Ismerkedés a horgászattal – Spiccbotos horgászat

Minden címke 308


Mutasd az összes cikket...
Korábbi irományainkban már megemlítettük, hogy egy igencsak mozgalmas, az ország másik végébe költözős, álláskeresős időszak áll mögöttünk. Ezen időszakot egy dolog uralta bizonyosan: a bizonytalanság. Amikor az ember egy számára idegen országrész idegen településén kezd egyik napról a másikra új életet, ott a hobbi háttérbe tud szorulni. Így volt ez esetünkben a horgászattal is. Tartanunk kellett egy kis kényszerpihenőt, amíg a dolgok visszarázódnak a normális kerékvágásba. Nem telt azonban tétlenül ez az időszak. Igyekeztünk fejleszteni magunkat és még többet tanulni, hogy később még színvonalasabb tartalmak révén tudjunk segítséget nyújtani.
 
Az igencsak stresszes, megterhelő időszak után úgy döntöttünk, más szemszögből fogjuk újra felvenni a horgászat fonalát és ritmusát. Az új környezet teljesen új gondolatokat, hozzáállást és célokat fogalmazott meg bennünk a horgászattal kapcsolatban.
 
A mai trendekkel szembe menvén nem célunk egy újabb nagyhalas/methodos cikket megírni, ami a többszáz (vagy ezer!?) hasonszőrű társával egyetemben újra és újra arról szól, hogy “fél nap alatt miként kell több tucatnyi halat partra fektetni és 3 percenként halat fogni”. Természetesen ennek is megvan a varázsa és szépsége, mi magunk is szeretjük ezt a fajta horgászatot, mi magunk is írtunk már róla több cikket is.
 
Ennek ellenére úgy gondoljuk, nem árt néha lelassítani, visszagondolni honnan és hogyan indultunk, és ha más miatt nem is, de a nosztalgia kedvéért visszatérni az alapokhoz. Számunkra a végletekig leegyszerűsített spiccbotos horgászattal kezdődött minden, így szeretnénk benneteket meginvitálni egy igazi nosztalgikus, gyermekkort megidéző úszós horgászatra! Gyertek, tartsatok velünk! 
 
 
Az egyik legalapvetőbb módszer a spiccbotos úszózás. A teljesség igénye nélkül szedjük össze a módszer azon főbb pontjait, amelyek véleményünk szerint abszolút alkalmassá teszik az alapok elsajátítására vagy akár a későbbiekben egy rapid horgászatra:
  • Pénztárcabarát
Természetesen ennek a módszernek is megvan a professzionális eszköztára, azonban egy általánosan és univerzálisan használható alap felszerelés minimális anyagi ráfordítással is beszerezhető. Túlzás nélkül állítható, hogy pár ezer forintból be tudunk szerezni minden olyan eszközt és aprócikket, amely teljeskörűen és maradéktalanul kiszolgálja egy spiccbotos kiruccanás igényeit. Ennek a tulajdonságának köszönhetően kifejezetten alkalmas kezdők vagy gyermekek számára, akik nem tudnak és/vagy nem akarnak nagyobb összeget befektetni. Az esetleges hibák vagy bakik esetén sem történik jelentős anyagi kár, a felszerelés bármely része könnyen pótolható.
  • “Minimál” stílus
A módszer felszerelésigénye is minimálisnak nevezhető, szó szerint egyetlen hátizsákkal el lehet indulni egy jó spiccbotos horgászatra. 
  • Mozgalmasság
Aktív, eseménydús horgászatról van szó, ezért megfelelő mennyiségű szabadidő hiányában kifejezetten alkalmas rapid horgászatokra is. A módszer nem a nagytestű halakról szól, azonban mozgalmassága és “játékossága” bőven ellensúlyozza ezt. A finom felszereléssel a kisebb testű halak kifogása is nagy élményt nyújt. Ebben a módszerben nincsenek órákig tartó parton ücsörgések történés nélkül. Gyors és pörgős horgászat, ami alatt garantáltan nem üti fel a fejét az unalom legapróbb szikrája sem.
  • Mobilitás 
A minimális felszerelés miatt kifejezetten alkalmas helyváltoztató, cserkelő jellegű keresőpecára. Ha adott helyen nem sikerül rátalálni a halakra, azonnal tovább állhatunk anélkül, hogy pakolással vagy cipekedéssel vesztegetnénk az időt.
 
