudunk szakszerűen és eredményesen kivitelezni.

Vannak ugyan univerzálisnak hirdetett botok, azonban a mindenre jó felszerelések mindig kompromisszumosak lesznek.


A “mindenre alkalmas” megoldások ellentmondásos módon mindenre jók és ezzel egyidejűleg semmire nem alkalmasak tökéletesen. A pergetés tucatnyi ágazata között olyan szakadékok vannak, amelyeket egyetlen bot képtelen áthidalni.

Természetesen kezdetben egyetlen bottal fogjuk elkezdeni a módszert, azonban minél több dobás lesz a kezünkben, annál tisztább lesz a kép és annál nyilvánvalóbb lesz számunkra, hogy milyen további felszerelésekre van szükségünk.


Most, hogy leromboltuk az univerzális pergetőbotok mítoszát, nézzük meg, hogy melyek azok a fő szempontok, amelyeket mindenképp figyelembe kell vennünk botválasztáskor!


Mi a megcélzott halfaj?


Természetesen egy kezdő pergetőhorgásznak erre az a válasza, hogy mindent meg szeretne fogni. Azonban több tényezőt is figyelembe kell venni. Egyrészt az eltérő halfajok eltérő méretekkel rendelkeznek, értelemszerűen balinozni és harcsázni nem lesz alkalmas egyazon horgászbot. Másrészt a különböző fajok eltérő szájszerkezettel is rendelkeznek. Miért lesz ez számunkra fontos?

Csontosabb szájú (pl.: süllő, csuka) horgászata olyan botot fog igényelni, amely rendelkezik elég gerinccel és keménységgel ahhoz, hogy a kemény szájba be tudjuk húzni a horgot. Ha egy túlzottan lágy bottal célozzuk meg ezeket a fajokat, több halvesztésünk lehet a kelleténél, hisz nem tudjuk kellőképp beütni a horgot a csontos szájba.

Ezzel szemben vannak kifejezetten puha és érzékeny szájú halak is (pl.: domolykó, jász), amelyek horgászata lágyabb karakterű botot igényel. Ha ezeket a fajokat nagyon feszes pálcával célozzuk meg, a fejrázásokat nem fogja tudni lereagálni a bot, amely szintén halvesztést eredményez. 

A különböző ragadozófajok nemcsak szájszerkezetben térnek el, hanem eltérő táplálkozási szokásokkal is bírnak. Más-más fajtájú és méretű táplálékhalat részesítenek előnyben, így megfogásukhoz más-más méretű és jellegű csalit ajánlott dobálni. Ebből következik a következő kérdés.


Milyen műcsalikat szeretnénk dobálni a bottal?


Az egyik legfontosabb kérdés, amely a használni kívánt bot karakterisztikáját és dobósúlytartományát is befolyásolhatja. Az eltérő fajtájú műcsalik teljesen más karakterű és viselkedésű botot igényelnek.


Amennyiben a plasztikcsalik világa érdekel minket és kifejezetten a jiges horgászatba szeretnénk belemerülni, egy gyors, feszes és gerinces pálcát érdemes választani.

A jiges peca elengedhetetlen feltétele ugyanis az, hogy érezzük azt, ami a zsinórunk végén történik. A botnak minden egyes információt közvetíteni kell felénk. Éreznünk kell azt, ahogy a jigfejet végigkopogtatjuk/végigpattogtatjuk a fenéken. Ezt egy lágy bot nem tudja biztosítani, szinte vakon horgásznánk vele anélkül, hogy tudnánk: pontosan mi is történik a műcsalival.


A kedvezőbb árú botok között is meg lehet találni a feszes karakterű, gumis pecára alkalmas botokat.

 

Közép árkategóriában a Reiva finemaster botcsaládja kitűnő opció a jiges pergetésre. Igencsak széles méret-, és dobósúly szortiment jellemzi a szériát, így mindenképp megtaláljuk köztük a számunkra tökéletes darabot. Feszességük mellett könnyű, karcsú, esztétikailag is igen tetszetős darabok.

Ha azonban a különböző wobblerek vagy más erősebb mozgású műcsalik szimpatikusak számunkra, nyomban lágyabb karakterű botot ajánlott választani. Fel kell készülnünk az efféle műcsalik erőteljes veretésére és mozgására. Ennek csillapítására a botnak legalább a spiccrésze igényel egy bizonyos fokú lágyságot, amely kezelni tudja a műcsali erőteljes vibrációját. A bot ezáltal teszi lehetővé a wobblerek egész napos kényelmes dobálását.
Amennyiben túlságosan gerinces és feszes bottal kezdenénk el dobálni ezeket az élethű műhalakat, a feszes bot szabályszerűen szétrázná a kezünket. Pár dobás erejéig elviselhető, de egy egész napos dobálás során igencsak zavaró tud lenni. A kemény bot további negatív hatása az, hogy nem tudja lekövetni a wobbler veretését, ezáltal butíthatja annak mozgását.
 
