Behúzó ólom

Minden címke 305


Mutasd az összes cikket...

Mit jelent a behúzós horgászat?

A behúzó ólmos módszer azt jelenti, hogy vannak olyan pálcák, felszíni szerelékek például, amit eleve nem lehet dobni. Ez az elsődleges szempont. Másodjára a csalihalat nem tudnánk máshogy bejuttatni. Ezért találták ki ezt a módszert. Ha csónakból horgászunk, az nagyon megkönnyíti a harcsázó szerelék elhelyezését, mivel a főzsinóron lecsúszva azonnal beáll a szerelék a vízmélységnek megfelelően.

A SIC gyűrű miatt a szereléket többször fel lehet használni, mivel a fonott zsinórban nem tesz kárt.

A felszíni szerelékek (felszíni stupek, bukó stupek) partról nagy távolságra való bejuttatására és egy helyben tartására szolgáló eszköz. A behúzó ólom súlya a csalihal méretéhez  és a horgászbot dobósúlyához igazodik.


Behúzó ólom használata:

A szerelék eldobásához két botra van szükség. Arra a fonott zsinórra fűzzük a behúzó ólmot, amivel horgászni fogunk, mégpedig úgy, hogy az a gyűrű néz a dobás irányába, amihez az ólom közelebb van. Nevezzük ezt a botot a főbotnak. Ezzel a bottal fogunk horgászni, később remélhetőleg fárasztani is.

A gyűrű után a zacskóban lévő ütközőt felhúzzuk a főzsinórra és ezt követően egy nagyméretű forgókapcsot, kötünk a zsinór végére. Ebbe a kapocsba akasszuk a másik „segéd” boton lévő maximum. 0,25-0,30-as monofil zsinór végére kötött fület.

A segédbot bármilyen bot lehet. Akármilyen régi, leharcolt is legyen az. Az orsó típusa is mindegy. Annyi funkciója lesz, hogy kitekerjük vele a szereléket. Például elég, ha a segédbotnak csak az első tagját használjuk.

Azért nem szabad vastagabb zsinórt használni ennél a botnál, mert a dobástávolság jelentősen lerövidülhet a túl vastag zsinór miatt. Illetve előfordulhat, hogy megakad a zsinórunk és dobás közben elszakadna az.

A két bot zsinórjának összeakasztása után álljunk agymás mellé úgy a két bottal, hogy az ólom lendítése közben a két bot ne ütközzön össze. Dobás közben, aki a „segéd” botot tartja, természetesen forduljon a dobás pillanatában botjával az eldobott behúzó ólom után. Természetesen egyedül is meglehet oldani ezt a műveletet. A segédbotot támasszuk ki valamivel a víz fele, úgy, hogy a zsinór szabadon tudjon arról pörögni. Ha az ólomot a megfelelő helyre dobtuk a „segéd” bot orsójával a behúzó ólmon keresztül kihúzzuk a fonott zsinórt a partra, és a kapocsra ráakasztjuk a felcsalizott felszíni szereléket. Ezután óvatos, de egyenletes tekeréssel bevontatjuk a szereléket az ólom fölé.
Akkor ért az ólom fölé a stupek, ha tekerés közben az elkezd felállni, ekkor a bevontatást befejezve meglazítjuk a főzsinórt, és a stupek visszafekszik a vízre.

Nagyon fontos! Azon az orsón, amivel horgászni fogunk kétszer annyi zsinór legyen, mint ameddig a készséget el tudjuk dobni, mivel a behúzó ólmon keresztül a partra ki kell érni a főzsinórnak. A csomagban található ütköző kerámiából van, mely helyett inkább a gumigolyó használata javasolt. Ezt a technikát alkalmazva biztosan élve marad a csalihalunk. Illetve kellő távolsága eltudjuk juttatni azt.

Magát a behúzó ólmot, és egyéb felszíni harcsás szerelékeket megtalálsz nálunk, a Halcatraz Horgászcentrumban. Nézz szét webáruházunkba, rendelj, és másnap nálad is a csomag.