1.: Kössünk a horog szárára egy szorítócsomót, majd húzzuk meg annyira, hogy az még a horogszáron elmozdítható legyen.
TIPP: A csomót a horogszáron úgy pozícionáljuk, hogy a horog szakállával egy vonalban/síkban legyen. Ebben az esetben lesz ideális méretű a D-fül. Ezt követően a lehető legszorosabban húzzuk meg a kötést, ezzel fixálva azt a horogszáron. Biztosak lehetünk abban, hogy kötésünk nem fog elmozdulni.
2.: Az előkezsinór horogfül felé néző szakasza a továbbiakban számunkra felesleges, vágjuk le. Az előkezsinór megmaradt részére húzzunk fel egy karikás microforgót, majd a zsinórt fűzzük át a horog fülén hátulról előre.
3.: Alakítsuk ki a kívánt méretű D-fület majd egy klasszikus csomómentes kötéssel fixáljuk azt.
4.: Miután az előkét a kívánt hosszúságúra alakítottuk és lezártuk egy végfüllel, húzzunk fel rá egy szilikon gumihüvelyt. Ezzel előkénk el is készült. Egy mozdulattal felakaszthatjuk a végszerelék gyorskapcsára és dobásra kész.
2.: A kötés után megmaradt zsinórrészre húzzuk fel a karikás microforgót.
3.: A maradék zsinórrészt hátulról fűzzük át a horog fülén.
4.: Az így kialakított D-fül méretét állítsuk be, majd egy öngyújtó segítségével melegítsük el a zsinór végét. Ezáltal a fluorocarbon zsinóron egy olyan olvadásos perem keletkezik, amely megakadályozza annak horogfülön való kicsúszását.
5.: Utolsó lépésként miután az előkét a kívánt hosszúságúra alakítottuk és lezártuk egy végfüllel, húzzunk fel rá egy szilikon gumihüvelyt. Az elkészült előke használatra kész.
A D-rigek általunk bemutatott fajtái igazi négy évszakos mindenes végszerelékek, bárhol és bármikor nagy sikerrel alkalmazhatóak.
Mi azonban működési elvét tekintve a kritikusan kiegyensúlyozott csalikombinációk felkínálásához alkalmazzuk legszívesebben. Mivel fluorocarbon zsinórból készítjük, így a víz alatt szinte észrevehetetlen a halak számára. Ebből kifolyólag kifejezetten alkalmas lehet a késő őszi/téli letisztult vizekben, illetve a kristálytiszta vízű bányatavakban történő horgászatra is.
A fluorocarbon egyik ismérve a normál monofil zsinóroknál nagyobb merevsége. Ez a merevség nagyon jó szolgálatot tesz a gubancmentes dobások, illetve apróhalas vagy akár törpeharcsás vizeken való horgászat során, ugyanis az apróhalak támadásának is ellenáll, nem gubancolódik. Bizonyára mindannyian tapasztaltuk már, hogy mire képes egy törpeharcsa egy lágy fonott zsinórból kötött horogelőkével……
A fluorocarbon anyag másik fontos tulajdonsága a jó kopásállóság. Éles peremű kövekkel, kagylókkal borított mederfenéken vagy akadós terepen horgászva nagy biztonsággal tudjuk velük szákba terelni a halat.
A merevség által biztosított agresszív akadás, a kopásállóság és magas szakítószilárdság miatt elsőszámú előkeként szolgál célzott amurhorgászataink során is.
Habár igazi mindenes előkének aposztrofáltuk az előbbiekben a D-rigeket, az általunk bemutatott módozatok használata bizonyos helyzetekben ellenjavallt lehet. Az cikkben elkészített előkék ezen formájukban lebegő csalikombinációk felkínálásához alkalmatlanok. Ha nem teljes előkehosszban történő lebegtetésről van szó, a merev előkezsinór miatt a fenék felett pár centiméterrel történő lebegtetés nem kivitelezhető.
A megfelelő változtatások kivitelezésével azonban pop-up csalikkal is tökéletesen funkcionál. Ilyen módosított verzió pl.: a Chod-rig vagy az ún. Hinged-Stiff rig. Ezek elkészítése azonban egy következő cikk témája lesz.
Addig is próbáljátok ki a cikkben bemutatottakat!
Biztosak vagyunk benne, hogy meg lesztek elégedve és az előketartótok állandó tagja lesz a D-rig valamely verziója!
Sikeres pecát kívánunk!
Köszönjük a cikket a Different Carp Fishing horgászainak!