Wobblerek illetve más, erős mozgással rendelkező műcsalik (támolygó, spinnerbait, körforgó) vezetéséhez egy lágyabb karakterű, kevésbé gyors bot lesz igazán alkalmas eszköz. Az alacsonyabban árkategóriában is igencsak kezes pálcákat vehetünk kézbe.
 

Közép árkategóriában Kansai vagy a Stingray botszéria bizonyos tagjai jó választásnak bizonyulhatnak a wobbleres pergetéshez. Ár-érték arányban verhetetlen botok. Kézbe véve sokkal magasabb árkategóriába sorolnánk, mint ami ténylegesen szerepel az árcédulán.
 

A műcsalik mérete is fontos szempont, a dobálni kívánt műcsalik mérete fogja meghatározni a dobósúlytartományt. Egy 10-15 grammos bottal nem fogunk tudni nagy támolygókat dobálni, de egy 30-60 grammos bottal sem tudunk kisméretű jigeket! A gyárilag megadott dobósúlytartomány közepe lesz az, amelyet a bot leginkább tolerálni fog. A példa kedvéért egy 5-20 grammos pergetőbot esetén 12-13 g lesz az az ideális tartomány, amellyel a bot a legkezesebb lesz. Igazítsuk hát a használni kívánt műcsali méretéhez és fajtájához a bot dobósúlyát és karakterét!
  
Partról vagy csónakból horgászunk? - Ez ugyanis nagyban befolyásolja a használni kívánt bot hosszát.
 
A két helyzetben más- más bothossz lehet ajánlott. Amennyiben partról horgászunk, érdemesebb hosszabb botokat használni, amelyekkel távolabb tudjuk eldobni a műcsalinkat, ezzel is nagyobb vízterületet átfésülve. Egy relatíve rövidebb bottal jelentősen csökkenhet az a táv, amit partról meg tudunk horgászni. A hosszabb bot nagyobb erőkart is képez, ezáltal jobban tudjuk partról irányítani a megakasztott halat fárasztás közben. Parti pergetés esetén 2,3-2,4 méteres bothossz alá nem érdemes menni, szükséges esetben pedig a 2,7-3 méter is szóba jöhet.
Más a helyzet azonban akkor, amikor csónakból horgászunk. Ebben az esetben a szimpatikusnak tűnő helyeket meg tudjuk csónakkal közelíteni, sőt a csónak még a fárasztás során is jó szolgálatot tehet. Ebben az esetben nyugodtan használhatunk rövidebb botokat az 1,8-2,3 méteres tartományból.
 
Milyen jellegű és mekkora vízterületen horgászunk? 
 
Nagyon fontos kérdés, melyek alapjaiban határozzák meg a botválasztást. Jelentősen eltérő víztípusokkal találkozhatunk és értelemszerűen más-más pálca lehet jó a meghorgászásukra. 
Egy kisméretű, sekély csatorna relatíve kisebb halainak meghorgászásához nyugodtan használhatunk rövidebb, kisebb dobósúlytartományú, lágyabb karakterű botokat.
Teljesen más dimenzió azonban egy nagytestű ragadozókat rejtő nagyméretű tó, ahol fel kell készülni nagyobb csalik dobálására és testesebb halak érkezésére. Megint más világ egy erős sodrással rendelkező folyóvíz, amely húzása mellett sok hordalékot is szállít, ezáltal közel sem egyszerű terepet kialakítva. Magától értetődő módon ilyen terepre nem indulhatunk el ugyanazzal a bottal, amivel egy kis kanális UL horgászatát végeztük korábban.
 
 
Az eddigiek alapján bizonyára egyértelmű lett a kedves olvasónak, hogy az ideális pergetőbot kérdése rendkívül sokismeretlenes egyenlet és mindenkinek az egyéni igényei szerint lesz tökéletes más-más bot. Botválasztásnál mindig tegyük fel magunknak a fentebbiekben is szereplő kérdéseket és mire mindegyiket megválaszoljuk magunknak, körvonalazódni is fog a kínálat azon kis szegmense, amely szóba jöhet!
Nagyon fontos, hogy mindig a felkínált műcsali méretéhez/fajtájához és a megcélzott falfajhoz igazítsuk a botot!
 
Mennyi pénzt szánjunk rá?
 
