A kendert, mint csalit és etetőanyagot vizsgálva rájöttem, hogy nem csak olcsó, de tiszta és könnyen elkészíthető. Bodorkázáshoz kíváló csali nyáron, de remek etetőanyag domorkóra, márnára, dévérre, compórra, pontyra is. A hiedelmekkel ellentétben szabadon használható már bárhol. Lássuk, milyen mítoszok keringenek a kendermag körül…
Főként a horgászversenyre induló horgásztársaink hozták divatba a kendermagot. Titokként őrizték a sikeres etetőanyag receptjét. Ma már tudjuk, hogy a kendermag volt a legfontosabb alkotóelem. A nyolcvanas évek közepére már általánosan elterjedt, Angliában pedig olyan sikeresnek tartották, hogy sok horgászklub betiltotta a használatát.
Sokan állították, hogy olyan hatást vált ki a bodorkákból, hogy azok eszüket vesztve falni kezdenek, mások azt terjesztették, hogy a kender gyökeret eresztve kihajt a víz alatt. Természetesen ezek csak hiedelmek, és a józanész hatására ma már nyugodtan lehet használni mindenhol.
Szintén tévhit, hogy a halak apró csigáknak nézik a magot, az igazság az, hogy az íze és az illata az, ami odavonzza őket. Pontosan ez az oka annak, hogy tökéletes etetőanyag is.
Többféleképpen felhasználható és elkészíthető. Meg is veheted, készen, de el is készítheted. Mielőtt belemerülnék a variánsaiba, vizsgáljuk meg közelebbről a csodacsalit.
Ez a kétlaki, lágyszárú növény, meleg éghajlat alatt bárhol megterem.
Több fajtáját ismerjük:
Felhasználás szempontjából igencsak hosszú a lista:
Számunkra most a kender magja a legfontosabb. Eredeti nevén a kender termésér makkocskának hívják, de mi magnak nevezzük. Színe változó – fajta szerint különbözik:
Alakjuk, nagyságuk is eltérő lehet.
Tipp: Arra számítani kell, hogy a pirítás illata sokáig lakásunk szerves része marad, így ajánlatos udvaron, teraszon, kemping gázfőzőn, vagy sufniban végrehajtani ezt a műveletet.
A főzés előkészületei: Precíz angol szokás szerint az előkészület a magok kiválasztásával kezdődik. Egy rostán át kell szűrni a nagyobb szemeket. Főzés előtt bő vízzel át kell mosni. A legjobb, ha egy nappal elkészítés előtt még be is áztatjuk.
A főzés folyamatának variánsai (időnktől és mennyiségtől függően):
Tipp: A főzőlevet ne öntsük ki, hiszen etetőanyagunk ezzel lesz bekeverve (hidegen!) ami által olyan plusz aromához jutunk, hogy más folyadékra nem is lesz szükségünk.
A lassú főzést vagy párolást mennyiségtől függően végezhetjük.
Karikás Brigitta