Sokszor bele se gondolunk, hogy a berögzült, rossz szokásaink hatással lehetnek fogásunk sikerére. A cigarettázás, és ennek utóhatásai bizony sokszor rossz irányba terelik a horgászt. De legyen szó a szúnyogriasztóról is, hiszen e nélkül nyáron képtelenség meglenni néhány helyen. Hogy, és milyen szinten befolyásolják ezek a halakat?
A dohányzás, nem csak az egészségre káros, hanem jó eséllyel a halak is elriadnak attól a csalitól, melyet egy dohányos kézzel csalizó horgász helyezett fel. Hiába a pontos munka, a tökéletes halétek, ha a kéz maga nem tiszta, és bűzlik. A dohány hagyta szag rákerül a csalira, és ez bizony taszítja a halakat. Mi ennek az oka? Nyílván, hogy a halak sem dohányoznak!
Félre téve a poént, a nem dohányzó ember is megérzi a dohányos szagát, de még a dohányos is érzékeli a kezén, ha az cigi szagú. A halak kifinomult érzékkel rendelkeznek, szaglásuk kitűnő, de nyílván nem terjed ki a partra. Ha a horgász a parton dohányzik, az nem befolyásolja a halakat. De ha már a csikket a vízbe dobja, és dohányos kézzel csalizza fel a horgot, akkor a szag és íz már elterjed a vízben, a csali körül. Ezt a halak messziről kerülik.
A dohányosok az ügy érdekében annyit tehetnek, hogy a partról több méterre gyújtanak rá – már ha egyáltalán nincs tilalom adott helyszínen, hiszen faépületeknél és néhol dohányzási tilalom van – és a cigaretta beoltása után megtesznek néhány óvintézkedést.
Egyrészt a csikket nem a parton kell eldobni! A cigi vízben való beoltása sem valami környezetkímélő! Nyomja el a földön, és helyezze a csikket egy nejlon vagy papírzacskóba. Későbbi rágyújtáskor is ugyanezt a műveletet végezze el!
Másrészt ha megbizonyosodott arról, hogy a csikket ténylegesen eloltotta és megfelelően tárolta, tisztítsa meg a kezét! Használjon kéztisztítót, ezeket lehet illatanyagtól mentesen is kapni, pumpás kiszerelésben. De elég egy kis edény víz és szappan is, a lényeg, hogy tisztítsa meg a kezét, és csak aztán helyezze fel a csalit a horogra! Így nyugodt lehet, hogy nem befolyásolja a dohányzása a halkapást.
Nyár van, esteledik, a part tele van szúnyogokkal. Mit teszünk? Elővesszük a szúnyogirtót, és használjuk. No de várjunk csak, belegondoltunk-e már abba, hogy ezzel a kezünket is összekenjünk? Ezzel a kézzel csalizva pedig befolyásoljuk a kapást?
Sokaknak eszébe ötlött már, sőt, egész fórumok vannak internetet a témában. Körbekérdeztem ismerőseimet, és leírom, miket tapasztaltam.
A tipikus szúnyogriasztó krémek és spray-k sokaknak nem váltak be, mert ettől összekenték a kezüket, és akarva akaratlanul is mindig érintkeztek a vegyszerrel. Tapasztalatok alapján, a kapás nem jött így, a csalira. Nyílván, nem lehet minden egyes pillanatban kezet mosni, sőt, ha a kezünket nem kenjük be, akkor pedig az lesz tele csípéssel.
Más módszerek pro és kontra:
Sok minden más illatanyag kerülhet az ujjunkra, csalizás előtt. Hosszas parton tartózkodás után lehet, hogy szükséges megborotválkozni, így akár arcszesszel is érintkezhetünk, megfeledkezve erről, szintén olyan szer kerülhet a csalira, mely nem túl imponáló a halakra nézve. Akár parfüm is lehet, vagy dezodor, hiszen ezekkel is naponta érintkezünk.
Egy a lényeg, hogy bármilyen vegyszer, illatanyag, vagy étellel is érintkezünk, a lényeg, hogy utána alaposan mossunk kezet, hiszen a csalizásnál a legfontosabb a higiénia. A halakat nem érdekli, sem az arcszeszünk, sem a parfümünk, sem a szúnyogriasztónk, csak a csali!
Karikás boglárka