Engedjetek meg nekünk egy rövid kitérőt.
Sokakban biztos felmerül a kérdés, hogy 2024-ben mégis ki kíváncsi egy spiccbotos horgászatra? A horgászatban megfigyelhető jelenlegi tendenciák és divatok ugyanis teljesen más irányba mutatnak. Az embereket csak a kifogott halak száma és mérete érdekli. Mindenki nagytestű halat akar fogni, ráadásul sokat. Lehetőleg minél többet. Lehetőleg minél kevesebb idő alatt. A nagyhalas tartalmak futótűzként terjednek, amelyek a horgászok ingerküszöbét egyre feljebb és feljebb tornázzák. Kis túlzással élve, ha egy adott tartalom nem sorakoztat fel tucatnyi kapitális halat, a legtöbb emberből nem vált ki érdeklődést és még egy kattintásra sem méltatja. Tisztelet a kivételnek!

Évek óta azt figyelhetjük meg, hogy a horgászatba újonnan és újoncként belecsöppenő sporttársak nem sajátítják el a szükséges alapokat. Mindenki azonnal a legösszetettebb módszereket akarja űzni és azonnal nagyhalas horgász akar lenni, miközben a “szamárlétra” megmászása és a tanulás kimarad. Már- már szinte megdöbbentő, de napjainkban a covid-járvány hatására jelentősen meggyarapodó magyar horgásztársadalom döntő többsége sosem fogott spiccbotot a kezében. Természetesen nem hibáztathatóak ezért a szóban forgó sporttársak, hiszen ők csak azt a példát követik, amit a médiában látnak és azt próbálják a vízparton reprodukálni, ami a közösségi médiából minden egyes nap ömlik rájuk. 

Korábban már kifejtettük, hogy a horgászmódszerek elsajátításában nagyon fontosnak tartjuk a fokozatosság elvét. Egyszerűbb felszereléseket igénylő egyszerűbb módszerektől indulva haladjunk az összetettebb módszerek felé. Az alapok elsajátítása esszenciális fontosságú, hisz erre épülnek az összetettebb, bonyolultabb módszerek. Egy-egy lépcsőfok átugrásával és az ismeretek elsajátításának kihagyásával azonban a későbbiekben magunkat akadályozzuk. Ezért nagyon fontos, hogy csak akkor váltsunk összetettebb módszerre, ha már mindazon előzetes ismereteket elsajátítottuk, amelyre a következő szint épül.
 
A kitérő után térjünk vissza eredeti témánkhoz.
Mivel horgászkarrierünk meghatározó, kezdeti évei a spiccbotos horgászattal teltek, így számunkra mindig is rendkívül meghatározó szerepet fog betölteni. Sosem felejtjük el, ahogy gyermekként hány és hány kicsiny csatornát, kubikgödröt, elhagyatott fertős-lápos területet hódítottunk meg barátainkkal. Egyetlen spiccbottal és egy doboz gilisztával bárhová elindultunk. Olyan helyekre is, ahová jelenlegi pontyhorgász fejjel kis túlzással be sem tennénk a lábunkat.
 
  • img 20241017 153502 resized
A rohanó mindennapokból kiszakadva jó érzés volt nosztalgiázni, kicsit újra gyereknek éreztük magunkat a vízparton. Gyermeki izgalommal kezdtük meg a horgászatot, vajon sikerül ma halat fognunk?
 
