Korábbi irományainkban már megemlítettük, hogy egy igencsak mozgalmas, az ország másik végébe költözős, álláskeresős időszak áll mögöttünk. Ezen időszakot egy dolog uralta bizonyosan: a bizonytalanság. Amikor az ember egy számára idegen országrész idegen településén kezd egyik napról a másikra új életet, ott a hobbi háttérbe tud szorulni. Így volt ez esetünkben a horgászattal is. Tartanunk kellett egy kis kényszerpihenőt, amíg a dolgok visszarázódnak a normális kerékvágásba. Nem telt azonban tétlenül ez az időszak. Igyekeztünk fejleszteni magunkat és még többet tanulni, hogy később még színvonalasabb tartalmak révén tudjunk segítséget nyújtani.
Az igencsak stresszes, megterhelő időszak után úgy döntöttünk, más szemszögből fogjuk újra felvenni a horgászat fonalát és ritmusát. Az új környezet teljesen új gondolatokat, hozzáállást és célokat fogalmazott meg bennünk a horgászattal kapcsolatban.
A mai trendekkel szembe menvén nem célunk egy újabb nagyhalas/methodos cikket megírni, ami a többszáz (vagy ezer!?) hasonszőrű társával egyetemben újra és újra arról szól, hogy “fél nap alatt miként kell több tucatnyi halat partra fektetni és 3 percenként halat fogni”. Természetesen ennek is megvan a varázsa és szépsége, mi magunk is szeretjük ezt a fajta horgászatot, mi magunk is írtunk már róla több cikket is.
Ennek ellenére úgy gondoljuk, nem árt néha lelassítani, visszagondolni honnan és hogyan indultunk, és ha más miatt nem is, de a nosztalgia kedvéért visszatérni az alapokhoz. Számunkra a végletekig leegyszerűsített spiccbotos horgászattal kezdődött minden, így szeretnénk benneteket meginvitálni egy igazi nosztalgikus, gyermekkort megidéző úszós horgászatra! Gyertek, tartsatok velünk!
Az egyik legalapvetőbb módszer a spiccbotos úszózás. A teljesség igénye nélkül szedjük össze a módszer azon főbb pontjait, amelyek véleményünk szerint abszolút alkalmassá teszik az alapok elsajátítására vagy akár a későbbiekben egy rapid horgászatra:
Természetesen ennek a módszernek is megvan a professzionális eszköztára, azonban egy általánosan és univerzálisan használható alap felszerelés minimális anyagi ráfordítással is beszerezhető. Túlzás nélkül állítható, hogy pár ezer forintból be tudunk szerezni minden olyan eszközt és aprócikket, amely teljeskörűen és maradéktalanul kiszolgálja egy spiccbotos kiruccanás igényeit. Ennek a tulajdonságának köszönhetően kifejezetten alkalmas kezdők vagy gyermekek számára, akik nem tudnak és/vagy nem akarnak nagyobb összeget befektetni. Az esetleges hibák vagy bakik esetén sem történik jelentős anyagi kár, a felszerelés bármely része könnyen pótolható.
A módszer felszerelésigénye is minimálisnak nevezhető, szó szerint egyetlen hátizsákkal el lehet indulni egy jó spiccbotos horgászatra.
Aktív, eseménydús horgászatról van szó, ezért megfelelő mennyiségű szabadidő hiányában kifejezetten alkalmas rapid horgászatokra is. A módszer nem a nagytestű halakról szól, azonban mozgalmassága és “játékossága” bőven ellensúlyozza ezt. A finom felszereléssel a kisebb testű halak kifogása is nagy élményt nyújt. Ebben a módszerben nincsenek órákig tartó parton ücsörgések történés nélkül. Gyors és pörgős horgászat, ami alatt garantáltan nem üti fel a fejét az unalom legapróbb szikrája sem.
A minimális felszerelés miatt kifejezetten alkalmas helyváltoztató, cserkelő jellegű keresőpecára. Ha adott helyen nem sikerül rátalálni a halakra, azonnal tovább állhatunk anélkül, hogy pakolással vagy cipekedéssel vesztegetnénk az időt.
Engedjetek meg nekünk egy rövid kitérőt.
Sokakban biztos felmerül a kérdés, hogy 2024-ben mégis ki kíváncsi egy spiccbotos horgászatra? A horgászatban megfigyelhető jelenlegi tendenciák és divatok ugyanis teljesen más irányba mutatnak. Az embereket csak a kifogott halak száma és mérete érdekli. Mindenki nagytestű halat akar fogni, ráadásul sokat. Lehetőleg minél többet. Lehetőleg minél kevesebb idő alatt. A nagyhalas tartalmak futótűzként terjednek, amelyek a horgászok ingerküszöbét egyre feljebb és feljebb tornázzák. Kis túlzással élve, ha egy adott tartalom nem sorakoztat fel tucatnyi kapitális halat, a legtöbb emberből nem vált ki érdeklődést és még egy kattintásra sem méltatja. Tisztelet a kivételnek!
Évek óta azt figyelhetjük meg, hogy a horgászatba újonnan és újoncként belecsöppenő sporttársak nem sajátítják el a szükséges alapokat. Mindenki azonnal a legösszetettebb módszereket akarja űzni és azonnal nagyhalas horgász akar lenni, miközben a “szamárlétra” megmászása és a tanulás kimarad. Már- már szinte megdöbbentő, de napjainkban a covid-járvány hatására jelentősen meggyarapodó magyar horgásztársadalom döntő többsége sosem fogott spiccbotot a kezében. Természetesen nem hibáztathatóak ezért a szóban forgó sporttársak, hiszen ők csak azt a példát követik, amit a médiában látnak és azt próbálják a vízparton reprodukálni, ami a közösségi médiából minden egyes nap ömlik rájuk.
Korábban már kifejtettük, hogy a horgászmódszerek elsajátításában nagyon fontosnak tartjuk a fokozatosság elvét. Egyszerűbb felszereléseket igénylő egyszerűbb módszerektől indulva haladjunk az összetettebb módszerek felé. Az alapok elsajátítása esszenciális fontosságú, hisz erre épülnek az összetettebb, bonyolultabb módszerek. Egy-egy lépcsőfok átugrásával és az ismeretek elsajátításának kihagyásával azonban a későbbiekben magunkat akadályozzuk. Ezért nagyon fontos, hogy csak akkor váltsunk összetettebb módszerre, ha már mindazon előzetes ismereteket elsajátítottuk, amelyre a következő szint épül.
A kitérő után térjünk vissza eredeti témánkhoz.
Mivel horgászkarrierünk meghatározó, kezdeti évei a spiccbotos horgászattal teltek, így számunkra mindig is rendkívül meghatározó szerepet fog betölteni. Sosem felejtjük el, ahogy gyermekként hány és hány kicsiny csatornát, kubikgödröt, elhagyatott fertős-lápos területet hódítottunk meg barátainkkal. Egyetlen spiccbottal és egy doboz gilisztával bárhová elindultunk. Olyan helyekre is, ahová jelenlegi pontyhorgász fejjel kis túlzással be sem tennénk a lábunkat.