Magyar kutatók is részt vettek a harmadik alkalommal megrendezett Nemzetközi Duna Expedíción. Ez a felfedező körút a világ legnagyobb folyókutató felmérése, amely Regensburgból indult a Duna Védelmi Nemzetközi Bizottság koordinálásában.
Az előzetes információk szerint az expedíció résztvevői négy hajóval indultak el. Ez azt jelenti, hogy 6 hét alatt 2375 kilométert tesznek meg, ez alatt 10 országban végeznek mintavételeket és méréseket. A tudósok a Duna és a mellékfolyók vízminőségét, üledékét, élővilágát, ökológiai állapotát vizsgálják.
Magyarország felajánlása az expedíció munkájához egy mélyvízi halvizsgálati program végrehajtása, amelynek segítségével az eddiginél teljesebb képet kaphatnak a kutatók a Dunában élő fajokról. A 3. Nemzetközi Duna Expedíciót Csányi Béla biológus vezeti. A felfedezőúton a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Ökológiai Kutatóközpontjának négy magyar kutatója kapott helyet a 20 tudósból álló nemzetközi csapatban.
A program legfőbb célja az, hogy felhívja a figyelmet a folyó értékeire, környezettudatos felhasználására és a vizek jó állapotának megőrzésére. Az expedíció segítségével számos megbízható, összehasonlítható vízminőségű adatok állnak majd rendelkezésünk a Duna és a főbb mellékfolyóinak helyzetéről.
A felmérésen a tudósok összesen 68 mintát vesznek a Duna vizéből, ezek egy részét a hajó fedélzetén elemzik, míg a többit a dunai országok laboratóriumaiba szállítják további vizsgálatra. Többek között a víz állapotára jellemző paramétereket: a biológiai elemeket, a lebegő anyagokat, a víz hőmérsékletét, az oldott oxigén- és tápanyagtartalmát vizsgálják meg. Az üledékvizsgálat, vízsebesség-mérés mellett a szakemberek azt is kutatják, hogy a halakban felhalmozódtak-e méreganyagok. Emellett leltár készül a kikötőkről, a morfológiai változásokról, a természetes és a mesterséges partszakaszokról.
Az érdeklődök számára, a Nemzetközi Duna Expedíció augusztus 27-én érkezik Budapestre, ahol a kutatás vezetője sajtótájékoztatón számol be az addigi tapasztalatokról. Végezetül a hajók szeptember 26-án érik el a Duna-deltát, ott végződik a felfedező körút mellyel befejeződik a 6 hetes tudományos munka.
Az expedíció tevékenysége az interneten is követhető lesz, az ICPDR és a Vidékfejlesztési Minisztérium honlapján és Facebook oldalán, valamint a www.danubesurvey.org honlapon.