Ezt tartjuk a módszer egyik legnagyobb szépségének is. Egy spiccbottal a kezünkben rengeteg kapu nyílik meg előttünk és olyan vizek is a kaland ígéretével csábítanak, amelyek pontyhorgászként teljesen kikerültek látómezőnkből. Számos olyan kicsiny, elhagyatott és elhanyagolt vízterület vár felfedezésre, amelyre nagyhalas szemmel nem feltétlenül érné meg pénzt, időt és energiát szánni.  A horgászat ezen ágazata teljesen más világ, mint a nagyhalas “bojlis” vagy a method feeder horgászat. Azonban ennek is megvan a maga szépsége. Új környezetben új ingerek érhetnek. A puritánabb, egyszerűbb módszernek köszönhetően közelebb kerülhetünk a természethez, megtanulhatunk újra örömet lelni a kisebb dolgokban és szerényebb eredményekben is. Újra hatalmukba kerítenek azok az érzések és gondolatok, amelyek anno gyerekként vízpartra csábítottak és örökre megfertőztek a horgászat szenvedélyével. Eközben jobban megismerhetjük környezetünk élővilágát és akár olyan őshonos, ritkaságszámba menő fajokat is foghatunk, amelyekkel napjainkban a horgászok maximum a horgászvizsgára felkészítő tananyag képein találkoznak.
Nem utolsó sorban, ha megelégeltük a horgásztavak zsúfoltságát és zsivaját, egy eldugott vízterületen újra rátalálhatunk a csendre és nyugalomra.  Ragadjunk hát meg egy spiccbotot és vágjunk bele a kalandba. Fedezzük fel, hódítsuk meg ezeket a vizeket!
 
 Ahogy már a fentiekben említettük, egy abszolút minimál jellegű, mozgalmas, szükség esetén helyváltoztató horgászatot terveztünk.
 
Az ehhez szükséges felszerelések elférnek egy kisebb vászontáskában is. Nézzük meg, milyen aprócikkek kaptak helyet táskánkban!
  • Egy-egy tekercs monofil zsinór, amely főzsinórként és előkezsinórként szolgál
  • Keményfalú úszótartó doboz néhány kisméretű tartalék úszóval
  • Szilikoncső szett az úszó főzsinóron való rögzítéséhez
  • Egy-két csomag tartalék horog
  • Sörétólom készlet
  • Zsinórvágó olló
  • Horogszabadító
  • Ülőkés horgászláda - Opcionális eszköz, amellyel kényelmessé tehetjük spiccbotos pecáinkat. Minden szükséges aprócikket befogad, minimális súlyú és helyváltoztatás esetén markolata/vállpántja könnyű szállíthatóságot biztosít.

 

Az aprócikkek mellett két fontos eszköz kapott még helyet felszerelésünkben, egy kisméretű merítőháló és pontymatrac. Ezek nem létfontosságú eszközök a spiccbotos kárász-, és keszeghorgászatoknál, ugyanis a kistestű halakat kifogás és horogszabadítást követően azonnal kézből engedjük vissza, azok nem kerülnek földre. A szóban forgó vízterület azonban nagy számban rejt kisebb testű pontyokat is, amelyek kiemeléséhez elhanyagolhatatlanok ezek az eszközök. A pontymatrac nem utolsó sorban táskaként is funkcionált, minden szükséges eszközt könnyen tudtunk szállítani benne.


Az etető-, és csalogatóanyagok választékát sem bonyolítottuk túl. Egy-egy doboz giliszta és csontkukac, pár szem csemegekukorica és pár szelet kenyér tökéletesen kiszolgálja a horgászat igényeit. Egy zacskó por alapú etetőanyag is lapult a táskában arra az esetre, ha valahol nagyobb mennyiségben akadunk rá a megfogni kívánt kárász-, és keszegfélékre. Ilyenkor ugyanis szükségessé válhat egy kisebb mennyiségű felhős etetés a halak helybentartásához. Egy-két marék angolmorzsa tovább tudja növelni etetőanyagunk csalogató hatását, ha lapul nálunk bátran használhatjuk.


  • img 20241017 085216 resized
Csak semmi extra! Egy alap, de jó minőségű etetőanyag, egy kis csemegekukorica és egy kevés angolmorzsa.

1. A végszerelék a lehető legegyszerűbb úszós végszerelék, melyet az alábbi lépések alapján állítunk össze:
Fűzzük át főzsinórunkat az úszó testén található fém karikán.

2. Az úszórögzítő szilikoncsőből vágjunk le 2-3 darab 0,5 centiméteres darabot. A szilikoncső átmérője akkor megfelelő, ha az úszó szárán passzosan áll és magától nem mozdul el, kézzel azonban el tudjuk mozdítani. Így tudjuk majd állítani az ereszték mértékét.