Szintén nem egyszerű kérdés. Az általános tendencia, hogy kezdő felszerelés gyanánt minél olcsóbb eszközöket szeretnének venni a horgászok. Egyrészt olcsóbb eszközökkel akarják megtanulni a módszert, másrészt amíg nem biztosak abban, hogy hosszú távon fogják művelni a pergetést, addig nem akarnak nagyobb pénzösszeget belefektetni. Érthető ez a gondolkodásmód és van is alapja.
Egy kezdő pergető ugyanis akarva-akaratlanul több hibát vét és a felszerelések szakszerűtlen használatával nagyobb kárt okozhat azokban. Értelemszerűen egy olcsóbb, magasabb gyantatartalmú bot kevésbé sérülékeny, jobban tolerálja a hibákat és esetleges pótlása is sokkal olcsóbb. (A gyantatartalomra lentebb visszatérünk egy kis magyarázó bekezdés erejéig.)
Ugyanakkor az éremnek mindig van másik oldala is. Egy alsó árkategóriájú, kevésbé minőségi alapanyagokból készített bot sosem lesz annyira precíz és érzékeny, amelyet a módszer megkövetel. Egy ilyen bot sok esetben jóval nehezebb, elbutítja a horgászatot és a kezdő horgász pont azt nem érzi vele, amit éreznie kellene. Igaz, hogy kevesebb pénzből fogja tudni elkezdeni a módszert, azonban pont emiatt lesz kevésbé élvezetes. 
Éppen ezért azt tanácsoljuk, hogy ne a legalsó árkategóriából válasszunk kezdő pálcát. Természetesen a másik véglet sem feltétlenül ajánlott, nem kell azonnal vagyonokat költenünk. Mint mindig, jelen esetben is az arany középút lesz a legjárhatóbb. A középkategória alsó-, és középső szegmensében már abszolút korrekt áron lehet nagyon kezes pálcákat venni, amelyek nemcsak kezdőként használhatóak. Ezzel gyakorlatilag hosszú távon spórolunk is, hisz a módszer elsajátítása után nem kell majd azonnal új felszerelés után nézni. Hosszú távon a magasabb minőség olcsóbb lehet!
 
Elérkeztünk odáig, hogy a kérdések tisztázása után megvannak azok a kritériumok, amelyek alapján botot szeretnénk választani. Lelkesen bemegyünk a horgászboltba, azonban kézbe véve a botokat újra zavarba jövünk és elbizonytalanodunk a következők miatt:
 
1.: Rengeteg számunkra idegen jelölés és feliratozás van a boton, amelyet nem tudunk értelmezni.
Nézzük meg hát sorban, milyen feliratokkal találkozhatunk! 
- UL (ultralight): A legfinomabb, többnyire 10 g dobósúly alatti botok
- L (light): Szintén a finom vonalat képviselő, többnyire 10-20 g közötti dobósúlyú botok
- M (medium): Átmenetet képző, közepes keménységű vonal, kb. 35 g dobósúlyig
- H (hard/heavy): 40 g feletti dobósúly 
 
A feltüntetett számadatok csak irányadó jellegűek, nagyon komoly különbségek vannak különböző gyártók termékei között. A gyártók gyakran eltérő dobósúlyú botokat sorolnak ugyanazon kategóriába. Előfordulhat, hogy amíg egy gyártónál az adott dobósúly Ultralight kategóriának van feltüntetve, addig a másik gyártónál már Light besorolást kap. Több márkánál további átmeneti kategóriák is vannak, sokszor lehet találkozni az ML, azaz medium-light jelzéssel is.
 
A botok karakterére is találhatunk jelzést a bot feliratai között. Ezek a jelölések arról adnak információt, hogy a bot terhelés hatására miként viselkedik, a bot hány százaléka dolgozik a teljes bothosszhoz képest.
- Slow: lágyabb, parabola akciós botok. Többnyire az egész bottest, de legalább 65-70% dolgozik fárasztás közben.
- Moderate: Kissé keményebb bot, melynél nagyjából a felső tag dolgozik intenzíven. A bot teljes hosszának 50-55%-a dolgozik.
- Fast: Jóval feszesebb pálca, melynek megközelítőleg a felső harmada, azaz kb. 30%-a dolgozik.
- Extra fast: A legnagyobb gerinccel és gyorsasággal rendelkező, főként spiccakciós botok. A bot felső részének kb. 20%-a dolgozik.
 
 
2.: Ugyanolyan dobósúlyú és technikai paraméterű botok teljesen más karakterrel és viselkedéssel rendelkeznek.
 
Ezt az anomáliát több tényező is befolyásolhatja:
- Alapanyag minősége, tisztasága 
- A bottest alkotóelemeinek aránya 
- A karbonszövet szerkezete
- A karbonszövet rétegezése, hőkezelése
A botépítés már-már önálló tudomány, nagyon sok fizikai, kémiai, mérnöki ismeret összpontosul egy-egy minőségi késztermék mögött.
 
