A pontyfélék családjába tartozó kárász vagy más néven aranykárász őshonos halunk. Szívós halfaj, jól bírja az oxigén hiányos vizeket is. A téli nyugalomra az iszapos fenékbe ássa be magát és túléli a kisebb vizek fenékig való befagyását is. A ponttyal együtt hibrideket hozhat létre (pontykárász, kárászponty). Elterjedése Európában a Fekete-tengertől az Északi-tengerig, Közép- és Észak-Ázsiától Kína északi részéig húzódik az édesvizű és a brackvizekben. A síkvidéki tavakban régen tömegesen voltak megtalálhatóak. Észak-Amerikában próbálkoztak a ponttyal együtt betelepíteni, de sikertelenül.
Testhossz
A hazai vizekben ritkán elérik a 20 cm-es hosszúságot és a 70 dkg fajsúlyt.
Szaporodás
Május-júliusban ívik csapatosan a sekélyebb helyeken. Ivarérettségét 2-3 évesen éri el. A nőstény kárászok 100-300 000 ikrát raknak le a víz alatti növényekre. Az ikrák 9-10 nap múlva kelnek ki, amikor a víz hőmérséklete eléri a kb. 15 Celsius fokot. A hibridek tejes egyedei sterilek és szaporodásra képtelenek.
Magyarországon horgászati szabályozás alá nem esik.
Táplálkozás
Zooplanktonokkal, rovarokkal, férgekkel és növényi eredetű táplálékokkal táplálkozik.
A legnagyobb példányt Finnországban fogták, 6,4 kg-os volt és az életkorát 70 évre becsülték. A magyar rekord 3,55 kg.
Így ismerheted még hazánkban:
Arany kárász, széles kárász, karász, karics, fattyú kárász, magyar kárász, pontykárász (ponttyal alkotott hibrid), karász, karics.
Karikás Brigitta