3. A levágott szilikoncső darabokat fűzzük fel a főzsinórra, majd az úszó szárára. Ezzel az úszó tökéletesen rögzül a főzsinóron.

 
  • img 20241017 160024 resized
A peca során használt úszó rögzítése,...
 
4. A főzsinór végére kössünk egy véghurkot, amely a horogelőke csatlakoztatására szolgál.
 
5. Az úszó súlyozása következik. Ennek szinte már - már saját tudományága van, önálló cikksorozatot lehetne indítani a témában. A sörétólmok mérete és az egymástól való távolságuk ugyanis nagyban befolyásolja a végszerelék és a csali mozgását, süllyedési sebességét. Szinte minden víz, szituáció és megfogni kívánt halfaj más-más súlyozást kíván meg. Két alapvetésre érdemes azonban odafigyelni: a széthúzott ólmozás lassítja a végszerelék és a csali süllyedését, míg az összehúzott ólmozás egy határozott és gyors süllyedést eredményez. Mivel mi számítottunk a vízközt nagy vehemenciával táplálkozó fehérhalakra, így valamelyest széthúztuk az ólmozást, ezzel is elérvén, hogy lassabban süllyedve több időt töltsön el vízközt a csalink. Így nagyobb eséllyel érhetünk el vízközti kapásokat. 
 
  • img 20241017 160028 resized
...a használt ólmozás kialakítása...
 
6. Az úszó rögzítése és a súlyozás kialakítása után vágjuk le a megfelelő zsinórhosszt. A teljes végszerelék hosszának (a horogelőkét is beleszámítva) valamelyest rövidebbnek kell lennie a spiccbot hosszánál, hogy a végszerelék tökéletesen kézre álljon. Általános szabályként megfogalmazható, hogy a teljes végszerelék a bot hosszánál 10 százalékkal legyen rövidebb. Pl.: 4-5 méteres spiccbotok esetén a végszerelék 40-50 centivel legyen rövidebb a botnál. Így fog tökéletesen kézre állni.
 
7. A megfelelő zsinórhossz kialakítása után a végszereléket egy tároló létrán is rögzíthetjük, ily módon tartalék szerelékeket is előkészíthetünk.
 
Az utolsó lépésekben horogelőkénk elkészítése következik.
 
8. A korábbi cikkeinkben bemutatott csomómentes kötéssel megkötjük kisméretű horgunkat.
 
9. Vágjuk le a zsinórt, majd alakítsuk ki az előke kívánt hosszúságát. Jelen esetben kb. 15-16 centiméteres horogelőkével dolgozunk. A megfelelő hossz kialakítása után egy kisméretű végfüllel zárjuk le az előkét, mely a főzsinórra való rögzítést teszi lehetővé.
 
10. A főzsinóron képzett végfület hurkoljuk össze a horogelőkén kialakított füllel.
Így szerelékünk bevetésre kész.
 
  • img 20241017 160037 resized

...és a komplett úszós szerelék. Végtelenül egyszerű, de nagyszerű élményeket köszönhetünk neki.

 

Fontosnak tartjuk kiemelni, hogy természetesen nem vagyunk profik ebben a szakágban. Egy erre specializálódott finomszerelékes horgász bizonyára sokkal finomabb és pontosabb végszereléket alkalmazna. A horgászat célja azonban egy nosztalgikus hangulatot megidéző rövid kikapcsolódás volt, amire ez a végszerelék tökéletesen megfelelt.


Amennyiben időhiány miatt nem tudunk a szerelék elkészítésével foglalatoskodni, a jól felszerelt horgászboltok polcain előre szerelt spiccbotos végszerelékek kaphatóak. Kedvünkre válogathatunk a különböző formájú, súlyú és színű úszók között célunknak megfelelően. Egyetlen feladatunk a zsinór méretre vágása és felszerelése a spiccbotra.


