A küsz, más néven sneci, mindenki által ismert faj. A legtöbb első horgászélmény ezzel kapcsolatos. Szinte egész Európában elterjedt faj, a Pireneusoktól egészen az Urálig. Az északi területeket nem kedveli, így Skócia, Írország, Skandinávia északi részén nem találkozhatunk vele. Hazánkban a gyors lefolyású patakok kivételével mindenhol találkozhatunk vele, ahol életre alkalmas a víz minősége.
A kifejlett példányok általában 15-20 centiméteresre nőnek, a legnagyobb példány testhossza 25 centiméter volt.
Az ívási idő nagyban függ az időjárástól. Ivaréretté 2 éves korukban válnak. Akkor kezdenek a nászhoz, amikor a víz hőmérséklete eléri a 15 Celsius fokot. A változékony időjárás miatt az ívás eltarthat nyár közepéig. Ikráikat a homokos-kavicsos aljzatra rakják, ilyenkor szinte pezseg a víz. A kikelési idő 3-4 nap, de csak ha a víz hőmérséklete 20 Celsius fokos marad. A kikelt ivadékok csapatokba verődve keresnek táplálékot.
Az azonos időben kikelt halak csapatokba verődve mennek élelmet keresni. Táplálékuk zooplanktonok, lebegő algák. A nagyobbak szeretik a vízre hulló rovarokat, lárvákat. Az aljzatról nem vesz fel táplálékot. Különösen szereti a mesterséges víztározókat, ahol bőséges táplálékot találnak. Elsősorban raj hal, bár leggyakrabban a part mentén találkozunk vele. A vízi növényzettel sűrűn benőtt területeket elkerüli, még meneküléskor is.
Így ismerheted még hazánkban:
Bőke, bökle, dobóka, kisz, kis szélhal, pehelyhal, szélhajtó küsz, peszmetke hal, szellőkeszeg, snöci, snájder, ruszli, ribahal, rütyőke, tejhal, ünhal.