Van, aki el sem tudja képzelni a pergetést enélkül, mások szerint viszont fölösleges. Egyesek felszerelésének állandó eleme, de olyan is akad, aki még sosem próbálta. A tengerentúlon az is teljesen általános, hogy az orsót teljes egészében fluorocarbonnal töltik fel és főzsinórként alkalmazzák. Itthon ugyanakkor még előkeként sem mindenki használja. Egy biztos: a fluorocarbon előke használata mellett jónéhány érv szól. Az alábbiakban összegyűjtöttük az 5+1 általunk legfontosabbnak tartott indokot. Nézzük, mi szól a „láthatatlan” zsinór mellett:
Minimális nyúlása még a legvastagabbnak is van
A pergetés során használt fonott zsinórok nyúlása gyakorlatilag elhanyagolható. Ez még a legolcsóbb típusokra is igaz. Szakmailag rendkívül előnyös ez, hiszen a boton keresztül mindent közvetít a horgász számára abból, ami lent a csalijával történik. A legkisebb kapást, ütést is érezhetjük és lehetőségünk van reagálni, ami a sikeres akasztás kulcsa. Ami viszont a fonott zsinór előnye, az egyszerre a hátránya is. A nulla %-os nyúlás ugyanis egyáltalán nem tolerálja a hibákat. Akár a hal, akár a horgász tesz hirtelen mozdulatot, könnyen szakadás lehet a vége. Odaveszhet a kedvenc csalink vagy akár életünk hala is. A főzsinór elé kötött fluorocarbon előke viszont csillapító zónaként is működik. Nagyszerűen leköveti a váratlan kirohanásokat és sokkal magabiztosabban fáraszthatunk vele.
A DAIWA fluorocarbon zsinórjai INNEN beszerezhetők!
Az egyik legjobb hazai csukás fluorocarbon
Ne feledjük, hogy még a jobb minőségű fonott zsinórok is csak 8-10-12 szálból tevődnek össze. Egy éles fog, egy kagylóhéj vagy kő könnyedén megsértheti ezeket, így a felszerelésünk jelentősen meggyengülhet. Az olcsóbb fonott zsinórok ráadásul jellemzően csak 4 szálasok. Gondoljunk bele: ha ezek közül csak egy megsérül, a zsinór máris elveszíti szakítószilárdságának 25%-át. Ez persze így nagyon le van egyszerűsítve, de ne kockáztassunk. Nem árt, ha alkalmazzuk a fluorocarbont, ami így harapásálló előkeként is funkcionálhat. Az igazán vastag fluorocarbon még a csukafogaknak is ellenáll. A nagy átmérőjű (0.60mm fölötti) típusok strapabírósága megközelíti a drótelőkékét.
Az egyik legjobb csukás fluorocarbon előke itt elérhető: Pázmány Péter előkék
Inkább ezt vagdossuk a főzsinór helyett
Előfordulnak olyan pecák, ahol akár 10-20 alkalommal is leakad a csalink. Egy egésznapos jigezés során ez egyáltalán nem számít szélsőségesnek. Ha találunk egy ígéretes kövezést, nagy esély van rá, hogy néhány csalit a víznek adunk, amíg megfogjuk a kiszemelt süllőket. Ha bármi miatt új kapocs vagy csali felkötésére kényszerülünk, nem mindegy, hogy mennyit veszítünk a főzsinórunkból. Fluorocarbon előke használatával nem a főzsinórból vágunk le, ha szükséges. Ha jó minőségű fonott pergető zsinórt használunk, az valószínűleg drága is volt. Nem szerencsés, ha minden horgászat során „elfogyasztunk” belőle valamennyit.
A „SUPER SOFT” is merevebb lesz, mint egy fonott zsinór
Mindenki számára ismert jelenség, amikor a zsinór már a dobás során rátekeredik a műcsalira. Ilyenkor természetesen a leggyorsabban vissza kell vontatni a csalinkat, hogy kiszabadíthassuk. Ez viszont nem mindig egyszerű feladat. A hármas horgokba gabalyodott fonott zsinór általában csak hosszú percek árán menthető meg, de gyakran le is kell vágni. Fluorocarbon előke használatával csökkenthető a gubancok száma, hiszen még a leglágyabb fluorocarbon is merevebb, mint a fonott zsinór. Bár a jelenség nem feltétlenül fog maradéktalanul megszűnni, mindenképp ritkábban fog ilyesmi előfordulni velünk.
Az elérhető fluorocarbon méretsor igen széles skálán mozog
Láthatatlanság ide vagy oda, néha a túl vastag nem válik be. Van úgy, hogy csak a végszerelék finomításával érhetünk el kapást. A fluorocarbon előkékből a legvékonyabbtól az igazán vastag darabokig mindenfélét magunkkal vihetünk. A holtidőszakokat sokan az előkék megkötésével teszik hasznossá. A fluorocarbon zsinórokból bármilyen átmérőben és hosszban készíthetünk magunknak tartalékot és akár teljes méretsorban kivihetjük a partra. Krimpelhetünk, köthetünk, variálhatjuk a felhasznált kapcsok méretét és formáját. A fluorocarbon előkéket akár szivacskorongra feltekerve is tárolhatjuk, hiszen a fluorocarbon zsinór memóriája nem erős. Még ha fel is veszi a körkörös formát, egy laza húzással kiegyenesíthető és tökéletesen visszanyeri a formáját. De ugyanezt akár egyetlen távolabbi dobással is elérhetjük! A fluorocarbon nagyon sokoldalú anyag.
Shimano Yasei Fluorocarbon 50 méteres kiszerelésben!
Valószínű, hogy a legtöbben emiatt alkalmazzák, mégis a végére maradt. Bár ez a fluorocarbon legismertebb tulajdonsága, mégsem a legfontosabb. Ne dőljünk be a közszájon forgó tévhiteknek, természetesen nem igaz, hogy a víz alatt „láthatatlan”. Az ugyanakkor biztos, hogy minden más zsinórtípusnál kevésbé feltűnő. Sok halat fognak világszerte úgy is, hogy a csalit direkt módon a fonott főzsinórra kötik. Van azonban olyan, amikor egyszerűen lehetetlen bármit megakasztani így. A ragadozóhalak nem buták. Azonnal felhagynak a tervükkel, amint egy kicsit is gyanússá válik a helyzet számukra. Különösen akkor érdemes alkalmazni, ha olyan halakra horgászunk, amelyeknek kifejezetten jó a látásuk (pl. balin). A fluorocarbon előke hosszára nincs igazán szabály. A legáltalánosabb a 30-60-90 cm körüli méret, de az előkötött fluorocarbon előkék között 15 cm-es is akad.