A horgászat stratégiája a lehető legegyszerűbb volt. A számunkra legszimpatikusabb és legtöbb fantáziát hordozó helyen kezdtük meg a horgászatot. A part közeli, nádasok melletti sekélyebb területen igyekeztünk halakat fogni, amit spiccbotjainkkal még kényelmesen elértünk. Amennyiben sikerült egy halas helyre ülni, minimális ráetetéssel igyekeztünk fenntartani a rengeteg éhes száj érdeklődését. Ha azonban az adott hely mégsem váltaná be a hozzá fűzött reményeket, nem sikerülne halat fogni vagy esetleg lelassulna a horgászat üteme, a helyváltoztatás is szóba jöhet.
 
Ez a fajta mobilitás és szabadság az, ami pontyhorgászként a vizek jelentős többségén mára luxusnak számít. Korábbi cikkeinkben már többször kifejtettük, hogy a pontyhorgászatban is a minimál stílusú helyváltoztató, cserkelő irányzatot képviseljük. Azonban az itthoni vizek jelentős többségén korlátozottak ezek a lehetőségek. A felkapott, ismertebb vizeken komoly helyfoglalási rendszer van, sokszor minden egyes hely egész évre be van táblázva. Ezeken a vizeken gyakran ki vagyunk szolgáltatva a szerencsének, ugyanis a hónapokkal előre történő foglalásnál csak remélni tudjuk, hogy horgászatunk időpontjában minden tényező ideális lesz a halfogáshoz. Ha azonban adott körülmények között nincs előttünk hal, lehetetlen a helyváltoztatás, hisz minden hely foglalt. Ha nincs szerencsénk, sorsunk meg van pecsételve. A napijegyes vizeken sem más a helyzet. Egyre több vízen szembesülünk azzal, hogy nem nézik jó szemmel a helyváltoztatást, még akkor sem, ha egyébként majdnem üres a part. A horgászat reggelén kiválasztott és elfoglalt helyet kell elfoglalni és ott eltölteni a napot.
 
A mostani spiccbotos horgászatunk során azonban nem voltunk ilyen szabályokhoz kötve. Szükséges esetben bármikor és bármennyiszer helyet tudunk váltani. Ezáltal sokkal alaposabban át tudjuk fésülni a helyeket, nagyobb eséllyel találjuk meg a halakat. Üdítően tud hatni ez a fajta mozgalmasság. Újra közelebb kerülünk a természethez, újra feltör egy afféle vadászösztön. Ugyanis nem mi várjuk a halak etetésre érkezését, hanem mi vagyunk azok, akik aktív módon keresik a halat, szüntelenül figyeljük a vizet minden halra utaló jel után és a legapróbb történésre is azonnal reagálunk. Így lesz ez a horgászat igazán élménydús.
 
  • img 20241017 161259 resized
A megfelelő állagúra kevert, angolmorzsával és csemegekukoricával dúsított etetőanyagból...
 
  • img 20241017 105955 resized
...néhány nagyobb gombócot formáztunk, melyek az alapozó etetésünket képzeték.
 
A horgászat nagyon hamar fel tud épülni, a mohó kárászok ugyanis nem rejtik véka alá hollétüket. Ha megfelelő helyen kínáljuk fel csalinkat, szinte egymással versengve próbálják azt minél hamarabb megszerezni. Nagyon gyakori eset, hogy a végszerelék még be sem tudott állni a helyes pozícióba, az úszónk máris vad tánccal/oldalazással jelzi, hogy gazdára talált a horgunkon felkínált finom falat. Ne gondoljuk, hogy a kistestű halak megfogása nem élménydús! A beszórt etetőanyagra nagy mennyiségben összegyűlt kárászok ugyanis nemcsak mohón táplálkoznak, de nagyon látványos kapásokat csinálnak és agresszíven tudnak védekezni. Egy-egy testesebb kárász spiccbottal történő megfogása igencsak nagy élmény!
 
  • img 20241017 153032 resized

A falánk kárászok között voltak kisebb...

  • img 20241017 152015 resized

 ...és nagyobb, bronzos színben pompázó példányok is.

