Az ősz beköszöntével még azok közül is sokan előveszik a csukás botokat, akik az év egyéb szakában legfeljebb csak békéshalaznak. A csukázásnak hazánkban régóta nagy hagyománya van, hosszú-hosszú évtizedekig a csuka volt az egyik legmeghatározóbb halfaj a horgászok számára – feltehetően az ízletes húsának köszönhetően. Bár az utóbbi években (valószínűleg a süllőpopuláció gyarapodása miatt) sok helyről visszaszorulóban van, időnként még ma is nagyon sok vízből kerülnek elő kapitális, méter fölötti példányok.
A csuka tehát ott van, csak legfeljebb nehezebb megfogni. Nézzük, milyen lehetőségek állnak rendelkezésre ehhez, ha pergetve, műcsalis módszerrel vesszük üldözőbe őket!
Mind fogós
A csukahorgászat egyik alapvető műcsalija a támolygók, villantók, körforgók nagy családja. Használatuk rendkívül egyszerű, és ha a legmodernebb csalik csődöt mondanak, érdemes ezekre váltani, hiszen nagyon sok esetben a hagyományos, legegyszerűbb kanál még ilyenkor is működik.
Támolygók: ITT
Körforgók: ITT
Nem kell tartani a nagy mérettől
Mint a legtöbb ragadozóhal horgászata során, a plasztik csalik természetesen a csukánál is működnek. Első pillantásra a csukás gumihalak sokszor túlméretezettnek tűnhetnek, hiszen a hagyományos méretek mellett nem ritka a 30 cm fölötti plasztik sem. A csuka viszont nem fél a nagy mérettől, gond nélkül megtámad egy saját magánál csak valamivel kisebb zsákmányt is. A tapasztalatok alapján különösen a fiatalabb, fejlődésben lévő példányok falánkak, de az tapasztalt, öreg, nagytestű egyedek sem mindig mozdulnak meg az apró csalikért.
A nagyméretű csukás gumikat itt találod!
Kiegészítők a FOX, a Savage Gear és a Spro kínálatából!
A méret és a színválaszték rendkívül széles skálán mozog
Eredetileg a tengerentúl legnépszerűbb sporthala, a feketesügér horgászatára kifejlesztett csali. Európában viszont meglepően nagy sikerrel sikerült vele csukákat fogni, így ez vált az egyik legmeghatározóbb csukás csalivá. A spinnerbait egy hibrid, többféle műcsalit ötvöző eszköz. Használata során rendkívül sok ingert bocsát ki - hatékony frekvencián bocsát ki rezgést, színes szoknyával rendelkezik, festett, csillog, hullámokat kelt, tehát gyakorlatilag a csuka minden olyan érzékszervére hat, amit a táplálkozása során segítségül hív.
A spinnerbait kínálat itt érhető el!
A csukát természetesen wobblerrel is sikerrel foghatjuk. A csuka kannibál hajlama miatt általában azok a legsikeresebb wobblerek, melyek formája és/vagy mintája csukára hajaz. Az édesvizek farkasa a saját fajtájának egyedeit is szívesen fogyasztja, így nem árthat, ha a csalis dobozunkban helyet foglal egy-két ilyen wobbler is.
Salmo pike normál méretben, és a Jack 18 extrém csukacsali
A csuka egyik kedvenc csemegéjét ezek mellett a különböző békafajok jelentik. Mivel azonban Magyarországon az összes kétéltű faj védett, az elpusztításuk tilos, és az azokkal történő csalizás pedig törvénybe ütközik! A megoldás a gyártók békát mintázó csalijai jelenthetik, amelyekkel meglepően hatékonyan csaphatóak be a vízi ragadozók.
A természetestől a legmerészebb színváltozatokig
A Rapala különleges „békái”
Salmo felszíni békaimitációk
Spro gumibékák bevetésre várva
Ha békával próbálkoznál, innen beszerezheted őket:
Rapala felszíni csali
Salmo popperek
Daiwa Tournament plasztik béka
Daiwa Steez békautánzat
Prorex microfrog
Savage Gear műbékák
Spro gumik
Berkley felszíni békák
Westin Freddy The Frog
Nem mehetünk el szó nélkül a különböző, gerinceseket mintázó műcsalik mellett sem. A csuka tulajdonképpen bármit elfogyaszt, amit el tud kapni, így a csukafogaktól a kisemlősök, madárfiókák, növendék siklók sincsenek biztonságban.
A felsorolt csalik mindegyike rendkívül fogós, és ha végigpróbálgatjuk őket, nagy esélyünk van a csukafogásra! Ne felejtsünk el előkét kötni, és indulhat a csukapergetés!
Reiva előkék!
Prorex előkék!
Pázmány fluorocarbon!
L&K wolfram!
Cannelle köthető drót!