A tesztgörbe értékét fontban (lb) adják meg, ez szerepel a botunkon feltüntetve. 1 lb= 0,4536 kg (453,6 gramm). Egy 3 lbs feliratú bot tesztgörbéje tehát 1,36 kg, azaz 1,36 kilótól hajlik meg olyan mértékben, hogy a spicc és a nyél derékszöget zár be.
A tesztgörbe jelzésértékű lehet a bot fárasztás közbeni viselkedését és akcióját illetően, azonban meg kell jegyeznünk, hogy megegyező tesztgörbéjű botok között is hatalmas különbségek lehetnek karakterisztikában. Ezt a következő kép mutatja be.
A képen szereplő botok egytől-egyig 2 librás tesztgörbével bírnak. Azonban ahogy azt már a dobósúly részletezésekor is leírtuk, nagyon sok múlik a bottest összetételén, felépítésén és kialakításán. Szimplán a tesztgörbe vagy dobósúly alapján nem feltétlenül lehet vakon megállapítani egy botról annak viselkedését, karakterisztikáját. (Ezért nem győzzük hangsúlyozni azt, hogy botot csak és kizárólag személyes kézbevétel után szabad vásárolni. Kézbe véve, megsuhogtatva vagy egy horgászbolti dolgozó segítségével meghúzva fogjuk látni azt, hogy az adott termék megfelel-e az elvárásainknak, passzol-e az elképzeléseinkhez és illik-e a stílusunkhoz?!)
Ezek után már sokunk számára nyilvánvaló, hogy a tesztgörbe nem egyezik meg a dobósúllyal.
Azonban a tesztgörbe értéke útmutatást adhat az ideális dobósúly kiszámításához.
A libra váltó mértékegysége az uncia (oz).
1 lb = 453,6 g
1 lb = 16 oz (azaz uncia).
Ebből egyszerűen visszaszámolva megkapjuk, hogy 1 oz = 28,5 gramm.
Botunk tesztgörbéjét ezzel a 28,5 grammal felszorozva megkapunk egy értéket, amely kiindulási alap lehet az ideális dobósúly meghatározásához.
(Pl.: 2,5 lbs ⇒71,25 g
3 lbs ⇒85,5 g
3,5 lbs ⇒99,75 g)
Ismét hangsúlyozzuk, hogy ez nem kőbe vésett szabály, ettől jelentős pozitív és negatív eltérések is adódhatnak bottól függően. Ezek az értékek többnyire egy átfogó általános képet adnak az adott bot tulajdonságairól, kiindulási alapként érdemes rájuk tekinteni.
Az előzőekben már többször utaltunk arra, hogy ugyanolyan számadatokkal ellátott botok között hatalmas különbségek lehetnek. Engedjetek meg egy kis kitérőt erre vonatkozóan!
A kérdést több szemszögből érdemes megvizsgálni.
A mai modern horgászbotok többnyire kompozit anyagból készülnek. Ezeket társított anyagoknak is nevezzük. Két fő részből állnak. Megkülönböztetünk egy beágyazó vagy ún. mátrix anyagot illetve egy második erősítő anyagot. A társított anyagok olyan tulajdonsággal rendelkeznek, amelyekkel az alkotóelemei külön- külön nem. Az anyagok társításával a pozitív tulajdonságok számának növelése valamint a negatív tulajdonságok számának csökkentése a cél.
A horgászbotok esetében a mátrix anyag többnyire különböző gyantákat jelent, míg az erősítő anyag maga a szénszál vagy szénszövet. A gyanta stabilizálja és magába ágyazza a szénszálazást, míg a szénszálazás erősíti a kompozitot, szakítószilárdságot biztosítva annak. (Nem kell azonban azonnal horgászbotgyártásra gondolni, ha kompozit anyagokról beszélünk. A vasbeton ugyanilyen kompozit. A beton megfelelő pozícióban tartja a vaselemeket, míg a vaselemek rugalmasabbá, erősebbé teszik a betont. Szintén kompozit a mindenki által ismert vályog, amely az egyik legrégebbi építőanyag. Az agyagból és iszapból álló üledék tartja össze a hozzákevert növényi szálakat, míg a növényi komponens erősíti a beágyazó anyagot.)
A horgászbotokra visszatérve törekedni kell arra, hogy a kompozit minél alacsonyabb gyantatartalom mellett a lehető legmagasabb arányban tartalmazzon szénszálat. A kompozit ugyanis abban az esetben a legjobb minőségű, ha száltartalma maximalizálva van. A kompozit magas gyantatartalma jellemzően az olcsóbb kategóriás botoknál figyelhető meg. A "gyantás" botok többnyire nehezebbek, lágyabbak, kevésbé feszesek, ugyanakkor jobban ellenállnak a külső mechanikai behatásoknak.
A magasabb ár-, és minőségi kategóriába tartozó botok pedig minimális gyantatartalommal rendelkeznek, ebből adódóan jelentősen könnyebbek, gyorsabbak és feszesebbek gyantás társaiknál. A külső behatásokra és sérülésekre azonban érzékenyebbek.
Kiválasztott horgászbotunk karakterisztikája nagyban függ attól is, hogy milyen módszerrel hogyan horgászunk. Ugyanolyan dobósúlyú, de eltérő helyzetekre optimalizált botok teljesen más karakterűek.
Ezt a jelenséget talán a pergetőbotok világában figyelhetjük meg legjobban. Egy 5-15 gramm dobósúlyú, wobblerek vezetésére optimalizált bot valamint egy szintén 5-15 gramm dobósúlyú, de jiges horgászatra tervezett bot hatalmas eltéréseket mutat.
Horgászbotunk dobósúlyának illetve karakterének megválasztásakor mindig alaposan mérlegeljünk és több szempont figyelembe vételével hozzuk meg döntésünket:
Ezt a kérdéskört a "Hal- és természetvédelem - Hogyan lehet felelős és fenntartható a modernkori horgászat?" című cikksorozatunk második részében is taglaltuk már. A felszereléseink tudatos megválasztása elhanyagolhatatlanul fontos, ennél a témakörnél is fontosnak tartottuk megemlíteni. A horgászeszközök megfontolt kiválasztása nem csak a sikeres horgászat záloga lehet, hanem ezen múlhat egy-egy felszerelés élettartama is. Egy tudatosan, józan ésszel megválasztott bot hű társ lehet, mely sok-sok éven keresztül elkísér minket.
Ne sajnáljunk hát időt és energiát áldozni a megfelelő bot kiválasztására. Tájékozódjunk, szükséges esetben pedig bátran kérjünk segítséget a horgászboltokban dolgozó szakemberektől.
Vendégíróink a Different Carp Fishing horgászai tollából olvashattunk a dobósúlyról!