 
Arról már nem is beszélve, amikor a kárászok nyüzsgésére felfigyelő pontyok is megérkeznek az etetésre egy bőséges ebéd reményében. Ilyenkor a kárászok hada gyakran odébb áll, kapásaink megritkulnak. Ne kenődjünk el, legyünk résen! Bármelyik másodpercben eltűnhet az úszó. Mintha soha nem is lett volna ott. Az akasztás után azonban a megszokottól eltérően nem jön fel a hal, sőt mi több, karikába hajolva marad a bot, mígnem elindul a hal valamelyik irányba. Ilyenkor aztán kapaszkodhatunk a botba, remélve, hogy vissza tudjuk fordítani a megakasztott pontyot. Csata közben a hal minden egyes mozdulatát közvetíti felénk a bot. Bizony spiccbotozás közben is előfordul, hogy a merítőért kell nyúlni. Sikerül a halat merítő fölé húzni, egy gyors mozdulat és meg is van!
 
  • img 20241017 154903 resized
Ott pihen mérgesen a merítőben az a pontyocska, amely egy durvább pontyozó felszereléssel vagy feederbottal nem is jelentett volna különösebb élményt. Spiccbottal azonban izgalmas csatát vívtunk, rég volt ilyen magasan az adrenalin.
 
  • 1000192933 2 resized
A fárasztás élménye mellett lenyűgöző szépségével is megdobogtatta szívünket ez a gyönyörű „spanyol”.
 
Izgatottan csalizunk és juttatjuk vissza a szereléket a megszokott helyre. A fárasztás azonban kissé “szétverte” a helyet, a kapások üteme lelassul. Sebaj, pár kisméretű gombócot bejuttatva ismételten hamar megtelik élettel a partközeli régió.
 
  • img 20241017 112502 resized
A küzdelem után 4-5 kisebb gombóc biztosította az utánpótlást.
 
Kapás-kapást, hal-halat követ. Jól felépült a hely és a horgászat üteme, ma nem lesz szükség a helyváltoztatásra. Lassacskán indult, de szépen kikerekedett a peca. Az aktív és mozgalmas nap hamar eltelik, mire észbe kapunk már délután van, lassan vége a pár órás horgászatnak. Kár lett volna kihagyni ezt a napot, lám a kárászok és bónusz pontyocskák is hatalmas élményt okoztak.
 
Nagyszerű „időutazás” volt ez a horgászat, ahol szebbnél szebb kárászokat és pontyocskákat sikerült fognunk.
 
Elégedetten, kellemesen elfáradva pakolunk össze és érünk haza.  Otthon átgondolva a napot egy furcsa felismerés fogalmazódik meg bennünk. Sok- sok év tömény szelektív és method horgászata után ki tud alakulni egy afféle megcsömörlés. Ezt a horgászatban megfigyelhető mai tendenciák csak fokozhatják. Üdítő volt minimál felszereléssel kint lenni és azt a módszert gyakorolni, ami gyermekként a mindenünk volt. Ez a fajta horgászat nagyon sok eltemetett érzést és gondolatot hozott felszínre. Újra hatalmukba kerítettek azok az energiák, amelyek anno a vízpartra csábítottak és örökre oda is láncoltak minket. Ez az igazi nagybetűs horgászat! S lám, még csak nagytestű hal sem kellet hozzá! 
 
Szánjunk időt erre a méltatlanul elfeledett és háttérbe szorult módszerre, amely 1-2 óra alatt is ki tud szakítani a hétköznapok monotonitásából. Ne essünk kétségbe, ha nincs időnk egész napos pecákra vagy több napos túrákra. Ragadjuk meg spiccbotunkat és indulhat a kaland! 
 
Ami minket illet, a jövőben többször fogunk ennek időt szentelni. Sőt, egy másik módszer emlékei is felidéződtek, amelyet hosszú évek kihagyása után újra elő fogunk venni ennek hatására. Hogy miről is van szó? Következő cikkünkben eláruljuk!
 
Kívánjuk minden egyes sporttársunknak, hogy tapasztalják meg ezt a nagyszerű érzést és hozzánk hasonlóan a gyermekkori emlékek felelevenítésével újult motivációval folytassák szeretett hobbijukat!
 

Köszönjük a cikket a Different Carp Fishing horgászainak!

Címkék : Horgászat, spiccbotos