Amit nekünk, laikusoknak tudni érdemes:
Az olcsóbb "gyantás" botok többnyire nehezebbek, lágyabbak, kevésbé érzékenyek és feszesek, ugyanakkor jobban ellenállnak a külső mechanikai behatásoknak.
A magasabb ár-, és minőségi kategóriába tartozó botok pedig minimális gyantatartalommal rendelkeznek, ebből adódóan jelentősen könnyebbek, gyorsabbak feszesebbek és érzékenyebbek gyantás társaiknál. A külső behatások azonban könnyebben tudnak sérülést előidézni a bottesten.
 
Ezt a témát részletesen kifejtjük egy korábbi cikkünkben, melyet itt olvashatsz el:
 
Látható tehát, hogy a pergetőbotok a horgászbotok piacának talán legösszetetteb területét képezik. Ha el akarjuk kerülni a félreértéseket és a nagy mellényúlásokat, mindenképp menjünk be személyesen kedvenc horgászboltunkba és vegyük kézbe a kinézett darabokat. Botot csak így szabad vásárolni! Így egyértelműen és kétséget kizáróan ki fognak derülni a különbségek. Simán elképzelhető, hogy a mások által dicsért horgászbot nekünk nem áll kézre és nem szimpatikus, míg amit mások nem tartanak jónak, nekünk azonnal kézre áll.
 
Szinte halljuk a kedves olvasó gondolatait: “Jól megbonyolítottátok. Nem akarok azonnal tucatnyi eltérő botot megvenni! Nyögjétek már ki, hogy mégis mivel lenne érdemes elindulni!?”
Kezdetben érdemes egy olyan botot választani, melynek dobósúlytartománya és karakterisztikája lehetővé teszi azt, hogy azzal a lehető legtöbb műcsalit ki tudjuk próbálni úgy, hogy az élvezhetőségből a lehető legkevesebbet veszi el.
 
Véleményünk szerint erre a célra egy 5-20 g, 5-25 g vagy 7-26 g dobósúlyú, moderate-fast /fast karakterű pálca lehet az alkalmas eszköz. Ezzel már el tudjuk kezdeni a módszer tanulását. Ez a dobósúlytartomány és karakter lehetővé teszi azt, hogy a legtöbb féle-fajta műcsalit viszonylag kényelmesen el tudjuk dobálgatni és egy esetlegesen beeső testes halhoz is van bennük erőtartalék. 
Képesek tolerálni a bizonytalanságból eredő kezdeti hibákat. A használat folyamán szépen le fog tisztulni az, hogy milyen irányba is szeretnénk elmenni és a pergetés melyik ágazata vonzó számunkra. Érezni fogjuk, hogy bizonyos helyzetekhez/csalikhoz/vizekhez milyen más pálca lenne alkalmasabb. Ez pedig egyértelműen magával fogja hozni a szerelék ösztönös finomítását/csiszolását is. 
 
A Reiva Stream botcsalád tökéletes első választás lehet. A gerinces és feszes bottest érzékenyebb spiccrésszel párosul, ezáltal alkalmas lehet szinte minden műcsali kezdeti használatához.
 

A Wizard Sensofeel botcsalád szintén kiváló “mindenes” pálca lehet tanuló időszakunkban. A feszes bottestet egy relatíve érzékenyebb botpsicc követ, ezáltal egészen kis jigeket is életre tudunk kelteni, miközben a kanalak és wobblerek használatát is lehetővé teszi.
 

Amennyiben bizonytalanok vagytok, nyugodtan gyertek be a Halcatrazba (4400 Nyíregyháza, Bujtos utca 46.) és bátran kérjetek segítséget! Az itt dolgozók maguk is gyakorlott pergetők, így nem csak elméleti szinten tudnak segítséget nyújtani, hanem hasznos gyakorlati tapasztalatokkal is ellátnak. A bolt választéka egyedülálló, raktárkészlete ráadásul valós. Amit a webshopban láttok, az a boltban ténylegesen bent is van, így kézbe vehető és kipróbálható.  Folyamatosan megújuló és változó kedvezményekkel találkozhatsz, melynek köszönhetően bizonyos termékeket a legjobb áron vásárolhatsz meg.
Itt biztos megtalálod a számításaidat és a legjobb botot tudod beszerezni!

További információkért keressétek fel a Halcatraz Horgászcentrum YouTube csatornáját (https://www.youtube.com/@HalcatrazKft), ahol többek között egy 5 részes videósorozat is van a kezdő pergető horgászoknak szentelve, mely nagy segítséget nyújt az elindulásban!

  • img 20241031 134105
Nem könnyű módszer a pergetés, a sikerhez vezető út ráadásul bővelkedik buktatókban. A kitartás, tanulás és önfejlesztés azonban minden esetben meghozza gyümölcsét. Bízunk abban, hogy sikerült hasznos, gondolatébresztő infókat átadnunk, amelyek segíteni fognak az elindulásban.
 
Találkozzunk legközelebb a vízparton!

Köszönjük a cikket a Different Carp Fishing horgászainak!

Címkék : pergetés, botok